۸ عاملی که شما را پیر می‌کند

۱۳ میزان ۱۳۹۲

همیشه راه‌هایی برای به تأخیر انداختنِ روند پیری وجود دارد. به نظر متخصصان، از ۳۵ ساله‌گی به بعد هر سال تنها کم‌تر از یک درصد اُفت فیزیکی و ذهنی مربوط به روند پیری است، در حالی که ما تصور می‌کنیم اضافه وزن، بیماری‌های مزمن و متکی بودن به دیگران، با افزایش سن طبیعی ارتباط دارند.
اما در واقع سن، سنجشِ زمان است و‌ نمی‌توان عمر واقعیِ بدن را با آن محاسبه کرد. متخصصان فهرستی از عواملی که باعث ایجاد احساس پیری در افراد می‌شود تهیه کرده و بر اساس آن، راهکارهای ساده‌یی برای کاهش این اثر پیشنهاد کرده‌اند.

کم تحرکی
این عامل در سرعت یافتن روند پیری تأثیرگذار است و با بیماری‌های مزمن ارتباط دارد. اگر‌ نمی‌توانید هر روز به باشگاه ورزشی بروید، باید بدانید کارهای دیگری هم برای فعال ماندن وجود دارد. به طرز نشستنِ خود توجه کنید. شانه‌ها را عقب دهید، صاف بایستید و بنشینید و از خم‌شدن بپرهیزید. نفس عمیق بکشید. طوری راه بروید که گویی برای رسیدن به یک جلسه یا قرار، عجله دارید.

کاهش فعالیت ذهنی
بیشتر ما گمان می‌کنیم در دوران بازنشسته‌گی دیگر فعالیت ذهنی نخواهیم داشت. در حالی که می‌توان در این زمان روی انجام کار خاصی تمرکز پیدا کرد و یا مهارتی را آموخت. پس از سپری کردن یک روز طولانی و خسته‌کننده، احتمالاً دوست دارید جلوِ تلویزیون دراز بکشید و برنامۀ محبوب خود را تماشا کنید. بهتر است به جای آن به یک کار ذهنی بپردازید، از جمله بازی شطرنج، خواندن کتاب و… هر کاری که باعث شود از مغز استفاده کنید.

رژیم غذایی نامناسب
حتماً شنیده‌اید که میوه، سبزی، حبوبات سبوس‌دار و پروتیین‌های کم‌چرب برای حفظ سلامت مفید است. اما راه دیگری برای حفظ سلامت، آرام خوردن است تا غذا به خوبی هضم شود.

استرس بیش از حد
استرس مزمن باعث بالا رفتن میزان کورتیزول و در نتیجه التهاب عمومی بدن می‌شود. آن‌چه را باعث استرس شما می‌شود، شناسایی کنید و تا حد امکان از موقعیت‌های استرس‌زا فاصله بگیرید.

افکار منفی
بیشتر مردم از تأثیرگذاری فکرهای خوب یا بد روی بدن بی‌اطلاع‌اند. لازم است روی افکار مثبت تمرکز کنید.

استنشاق دود سگرت
دود سگرت برای افراد غیرسگرتی بسیار مضر است. در این زمینه محدودیت ایجاد کنید و از افراد سگرتی فاصله بگیرید.

آلودگی‌های کیمیایی
تا حد امکان در محیط آلوده و بسته قرار نگیرید و مصرف مواد کیمیایی اعم از مواد شوینده، آرایشی و… را کاهش دهید.

مصرف بی‌رویۀ دارو
اگرچه مصرف مسکن، برای رفع برخی دردها و ناراحتی‌ها مفید است، اما در طول زمان سلامت شما را تهدید می‌کند. بنابراین حتماً زیر نظر پزشک از این داروها استفاده کنید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.