۵ دلیل بیدارشدن از خواب در میانه‌های شب

گزارشگر:شنبه 10 سنبله 1397 ۹ سنبله ۱۳۹۷

mandegar-3* اُفت قند خون
انتخاب‌های غذایی می‌تواند با هرجنبه از شرایط سلامت ما مرتبط باشد و توانایی‌مان در تجربۀ خواب خوب شبانه نیز از این مساله مستثنی نیست.
برخی رژیم‌های غذایی مانند رژیم غذایی غربی سرشار از کربوهیدارت‌ها و قندهای پالایش‌شده هستند. حتی مصرف مقدار کمی از این غذاها در طول روز می‌تواند یک کابوس قند خونی را رقم بزند که موجب بیداری شما در میانه‌های شب می‌شود.
هورمون استرس کورتیزول نیز در مدیریت قند خون نقش دارد. برای بدن شما، یک تغییر بیش‌ازحد سریع در قند خون می‌تواند مشابه با یک حملۀ هراس یا انفجار خشم، ترس یا سرخورده‌گی احساس شود.
هرزمان که قند خون شما به‌سرعت اُفت می‌کند، همانند پس از خوردن یک دسر شیرین و بزرگ، بدن وارد یک واکنش استرسی می‌شود و زمانی که این اتفاق در میانۀ شب رخ می‌دهد، واکنش استرسی موجب اختلال در خواب شما می‌شود.
یک رژیم غذایی سالم و سرشار از غذاهای کامل پاسخی به این مشکل است. اما به‌عنوان اقدامی سریع می‌توانید مصرف یک مشت بادام یا یک قاشق کرۀ بادام یا روغن نارگیل را پیش از خواب امتحان کنید.

* یک واکنش استرس خارج از کنترل
برای بسیاری از ما، جداشدن کامل از اتفاقاتی که در طول روز تجربه کرده‌ایم، دشوار است. افکار، وظایف انجام‌نشده، نگرانی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای روز پیش‌ رو ما را رها نمی‌کنند.
اما شما باید نگرانی‌های خود را برون‌سپاری کنید. پیش از خواب، همه چیز شامل نگرانی‌ها، فهرست کارهایی که باید انجام شوند، برنامه‌ها و حتی پرسش‌ها را یادداشت کنید. از این‌رو، دیگر لازم نیست تا آن‌ها را بارها و بارها در ذهن خود مرور کنید.
حدود ۲۰ دقیقه پیش از خواب خود را از هرچیزی، به‌ویژه دستگاه‌های الکترونیکی، جدا کنید. از تکنیک‌های تنفس عمیق استفاده کنید، مدیتیشن انجام دهید، به یک آهنگ آرامش‌بخش گوش کنید، یا هر کار دیگری که شما را پیش از خواب از اتفاقات روزانه جدا می‌کند، انجام دهید.
فراگیری نه‌گفتن به فعالیت‌هایی که زمان شما را در طول روز بیهوده تلف می‌کنند، اهمیت دارد و زمانی را برای مطالعه، پیاده‌روی یا هر فعالیتی دیگری که از آن لذت می‌برید، اختصاص دهید.
* خستگی بیش از حد
بدن ما به‌طور طبیعی چندساعت پس از غروب خورشید برای به‌خواب‌رفتن تمایل دارد. همۀ ما از یک زمان ایده‌آل برخوردار هستیم و اگر برای چندشب به بدن خود توجه کنید متوجه آن می‌شوید.
اگر پس از آن زمان ایده‌آل هم‌چنان بیدار باقی بمانید تجدید انرژی را تجربه خواهید کرد که برای انجام کارها خوب به نظر می‌رسد، اما به واقع احساسی عجیب و غریب را در شما ایجاد کرده و آماده‌گی شما برای خوابیدن از بین می‌رود.
* الکل
برخی افراد برای به‌خواب‌رفتن راحت‌تر مصرف نوشیدنی‌های الکلی را مد نظر قرار می‌دهند، اما الکل در ریتم خواب انسان اختلال ایجاد می‌کند. در ابتدا شاید به‌خوابی عمیق فرو بروید، اما مصرف نوشیدنی‌های الکلی اغلب به بیدارشدن‌های شبانه منجر می‌شود.
* داروها
داروهای ضد افسرده‌گی، به‌ویژه بنزودیازپین‌ها، از جمله داروهای بدنام و مخل خواب انسان هستند. حتی برخی داروهایی که برای بهبود خواب طراحی شده‌اند، مانند امبین، نیز می‌توانند اثر منفی بر شرایط خواب انسان داشته باشند. برای ایجاد تغییر در دور و زمان مصرف داروها همواره با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: سلامت نیوز

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.