۷ مادۀ مغذی برای ۵۰ساله‌ها

دوشنبه 13 ثور 1395/

mandegar-3هم‌زمان با بالا رفتن سن، رعایت برخی نکاتِ تغذیه‌یی برای افراد میانسال و سالمند به منظور حفظ سلامت جسمیِ آنان در این مرحله از زنده‌گی ضروری است.
تمام افراد از سن ۵۰ ساله‌گی به بعد، به دلیل تغییرات ناشی از افزایش سن در بدن‌شان، باید بیش از گذشته در مورد تنوع مواد غذایی مصرفی و انواع ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن‌شان مطلع باشند. در این میان، مصرف برخی از املاح و مواد مغذی برای این گروه سنی بیشتر توصیه می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:
 ویتامین D
در سال‌های اخیر، مطالعاتِ گسترده‌یی برای بررسی اهمیت مصرفِ این ویتامین به‌ویژه برای افراد مُسن انجام شده، اما همچنان اکثریتِ زنان به میزان کافی از آن مصرف نمی‌کنند. نتایج یک مطالعۀ اخیر نشان می‌دهد افراد بزرگ‌سالی که سطح ویتامین D خون‌شان در پایین‌ترین میزان است، دو برابر بیشتر از سایر مردم در معرض مرگ‌ومیرِ زودرس به هر دلیلی هستند. همچنین این مادۀ مغذی مهم در افزایش ایمنی، بهبود عملکرد ماهیچه‌ها و پیش‌گیری از آسیب‌دیده‌گی‌ها نقش دارد.
 کلسیم
پس از سن ۵۰ ساله‌گی، تراکم استخوان‌های بدن با سرعتِ بیشتری کاهش می‌یابد به گونه‌یی که از هر سه زن، یک نفر شکسته‌گی استخوان را تجربه می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از یائسه‌گی زنان سه تا پنج درصد تراکم استخوان‌شان را سالانه از دست می‌دهند. کلسیم برای انقباض ماهیچه‌یی ضروری است. علاوه بر این مصرفِ کلسیم برای عملکرد مناسب اعصاب و حفظ تعادل اسیدی بدن موثریت دارد.
 پروبیوتیک‌ها
پروبیوتیک‌ها به افزایش سطح ایمنی بدن، بهبود عملکرد سیستم گوارشی، سلامت پوست، کاهش کلسترول بد خون، مبارزه با بیماری‌های بیره و کنترل وزن بدن کمک می‌کند.
 اسیدهای چرب امگا ۳
این اسیدها نیز در حفظ سلامت مغز، بهبود قدرتِ بینایی و سلامتِ موی و پوست، بهبود گردش خون، کاهش درد ماهیچه‌یی، کاهش بیماری‌های قلبی، افسرده‌گی و التهاب‌ها تأثیر مفید دارند.
 منیزیم
مصرف این مادۀ معدنی، در حفظ انرژی بدن و احساسِ شادابی موثر است. منیزیم به عملکرد طبیعی ماهیچه‌ها و سیستم عصبی کمک می‌کند و موجب می‌شود ضربان قلب، ریتم مناسبی داشته باشد. همچنین این مادۀ معدنی برای حفظ استخوان‌ها، سیستم ایمنی و کاهش خطر ابتلا به سکتۀ مغزی و قلبی توصیه می‌شود. علاوه بر این مصرف منیزیم در تنظیم شکرِ خون و فشارِ خون نقش موثر دارد.
 فیبر
موادغذایی حاوی فیبر خوراکی به ثابت نگه‌داشتنِ شکرِ خون و کاهش واکنش انسولین و همچنین کاهش میزان هضم و جذبِ مواد غذایی کمک می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود احساس گرسنه‌گی به تأخیر بیافتد. به گفتۀ پزشکان، مصرف رژیم غذایی حاصل فیبر کافی، روشی مناسب برای کنترل وزن به حساب می‌آید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که به ازای هر گرم فیبر مصرفی، حدود هفت کالری در بدن سوزانده می‌شود.

منبع: سلامت‌نیوز

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.