۵ دلیلِ خوب برای مصرفِ تخم مرغ

گزارشگر:دوشنبه 8 سنبله 1395 ۷ سنبله ۱۳۹۵

بخش دوم و پایانی/

mandegar-3تخم مرغ سرشار از مواد معدنی ضروری است
تخم مرغ سرشار از آهن، روی و فسفر است که بدن به آن‌ها نیاز فراوانی دارد. خانم‌ها بعد از عادت ماهیانه، این مواد معدنی را از دست می‌دهند و باید آن را جبران کنند، در غیر این صورت کمبود این مواد باعث ایجاد احساس خسته‌گی در آن‌ها شده و زودرنج و پرخاشگر می‌شوند.
محققان دانشگاه Caroline du Nord فرانسه مشاهده کردند که یکی از ترکیبات زردۀ تخم مرغ به نام کولین choline احتمال ابتلا به سرطان سینه را به میزان ۲۴ درصد کاهش می‌دهد.
روی یا همان زینک، یکی از عناصر ضروری است که سلامت سیستم ایمنی بدن را تضمین می‌کند و باعث می‌شود بدن مواد غذایی مصرفی را به انرژی تبدیل کند. فسفر یک نقش کلیدی در تأمین سلامتِ استخوان‌ها و دندان‌ها ایفا می‌کند.
علاوه بر این، تخم مرغ حاوی یُد نیز هست که برای هورمون‌های تیرویید حیاتی محسوب می‌شود و سلنیوم موجود در آن، آنتی اکسیدانی است که در مقابله با سرطان موثر عمل می‌کند.

تخم مرغ کالری کم و پروتیین خوبی دارد
یک عدد تخم مرغِ متوسط ۷۰ تا ۸۵ کالری و ۶٫۵ گرم پروتیین دارد. سه عدد تخم مرغ (۲۱۰ تا ۲۲۵ کالری) حاوی ۱۹٫۵ گرم پروتیین است. زنان به طور متوسط روزانه به ۵۰ گرم پروتیین نیاز دارند.
یعنی این‌که ۳ عدد تخم مرغ نیمی از نیازهای روزانۀ آن‌ها را تأمین می‌کند. البته توجه داشته باشید که نیاز به پروتیین در افرادِ مختلف با توجه به وزن و میزانِ فعالیت‌های روزانۀ آن‌ها متفاوت است و لازم نیست همۀ نیازهای یک فرد به پروتیین فقط با یک مادۀ غذایی تأمین شود.
۳ عدد تخم مرغ به همراه نان کافی‌ست تا چندین ساعت احساس سیری کرده و نیازی به خوردن غذا احساس نکنید.

تخم مرغ با سرطان سینه مقابله می‌کند
نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه هاروارد انگلیس انجام شد، نشان می‌دهد نوجوانانی که روزانه ۳ عدد تخم مرغ مصرف می‌کنند، در سنین بزرگ‌سالی کمتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. در سال ۲۰۰۵ پژوهش‌های دیگری انجام شد و محققان ثابت کردند زنانی که در هفته ۶ عدد تخم مرغ می‌خورند، ۴۴ درصد کمتر از زنانی که در هفته ۲ عدد یا کمتر تخم مرغ می‌خورند، به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.
در اپریل سال ۲۰۰۸، محققان دانشگاه Caroline du Nord فرانسه مشاهده کردند که یکی از ترکیبات زردۀ تخم مرغ به نام کولین choline احتمال ابتلا به سرطان سینه را به میزان ۲۴ درصد کاهش می‌دهد.
مصرف دو عدد تخم مرغ برای صبحانه، نصف نیاز روزانۀ بدن به این ماده را تأمین می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.