۲۰ توصیۀ مفید برای تقویت تمرکز

/

بخش دوم و پایانی

ـ مثبت باشید. وقتی نیاز به تمرکز دارید، مدام به خود یادآوری کنید که می‌توانید تمرکز کنید. این تکرار لفظی واقعاً توانایی تمرکز را در شما افزایش می‌دهد.
ـ وظایف را تقسیم‌بندی کنید. کارهایی که آغاز و پایان مشخصی ندارند، تمرکز شما را مختل می‌کنند. اگر پروژۀ بزرگی را باید انجام دهید، مسیر انجام آن را مشخص کنید و با تقسیم‌بندی مناسب کارها، تمرکز خود را افزایش دهید.
ـ تمرینات بدنی افزایش‌دهندۀ تمرکز را انجام دهید، چون ورزش کردن به طور معمول تمرکز از دست رفته را با بهبود هماهنگی بین ذهن و بدن، بازمی‌گرداند.
ـ مراقبه کنید. هر چند مراقبه درمان نیست، اما می‌تواند تمرینی بسیار مفید و موثر برای تقویت حافظه و کنترل ذهن باشد که به تدریج قدرت تمرکز را بالا می‌برد.
ـ آرام باشید. خود را به منظم بودن مقید کنید تا از زمان‌های بیشتری استفادۀ موثر نمایید. با وظایف کوچک‌تر شروع کنید، اما اگر در ابتدا به راحتی قادر به تمرکز نبودید ناامید نشوید، به همان کار کوچک بچسبید تا کم‌کم آرام‌تر شده و تمرکزتان بیشتر شود.
ـ مغز خود را تعمیم دهید. اگر نمی‌توانید بیش از چند ثانیه روی موضوعی متمرکز شوید، به محضی که حواس‌تان پرت شد، دوباره همان موضوع را در ذهن خود نگه دارید و به آن توجه کنید. با این تمرین ذهن را تمرین می‌دهید که بتواند برای مدت طولانی‌تری روی یک مطلب ثابت شود.
ـ برای تقویت تمرکز، تعیین کردن مهلت‌های مشخص کاربرد دارد.
ـ خواب کافی و منظم از عوامل موثر در تقویت قدرت تمرکز است.
ـ استقامت کنید. اگر در ابتدای تمرینات احساس کردید پیشرفت نکرده‌اید، هرگز ناامید نشوید و ادامه دهید. هر هفته با تمرینات کوچک شروع کنید و موفقیت‌های کوچک را به یاد بسپارید.
ـ نیازهای خود را مدیریت کنید. قبل از آغاز هر کار مطمین شوید که تمام کارها و وسایلی را که به آن‌ها نیاز دارید، مرتب و آماده کرده‌اید. این کار به کاهش حواس‌‌پرتی در حین کار کمک می‌کند.
ـ قلب خود را با ذهن‌تان پیوند دهید. استفاده از ذهن برای کار خوب و متمرکز ضرورت دارد و آن‌چه به موفقیت بیشتر شما کمک می‌کند، همراه کردن احساسات و دیدگاه مثبت با تلاش ذهنی است که واقعاً نتیجۀ متفاوت و باور نکردنی برای‌تان به همراه خواهد داشت. وقتی از کار لذت می‌برید، خیلی سریع‌تر و بهتر بر قدرت تمرکزِ شما افزوده می‌شود.
منبع: سلامت‌نیوز

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.