اتحادیۀ فوتبال آسیای مرکزی ایجاد شد افغانستان از فوتبال جنوب آسیا خارج شد

یک شنبه 3 حوت 1393/

mnandegar-3بعد از نشست های فراوان؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا حوزه تازه تاسیس در این قاره را مورد تایید قرار داد.
بعد از درخواست فدراسیون های فوتبال افغانستان و ایران برای ایجاد حوزه مرکز در آسیا؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا در نشست اخیر خود قبل از بازیهای جام ملت‌های آسیا در استرالیا، این موضوع را با تمام فدراسیون های عضو در میان گذاشت و با اکثریت آرا تصویب شد که این حوزه می تواند فعالیت های خود را در آسیا آغاز کند.
کشورهای افغانستان، ایران، تاجیکستان، قرغیزستان، ترکمنستان و ازبکستان کشورهای عضو حوزه مرکز آسیا را تشکیل داده اند و از این به بعد این کشورهای در این حوزه با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.
روسای این فدراسیون ها هفته گذشته در اولین نشست خود با حضور نماینده خاص شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا در کشور کویت، توانستند رییس و اعضای این حوزه را تعیین کنند.
بر اساس این نشست کرام الدین کریم رییس فدراسیون فوتبال افغانستان، سمته سلطانوف، رییس فدراسیون قرغیزستان و ساپاردوردی رییس فدراسیون ترکمنستان به عنوان برد اجراییه این حوزه، میر ابرار عثمانوف رییس فدراسیون فوتبال ازبکستان برای چهار سال بعنوان رییس این حوزه، رستم امام علی رییس فدراسیون فوتبال تاجکستان به عنوان معاون این حوزه، سردار رحمت الله یوف از کشور ازبکستان به عنوان دبیر کل و سید علیرضا آقازاده دبیر کل فدراسیون فوتبال افغانستان به عنوان معاون دبیر کل و مسوول روابط بین الملل تعیین شدند.
همچنین در این نشست اعضای این حوزه به این نتیجه رسیدند که علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال ایران به عنوان معاون در کنفدراسیون فوتبال آسیا به نمایندگی از این حوزه معرفی شود و فدراسیون فوتبال افغانستان نیز یک بانو را به عنوان نماینده این حوزه در بخش اجراییه کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کند.
در این نشست روی اساسنامه، لوگو و پست های این فدراسیون منطقوی تصمیم گیری شد. اعضا همچنان توافق کردند که مقر این فدراسیون منطقوی در کشور ازبکستان باشد.
افغانستان از حوزه جنوب آسیا و ایران از حوزه غرب آسیا به تازه گی وارد این منطقه شده اند .
به گفته علیرضا آقازاده دبیر کل فدراسیون فوتبال افغانستان که در این نشست حضور داشته است، کشور ازبکستان بدلیل میزبانی و فراهم کردن شرایط مسابقات، ریاست و دبیر کلی این حوزه به این کشور واگذار شده است که آنها برای چهار سال این سمت‌ها را پیش می‌برند.
به گفته او بودن رییس فدراسیون فوتبال افغانستان در بورد اجراییه این حوزه، داشتن یک نماینده بانو در بورد اجراییه کنفدراسیون فوتبال آسیا و داشتن مسوولیت روابط بین المللی می تواند جایگاه فوتبال افغانستان را تثبیت کند و این می تواند بر روی روابط و استفاده درست برای رشد فوتبال در این کشور تاثیر گذار باشد.
به گفته دبیر کل فدراسیون فوتبال افغانستان حضور این کشور در کنار کشورهایی صاحب نام فوتبال آسیا مانند ایران و ازبکستان می تواند روی سطح کیفی فوتبال افغانستان تاثیر داشته باشد و افغانستان باید برای حضور قوی در این حوزه آمادگی های خاص خود را بگیرد تا بتواند در برابر این تیم ها بازیهای قناعت بخش و نتایج قابل قبولی را کسب کند.
به گفته آقازاده در ابتدا برای افغانستان حضور در این حوزه مشکل است و احتمال می‌رود در سالهای نخست نتوانند نتایج خوبی را کسب کنند اما با برنامه ریزی دقیق و پشتوانه قوی می توانند در سالهای بعدی مانند مسابقات جنوب آسیا این کشور نیز در این حوزه حرفهایی برای گفتن داشته باشد. که این برنامه ریزی از سالهای گذشته روی دست اعضای فدراسیون فوتبال افغانستان است و این فدراسیون در آینده نزدیک این برنامه ها را پیاده خواهد کرد.
مسوولان حوزه مرکز فوتبال آسیا (CAFA) در نشست بعدی خود در ازبکستان روی چگونگی برگزاری نخستین دور مسابقات این حوزه بحث و تصمیم خواهند گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :