توصیه اسپنتا به مهاجران افغانستانی در آلمان: بـر نگـردیـد

دو شنبه 1 قوس 1395/

داکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور پیشین امنیت ملی حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان، برعکس کرزی به مهاجران افغانستانی در آلمان مشوره نداد که به افغانستان برگردند. وی گفت می‌تواند مهاجرانی را که نمی‌خواهند برگردند درک کند.
اسپنتا وزیر خارجه سابق افغانستان روز شنبه (۱۹ نوامبر ۲۰۱۶) در مصاحبه با رادیو آلمان گفت که به خاطر وضع امنیتی، وضع اقتصادی و میزان بیکاری mandegar-3بالا در افغانستان می‌تواند مردم کشورش را درک کند که بعد از فرار، نمی‌خواهند دوباره به کشورشان برگردند.
این سیاستمدار اضافه کرد، از آنجایی‌که خودش نیز در آلمان درس خوانده و کار کرده، نمی‌تواند از دیگران (مهاجران در آلمان) بخواهد که به افغانستان برگردند؛ چراکه کسی نمی‌داند در آینده چه چیزی برایشان اتفاق می‌افتد.
اسپنتا که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ وزیر خارجه دولت حامد کرزی بود، اضافه کرد که هرگز نمی‌خواهد بر تلاش دولت‌ها برای بازگرداندن اجباری مهاجران افغانی از خارج به افغانستان تاثیرگذار باشد.
همین چند ماه پیش بود که حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان به آلمان سفر کرد و در جریان سفرش از مهاجران افغان در این کشور خواست به کشورشان برگردند.
وضع امنیتی
تا همین چند وقت قبل کلان شهرهای افغانستان “جزیره های امنیت” بودند، اما حالا حتی در کابل پایتخت این کشور و جایی که اسپنتا زندگی می کند نیز بمبگذاری، انتحاری و حملات افزایش یافته اند.
وضع همواره در افغانستان خطرناک تر می شود، همواره درگیری های بیشتری صورت می گیرد و دولت هر روز کنترولش را بر مناطق روستایی بیشتر از دست می دهد.
علاوه براین بحران اقتصادی و کاهش ۵۰ درصدی سرمایه گذاری باعث افزایش بیکاری شده است. سپنتا که وزیر خارجه سابق و مشاور امنیت ملی کرزی بود نیز نصف روز در خانه اش برق ندارد؛ همه این مسائل باعث می شود که مردم از این کشور فرار کنند.
وزیر خارجه سابق افغانستان از دونالد ترامپ رئیس جمهور تازه انتخاب شده ایالات متحده امریکا خواست که پاکستان همسایه افغانستان را متقاعد کند که از تروریسم به عنوان ابزار سیاسی استفاده نکند؛ درغیرآن همه مشکلات همچنان در افغانستان پابرجا خواهند ماند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.