پسر دستفروشی ‌که سـتارۀ «بچه‌هـای بزکشـی» شد

۲۴ جدی ۱۳۹۱

فواد محمدی، کودک ۱۲ ساله‌یی بود که در جاده‌های شهر کابل به مسافران مجله و نقشه می‌فروخت. او که مهاجر بود کوشش می کرد تا با این کار به خانواده‌اش کمک نماید. او حالا ستاره فلم «بچه‌های بزکشی»، نامزد جایزه اسکار است.
فواد مانند بسیاری دیگر از کودکان فقیر، مشتریانی را که برای خرید سوغات و قالینچه به بازار می‌آمدند، دنبال می‌کرد تا با فروش نقشه و مجله خرج زندگی خانواده‌اش را تامین کند. پدر فواد سال‌ها پیش درگذشته بود. اما فواد هرگز تصور نمی‌کرد که این دستفروشی روزی او را به سام فرنچ، یک فلمساز معرفی کند و ستاره فلمش شود.
چهره دودآلود و چشم‌های سبز رنگ فواد محمدی این روزها بر پرده بسیاری از سینماها از لوس آنجلس گرفته تا لندن دیده می‌شود. فلم کوتاه «بچه‌های بزکشی» که او ستاره آن است، این روزها نامزد جایزه اسکار می‌باشد.
فواد اخیرا در نمایش این فلم در کابل گفت: «من فلم‌های زیادی دیدم؛ به خصوص فلم‌های افغانی؛ و وقتی که من آن‌ها را دیدم آرزو کردم که یک بازیگر شوم. پس از آن، من سام فرنچ را دیدم. چنین بود که من در فلمش بازی کردم».
«بچه های بزکشی» زنده‌گی دو کودک را روایت می‌کند که در کابل بزرگ می‌شوند و آرزو دارند چاپ انداز شوند. یکی از بچه‌ها اسپندی است و دیگری در کارگاه آهنگری کار می‌کند.
سام فرنچ، کارگردان فلم می‌گوید: «چیزی که من می‌خواستم در فلم نشان بدهم، این بود که حتا کودکان امید و آرزوهایی برای آینده خود دارند؛ چیزی که در غرب آن را نمی‌بینند. چیزی که شما از افغانستان در غرب می‌بینید، یک گروه از بمبگذاران انتحاری و طالبان هستند. شما آدم‌های معمولی را نمی‌بینید».
فرنچ می‌گوید که یکی از مشکلات ساخت فلم این بود که کودکان پیشینه متفاوت داشتند. فواد یک بچه دستفروش بود در حالی که همبازی او پسر یک فلمساز افغان بود که از سن دو سالگی در فلم‌ها نقش داشته است.
فرنچ توضیح می‌دهد: «من درباره بازی یک کودک خیابانی در فلم بسیار نگران بودم؛ چرا که آنها بازیگر [حرفه‌یی] نبودند، اما من فواد را از طریق یکی از دوستانم یافتم».
در بخشی از روند ضبط فلم، فرنچ تصمیم گرفت تا نقش دو کودک را تبدیل کند و فواد به جای نقش پسر یک آهنگر، نقش بچه اسپندی را بازی کند. اما فرنچ می‌گوید: «من به محمدی برگشتم؛ چون دل او بزرگترین دل بین مردهایی است که من تا اکنون دیده ام. او بهترین نفر و کاراکتر من بود. او بچه [اصلی] فلم بود».
فواد حالا ۱۴ ساله است. او با حمایت شماری دیگر از مهاجران می‌تواند حالا به مکتب برود و هدفش را دنبال کند. فواد همچنان می‌خواهد که انگلیسی را روان گپ بزند. او می‌گوید: «من انگلیسی را در کوچه مرغ‌ها یاد گرفتم و حالا می‌توانم صحبت کنم؛ اما به خوبی نمی‌توانم حرف بزنم یا بنویسم. این چیزها را در مکتب یاد می‌گیرم».
«بچه های بزکشی» اولین فلم یک گروه غیرانتقاعی به نام «پروژه فلم افغان» است که با هزینه ۲۰۰ هزار دالر ساخته شده است. هدف اولیه این گروه در واقع آموزش فلمسازان جوان افغانستان بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.