افغانستان و ایتلاف جهانی در برابر داعش

گزارشگر:چهارشنبه 14 دلو 1394 ۱۳ دلو ۱۳۹۴

دیروز جان کیری وزیر خارجه امریکا در روم، اعلام کرد که دولت افغانسان به ایتلاف جهانی مبارزه ضد داعش پیوسته است و امریکا از این اقدام ستایش می‌کند.
به راستی پیوستن افغانستان به ائتلاف جهانی ضد داعش، باتوجه حضور داعش در افغانستان، قابل ستایش است اما نباید این توجه به داعش بی توجهی به طالبان را در پی داشته باشد. داعشی‌های افغانستان افراد زیاد بیگانه نیستند آنان از روسیه و عراق به اینجا نامده اند بل طالبانی اند که دیروز زیر بیرق ملاعمر بودند و امروزهم زیر بیرق ابوبکر بغدادی. طالبان پاکستانی دیروز در واقع داعش امروزه شده اند و طالبان افغانستانی دیروز هم داعش شده می‌روند. از طرف دیگر اگر داعش یک جریان خرد ستیز، خشونتگرا و تروریست از نام و آدرس اسلام است که با تفکر ضد مدنیت و ضد حقوق شهروندی و حقوق انسانی و با حملات انتحاری و نمایش انواع کشتار مخالفانش شناخته می شود، طالب سال‌ها قبل از داعش رفتار و عملکرد داعشی داشت. هنوز جماعت سر بُر و سفاک به نام داعش ظهور نکرده بود که گروه طالبان در افغانستان سر آدم ها را از تن شان جدا می کردند و سر های بی تن و تن های بی سر را درمعرض تماشای عامه می گذاشتند. از دفن اجساد نیروهای مخالف شان حتی بر خلاف ضوابط و دستورات اسلامی جلوگیری می‌کردند.
سرچشمه و منبع تغذیۀ فکری طالب و داعش واحد است. قرائت اسلامی هر دو که مبنای اندیشه و رفتار آن ها را شکل می دهد، قرائت یکسان و مشابه است. هر دو در قتل و کشتار بدون محاکمه با تاویل و تفسیر نادرست از “فاقتلو” و “قاتلو” الهام و انگیزه می‌گیرند و خود را مجریان بسیار مومن و صادق این دستورات قرآنی تلقی می‌کنند. هیچ خط فاصل و مرز مشخص و غیر قابل عبور میان دوطرف وجود ندارد. طالب دیروز به بسیار آسانی به خصوص در افغانستان داعش می‌شود و این داعش می‌تواند دوباره به طالب تغیر نام دهد. اگر داعش در صدد تشکیل خلافت اسلامی در سراسر جامعۀ مسلمانان جهان است و ابوبکر بغدادی خود را خلیفۀ تمام مسلمانان جهان می‌خواند و هزاران نفر مسلمان را به عنوان جنگجویان یا مجاهدان این خلافت از کشورهای مختلف دنیا، وارد قلمرو این خلافت کرد، گروه طالبان بسیار پیشتر از آن ها در صدد تشکیل امارت اسلامی شدند و ملاعمر رهبر این گروه خود را امیر المومنین تمام مسلمان ها نامید که مورد بیعت بسیاری از گروه های تروریستی چون القاعده و اسامه بن لادن و گروه های مشابه اعم از عرب و غیر عرب قرار گرفت و پناه‌گاه تمامی این گروه های افراطی و تروریست شد. اگر گروه طالبان به عنوان یک گروه افراط‌گرای خرد گریز جنگجو و سفاک در افغانستان، ابزار دست سازمان استخبارات نظامی پاکستان و سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی عربستان و شیوخ ثروتمند حاکم عربی بود، داعش بر آمده از دامان طالب و سایر گروه های مشابه نیز بسیار آسان و سریع به ابزار منافع و اهداف استخبارات نظامی پاکستان و سایر سازمان‌های استخباراتی منطقه تبدیل می‌شود.اگر گروه طالب و داعش در افغانستان با هم می‌جنگند، این جنگ نه از اختلاف و قرائت اسلامی بر سر اندیشه و عملکرد شان در کشتار و جنایات، بلکه بر سر گسترش قلمرو وتصرف بیشتر زمین و تسلط بر منطقۀ بیشتر مسکونی در جهت ارتکاب جنایت بیشتر است. با توجه به این واقعییت تلخ و انکار ناپذیر در مورد مشابهت و یکسانی طالب و داعش در افکار و رفتار، داعش در افغانستان از کدام سیارۀ دیگر پایین نمی شود و تافتۀ جدا بافته از طالب افغانی و یا طالب پاکستانی نمی باشد. داعش از میان همین طالب سر در می آورد و همان طالب سر بُر و زمین سوز دیروز به داعش سربُر و سفاک امروز تبدیل می شود. بنابراین در کنابر مبارزه جهانی در برابر داعش باید در برابر طالبان نیز محکم ایستاد و آنان را باید به صلح ومذاکره کشاند و یاهم در صورت قبول نکردن نابودشان کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.