۱۱ روش برای پیش‌گیری از کمردرد

۷ قوس ۱۳۹۱

بخش نخست

آیا تا به حال دچار کمردرد شده‌اید؟ اگر چنین دردی را تجربه کرده‌اید، مطمین باشید که تنها نیستید. به طور میانگین، چهار نفر از هر پنج نفر، دچار کمردرد می‌شوند. هم‌چنین، کمردرد پنجمین بیماری و یا دردی‌ست که افراد به‌خاطر آن به پزشک مراجعه می‌کنند.
کمردرد انواع مختلفی دارد. از بروز دردهای مبهم تا احساس سوزش در کمر از جمله انواع دردهای کمر هستند. این دردها ممکن است در هر فرد دلایلی متفاوت داشته باشند. گاهی این دردها ناشی از شکسته‌گی، پیچ‌خورده‌گی [مُچ‌خورده‌گی] و یا تصادفات هستند. گاهی هم بیماری‌هایی مانند آرتروز، فیبرومیالژی و تنگی کانال نخاعی از عوامل درد هستند. بسیاری از افراد نیز به‌خاطر اضافه‌وزن و کم‌تحرکی، به کمردرد دچار می‌شوند.
دردهای کمر، معمولاً ظرف چند روز یا چند هفته التیام می‌یابند و درمان‌هایی هم‌چون جراحی، به ندرت ضرورت پیدا می‌کنند. اما با رعایت استراتژی‌هایی که در این مطلب اشاره شده، می‌توانید در پیشگیری از شروع درد و جلوگیری از بازگشت آن، به شکل مثبت عمل کنید.
۱ـ تحرک و تمرینات بدنیِ خود را افزایش دهید. اگر از درد کمر خود شکایت دارید، شاید تصور می‌کنید که بهتر است از فعالیت بدنی خود بکاهید و بیشتر استراحت کنید. البته یک یا دو روز استراحت ممکن است در کاهش درد موثر باشد؛ اما استراحت بیشتر از آن می‌تواند بر درد شما بیافزاید. فعالیت فیزیکی می‌تواند در کنار کاهش التهاب و جلوگیری از تنش عضلانی، خون‌رسانی به ماهیچه‌های پشت را بیشتر کند و مواد مغذی را به مناطق آسیب‌دیده برساند.
سعی کنید قبل و بعد از ورزش، حتماً بدن خود را به ترتیب گرم و سرد کنید.
۲ـ مراقب اضافه‌‎وزن باشید. اضافه‌وزن، خصوصاً در ناحیه میانی بدن می‌تواند منجر به تغییر مرکز ثقل بدن و فشار بیشتر بر کمر شود. اگر سعی کنید وزن خود را به حالت ایده‌آل و البته کم‌تر برسانید، می‌توانید به کاهش درد کمر خود کمک کنید.
۳ـ مصرف سگرت را متوقف کنید. از آن‌جا که نیکوتین موجود در سگرت، منجر به کاهش سرعت جریان خون به دیسک‌های ستون فقرات می‌شود، افراد سگرتی به مراتب شکایت بیشتری از درد کمر خود دارند. اگر سگرت می‌کشید و می‌خواهید از درد کمر رهایی یابید، شاید این مطلب به شما کمک کند تا علایم بهبود درد را حس کنید.
۴ـ وضعیت خواب خود را تغییر دهید. اگر شما مستعد کمردرد هستید، به هنگام مراجعه به پزشک، در مورد روش صحیح خوابیدن پرسش کنید. معمولاً خواب به بغل در حالی که پاهای‌تان اندکی در حالت خم شده قرار گرفته باشند، موقعیتی است که بیشتر توصیه می‌شود. اگر خواب به پشت را ترجیح می‌دهید، توصیه می‌شود بالشی کوچک را زیر زانوها و بالشتکی را هم زیر قوس کمر خود قرار دهید. البته یک تشک نرم و راحت نیز بسیار بر کاهش دردهای کمر موثر است.
دقت کنید که خوابیدن به شکم، فشار بسیاری به کمر می‌آورد و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

منبع: www.salemzi.com

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.