۶ فایده داشتنِ رویکرد مثبت در محل‌ کار

/

ممکن است گاهی‌ اوقات کارْ چندان لذت‌بخش به نظر نرسد، اما داشتنِ رویکرد مثبت در محل ‌کار، فواید بسیار زیادی دارد که در این‌ نوشته به شش موردِ آن اشاره می‌شود.
واژه «کار» تصورات مختلفی را در ذهن ایجاد می‌کند: از نشستن پشت میز گرفته، خیره شدن به کمپیوتر، یادداشت‌برداری، دستور گرفتن، مورد اذیت و آزارِ کارفرما قرار گرفتن، نوشتن و نوشتن، بلند کردن، حمل کردن، بسته‌بندی کردن، تخلیه کردن و خیلی وقت‌ها سردرد گرفتن و حتا داد کشیدن. اما چیزی که اکثر افراد هیچ‌گاه در مورد کار تجسم نمی‌کنند، محیطی آرام است که تمام روز آرام و شاد هستید، بدون استرس به خانه برمی‌گردید و با شوق و هیجان، فردا صبح برای رفتن دوباره به سر کار از خواب بیدار می‌شوید. احتمالاً تعجب می‌کنید اگر بفهمید که چه‌طور تغییر رویکردتان برای رسیدن به شغل رویایی‌ شما، می‌تواند همه چیز را برای‌تان عوض کند. اشتباه نکنید. مثبت‌اندیشی یک انتخاب است؛ چیزی که خیلی از ما هر روز و هر ساعت برای به‌دست آوردنِ آن به چالش می‌افتیم. اما داشتن رویکرد خوب در محل کار دلایل مختلفی دارد.
۱ـ استرس کمتر. همه‌چیز برای خودتان و اطرافیان‌تان سالم‌تر خواهد شد. تحقیقات بسیار زیادی نشان می‌دهند که استرس مشکلات بسیار زیاد جسمی و روحی مثل بی‌خوابی، خسته‌گی و نداشتن تمرکز تا مشکلات و بیماری‌های جدی‌تر مثل افسرده‌گی حاد، دردهای جسمی، فشارخون بالا، مشکلات گوارشی و حتا حمله ‌قلبی و سکته را به دنبال خواهد داشت.
۲ـ همکاران شاد. چه دلیل پریشانی حواس شما، فرستادن یک ایمیل باشد و چه خستگی و عصبانیت مفرط‌تان در محل ‌کار، سطح استرس‌تان مطمیناً بر اطرافیان‌تان اثر می‌گذارد. تقویت رویکردتان تاثیر بسیار مثبتی بر تمام کسانی که در محل‌کار با شما در تماس هستند، خواهد داشت.
۳ـ امنیت شغلی. داشتن رویکرد منفی (و عوارض جانبی ناشی از آن) ممکن است باعث اخراج شدنِ شما شود پس این را یک تذکر اساسی بدانید: یک نفس عمیق بکشید، و قبل از این‌که عذرتان را بخواهند، رویکردتان را تغییر دهید.
۴ـ مرزها. داشتن رویکرد مثبت نه فقط برای ارتقای سلامتی‌تان (و ثبات کاری‌تان) مهم است، برای لذت بردن از زنده‌گی هم اهمیت دارد. اما برای رسیدن به نقطه خوش‌بختی باید مراحلی را رد کنید. ممکن است شغل‌تان چیزی نباشد که همیشه آرزویش را داشته‌اید. اکثر ما شغلی که از کودکی می‌خواستیم را انتخاب نمی‌کنیم، اما نباید روی نقاط منفی این مسأله تمرکز کنیم. به خاطر داشته باشید که شما برای پول درآوردن کار می‌کنید. نه بیشتر، نه کمتر. مجبور به انجام کار یا ارایه خدماتی بیشتر از آن‌چه برایش استخدام شده‌اید، نیستید؛ به همین دلیل ایجاد مرز و محدودیت به شما کمک می‌کند رویکرد بهتری در محل‌کار پیدا کنید.
۵ـ افزایش قدرت. نباید بگذارید کسی تحقیرتان کند. مطمیناً زمان‌هایی خواهد بود که مجبورید کارهایی انجام دهید که از آن لذت نمی‌برید؛ ضرب‌الاجل‌های مسخره و تقاضاهای مفرطِ همکاران یا کارفرمایان پُررو و پُرتوقع. یک راه عالی برای غلبه بر این‌ها این است که با «نه» گفتن، قدرت خودتان را بالا ببرید. وقتی نمی‌خواهید یا نمی‌توانید کاری را انجام دهید، خیلی راحت بگویید «نه!». آسان نیست، اما مطمین باشید احساس بسیار خوبی به شما خواهد داد.
۶ـ کنترل. شما زنده‌گی‌تان، راه‌تان و تصمیمات‌تان را کنترل می‌کنید (حتا گاهی اوقات حس و حال‌تان را). پس از این‌که کارتان را ترک کنید و به دنبال کاری بهتر باشید، نترسید. در مواجهه با مشکلاتی که با دیگران در محل‌کارتان دارید، سعی کنید منطقی و بی‌پرده رفتار کنید. افراد زیادی هستند که دوست دارند استندرد رفتارهای‌شان را بدانند و خوش‌حال می‌شوند شما رفتارهای نادرست‌شان را به آنها گوش‌زد کنید.
تنها چیزی که باید به ذهن داشته باشید، این است که قدرت دست خودتان است. این شما هستید که انتخاب می‌کنید رویکردی مثبت به زنده‌گی داشته باشید. نقاط مثبت اتفاقات و موقعیت‌ها را ببینید و برای حل مشکلات و اختلافات به طریقی منطقی و بدون استرس تلاش کنید. و بدانید که هر زمان که خواستید، می‌توانید از کارتان بیرون بیایید و یا همان‌جا بمانید. پس برای مسایل و مشکلات کوچک، اعصاب خودتان را خراب نکنید. زنخ‌تان را بالا نگه دارید، تا جایی که می‌توانید لبخند بزنید و به خودتان یادآور شوید که زنده‌گی به اندازه‌یی خوب است که خودتان بخواهید.
منبع: مردمان

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.