۱۰ نجات مشهور و شگفت‌انگیز دنیـای سینما

/

سایت «روتن تومیتوز» www.rottentomatoes.com)) در تازه‌ترین لیستی که ارایه کرده، به معرفی ۱۰ فیلمی پرداخته است که در دنیای سینما، نجات‌های معجزه‌آسایی را به تصویر کشیده‌اند.

خاکستری The Grey
کارگردان: جو کارناهان
بازیگران: لیام نیسون، درموت مولرونی، فرانک گریلو و …
یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای انسان در طول زنده‌گی رخ دهد، روبه‌رو شدن با حیوانات وحشی و درنده است.
«آت وی» شخصیت اصلی فیلم سینمایی خاکستری، یکی از کسانی است که برای کشتنِ گرگ‌ها به قطب شمال می‌رود؛ اما قصه کاملاً برعکس پیش می‌رود و این گرگ‌ها هستند که لابه‌لای درختان به انتظار نشسته‌اند تا انسان‌ها را شکار کنند.
در سرمای جان‌سوز قطب جنوب، تنها چیزی که به فکر انسان نمی‌رسد، نجات یافتن از این جهنم یخ‌زده است، اما در حالی که حتا خوش‌بین‌ترین آدم‌ها هم نمی‌توانند انتظارش را داشته باشند، مرد شکارچی نجات پیدا می‌کند.

به سوی خانه سفر باورنکردنی Homeward Bound: The Incredible Journey
کارگردان: دوویندانهم
بازیگران: کرولاین تامپسن، لیندا وولورتن و …
داستان حیوانات فراری که صاحبان‌شان سال‌ها دنبال آن‌ها می‌گردند، موضوعی است که بارها دست‌مایه ساخت فیلم‌های مختلف قرار گرفته است؛ اما فیلم «به سوی خانه»، درباره سگ‌ها و پشک‌هایی است که بعد از گم شدنِ صاحبان‌شان راهیِ کوه‌ها می‌شوند تا پیدای‌شان کنند.
«چنسی» که یک سگ بولداگ امریکایی است، با «سسی» پشکِ هیمالیایی و «شدو» سگ شکاری زمانی که می‌بینند خانواده‌یی که با آن‌ها زنده‌گی می‌کرده‌اند گم شدند، تصمیم می‌گیرند به سمت کوه‌های اطراف بروند تا خانواده را پیدا کنند. گم‌شده‌ها که راه بازگشت به خانهشان را بلد نیستند، با کمک حیوانات دوباره به مزرعه برمی‌گردند.

فیلم دورافتاده Cast Away
کارگردان: رابرت زمکیس
بازیگران: تام هنکس، هلن هانت، پل سانچز، لاری وایت، یلنا پوپوویک، والنتینا آنابینا
چاک پس از سقوط هواپیمایی که با آن سفر می‌کرد، با یک قایق بادی خودش را به یک جزیره می‌رساند. ۴ سال زنده‌گی در آن‌جا، جای امیدی برای او باقی نمی‌گذارد.
قوای جسمانی او هر روز بیشتر از قبل تحلیل می‌رود و در حالی که بدن نیمه‌جان و آفتاب‌سوخته‌اش به‌دلیل تمام شدن غذاهایش، روی زمین افتاده، توسط یک کشتی باری نیوزلندی نجات پیدا می‌کند.
تام هنکس برای بازی در این نقش، ۲۵ کیلو وزن اضافه کرد تا نشان دادنِ لاغر شدنِ او بعد از ۴ سال، کاملاً طبیعی از آب برآید.

روی آب Open Water
کارگردان: کریس کنتین
بازیگران: دنیل تراویس، بلانچارد رایان، سائول استین
دنیل و سوزان، زن و شوهری جوان، برای غواصی راهی دریا می‌شوند، اما آنها از دوستان غواص‌شان در وسط اقیانوس جا می‌مانند. فضای روایی داستان شبیه مستندهای ترسناکی است که از جدال موجودات دریایی و انسان‌ها ساخته شده است.
حمله کوسه‌ها شروع می‌شود. دنیل طعمه کوسه‌ها می‌شود و سوزان در این فکر است که خودش را در آب اقیانوس رها کند تا به سرنوشت همسرش دچار شود. سوزان در حال عملی کردنِ تصمیمش است که هلیکوپتر نجات بالای سرش ظاهر می‌شود. یکی از نکات جالب توجه «روی آب» این است که تمام پلان‌های آن در یک اقیانوس واقعی تصویربرداری شده و فضای رعب‌آورش هم به همین دلیل است.

حصار مانع خرگوش Rabbit proof Fence
کارگردان: فیلیپ نویس
بازیگران: اوربین سامپیف تیانا سنزیری، لورا ماناهان
قهرمان اصلی این فیلم سینمایی، سه کودک کم‌سن‌وسال هستند که بعد از مهاجرت اروپایی‌ها به استرالیا، راهی یتیم‌خانه‌های آن شهر می‌شوند، اما یتیم‌خانه جایی نیست که مالی، دیزی و کریسی بخواهند بقیه عمرشان را در آن‌جا سر کنند. مالی که از همه بزرگ‌تر است، نقشه فرار را می‌کشد و آن‌ها مجبور می‌شوند با راهنما قرار دادن حصارهایی که برای جلوگیری از نفوذ خرگوش‌ها گذاشته شده، ۱۵۰۰ مایل را با پای پیاده راه بروند و نجات پیدا کنند.

دفن شده Buried
کارگردان: رودلیگو کورتس
بازیگران: رایان رینولدز، جوز لیوز پرز، رابرت پتینسون
یک پیمان‌کار امریکایی که توسط نیروهای عراقی دزدیده شده، در یک تابوت گذاشته می‌شود و او را زنده زنده به خاک می‌سپارند. پل کانری زمانی که به هوش می‌آید، خودش را در یک تابوت می‌بیند، تابوتی که در داخلش تنها یک فندک و تلفن همراهش است. پل باید خودش را نجات بدهد پیش از آن‌که اکسیژنش به پایان برسد. بنابراین با دوستانش تماس می‌گیرد و در حالی که منتظر است ثانیه به ثانیه به مرگ نزدیک شود، جرقه‌های امید به زنده‌گی، در ذهنش نقش می‌بندد.

سپیده‌دم نجات Rescue Dawn
کارگردان: ورنر هرتسوگ
بازیگران: کریستیان بیل، زاک گرینر، مارشال بل، پت هیلی، جیمز آلیور و براد کار
«سپیده‌دم نجات» داستان واقعی نجات یک خلبان آلمانیِ جنگ ویتنام است. دیتر دنگلر، زمانی که در حال پرواز است، سقوط می‌کند و به اسارت درمی‌آید. او به همراه دوین، نقشه فرارشان را طراحی می‌کند. فرار آن‌ها از زندان ویتنامی‌ها، یکی از بزرگ‌ترین فرارهایی است که در دنیای سینما به وقوع می‌پیوندد، چرا که هیچ‌کس به زنده ماندنِ آن‌ها امیدی نداشت. آن گروه برای نجات خودشان، دست به هر کاری می‌زنند، حتا خوردن مار زنده در جنگل!

لمس خلأ Touching the Void
کارگردان: کوین مک دونالد
بازیگران: سیمو یاتز، جو سیمپسون، برندان مک کی
ماجرای فیلم «لمس خلأ» واقعی است. دو کوهنوردِ انگلیسی به قصد صعود به قله‌یی به ارتفاع بیش از ۶ هزار متر، راهی کوه‌های آند در پِرو می‌شوند. در راه بازگشت، پای جو می‌شکند، سایمون تصمیم می‌گیرد با طناب جو را بفرستد پایین، اما او در بین راه یک سقوط دیگر را هم تجربه می‌کند و داخل یک غار یخی می‌افتد. سایمون که از همه جا ناامید شده، طناب را می‌برد و می‌رود. جو در غار یخی، در حالی که کاملا ناامید شده و منتظر مرگ است، در ذهنش صدای موسیقیِ مورد علاقه‌اش را می‌شنود و این سرآغازی‌ست برای تلاش‌هایی که او را از درون غار به سمت چادر سایمون راهنمایی می‌کند.

به سوی طبیعت وحشی into the Wild
کارگردان: سین پن
بازیگران: امیل هیرس، وینس واگن، کریستین کنر
کریستوفر که زنده‌گی بسیار مرفه و خوبی دارد، تصمیم می‌گیرد برای سپری کردنِ بقیه زنده‌گی‌اش، راهی آلاسکا شود. این فیلم با شعار: «تنها با به خطر انداختن زنده‌گی است که آزادی به دست می‌آید» ساخته شده است. کریس که از تحصیل انصراف داده، مدارکش را آتش زده و هیچ میلی به بازگشت به اجتماع ندارد، در آلاسکا درگیر مسایلی می‌شود که او را به سمت مرگ سوق می‌دهد. او زنده‌گی‌اش را در یک اتوبوس [بس] ِرها شده آغاز می‌کند و در حالی که حس می‌کند مقهور طبیعت شده، تصمیم به نجات خود می‌گیرد.

راه بازگشت The Way Back
کارگردان: پیتر ویر
بازیگران: جیم استارگز، اد هریس، کولین فارل
گروهی زندانی از کمپ اجباری در اتحاد جماهیر شوروی فرار می‌کنند. نجات آن‌ها غیرممکن به نظر می‌رسد.
این گروه که به همراهی یکدیگر توانسته‌اند نگهبان‌ها را پشت سر بگذارند، با مسایل وحشت‌ناکی در مسیر فرارشان روبه‌رو می‌شوند. در راه چکمه‌های‌شان دزدیده می‌شود، آبی در صحرا نمی‌یابند، سرما امان‌شان را می‌برد و … ولی آن‌ها بعد از گذشتن از مغولستان، به هند می‌رسند، جایی که زنده‌گی در انتظارشان است.
منبع: بهترین‌ها

اشتراک گذاري با دوستان :