لیگ برتر؛ فرصتی برای رشد فوتبال افغانستان

گزارشگر:علی‌شیر شهیر/ شنبه 6 سنبله 1395 ۵ سنبله ۱۳۹۵

mandegar-3روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته، اولین بازی رقابت‌های لیگ برتر سال ۹۵ افغانستان روشن، در کابل برگزار شد. مقام‌های برگزار کنندۀ لیگ برتر افغانستان گفته‌اند که رقابت‌های لیگ برتر امسال با آماده‌گی خاص برگزار خواهد شد.
هاشم رسولی، مسوول مطبوعاتی و ارتباط عامۀ لیگ برتر افغانستان روشن، به خبرنامه گفت که ما با شروع لیگ برتر ۹۵ افغانستان روشن، یک‌بار دیگر هیجان را به خانه‌های مردم افغانستان می‌آوریم.
شروع این رقابت‌ها از بازی میان تیم‌های سپین‌غر بازان و سیمرغ البرز خواهد بود. به گفتۀ مقام‌های لیگ برتر افغانستان، این رقابت‌ها توسط رسانه‌های طلوع، لمر، رادیو آرمان، رادیو اراکوزیا، از طریق شبکه‌های کیبلی و هم‌چنان توسط سایت و شبکه‌های مجازی لیگ برتر افغانستان روشن، به‌گونۀ زنده پخش خواهد شد.
این مسابقات در بین هشت تیم صورت می‌گیرد که هر تورنمنت شامل ۱۶ بازی می‌شود. هر تورنمنت در دو گروپ و بازی می‌کنند که هر گروه شامل چهار تیم است. تیم‌ها براساس یک قرعه‌کشی انتخاب به مصاف همدیگر می‌روند.
لیگ برتر افغانستان روشن، در ۹ جولای ۲۰۱۲ در کابل به حمایت مالی شرکت مخابراتی روشن و هم‌چنان به همکاری “موبی گروپ” ایجاد شد که تا کنون در طول چهار سال، چهار تورنمنت را در برگزار کرده است.
ایجاد باشگاها حرفه‌یی
لیگ برتر افغانستان روشن با “میدان سبز” به تمام نقاط افغانستان رفته و همۀ کسانی را که در فوتبال علاقه‌مند باشد، به این پروسه شامل می‌کند. بعد از برگزاری مسابقات در نقاط مختلف، بهترین استعدادها را شناسایی و در تورنمنت اصلی که در ماه‌های سنبله و قوس هر سال در کابل برگزار می‌شود، جذب می‌کند.
این مسابقات در هشت زون افغانستان برگزار شده که در هر زون شامل شش ولایت می‌باشد. در تورنمنت اصلی که در ماه‌ سنبله در کابل برگزار می‌شود، هشت تیم ایجاد شده و با هم رقابت می‌کنند. با این وجود از بین بازی این هشت تیم، کارشناسان فوتبال و سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان، استعدادهای جدید را برای تیم ملی شناسایی و انتخاب می‌کند.
به گفتۀ مقام‌های برگزارکنندۀ لیگ برتر افغانستان روشن، این لیگ زمینۀ شده برای شگوفایی و شناسایی استعدادهای درخشان رشتۀ ورزشی فوتبال افغانستان.
این مقام‌ها می‌گویند که “با برگزاری این تورنمنت‌ها ما می‌خواهیم اساس و بنیاد باشگاهای حرفۀ فوتبال را در افغانستان پایه‌گذاری کنیم.”
هاشم رسولی، مسوول بخش مطبوعاتی این لیگ گفت: “انتظار داریم که در سال‌های آینده، به‌جای این هشت تیم، هشت باشگاه ورزشی داشته باشیم که بتوانند خودشان بازی‌شان را مدیریت کنند، خودشان بازیگر انتخاب کنند و در سطح باشگاه‌های پیشرفته به شکل حرفه‌یی بازی کنند.”
هشت تیمی که در این لیگ بازی می‌کنند، شامل تیم‌های از مرکز افغانستان عقابان هندوکش، از شمال شرق موج‌های آمو، از کابل شاهین آسمایی، از شمال سیمرغ البرز، از جنوب شرق د اباسین ثپی، از غرب طوفان هریرود از جنوب غرب د میوند اتلان و هم‌چنان از شرق تیم د سپین‌غر بازان می‌باشند.
مقام‌های برگزارکنندۀ لیگ برتر افغانستان روشن، نقش سکتور خصوصی افغانستان را در برگزاری این لیگ پُر رنگ تعریف می‌کنند و می‌گویند که در صورت حمایت نکردن آن‌ها، لیگ برتر افغانستان به این‌جا نمی‌رسید. از این پیش این لیگ توسط شرکت خصوصی مخابراتی “روشن” و هم‌چنان “موبی گروپ” و رسانه‌های دیگر حمایت می‌شد و امسال شرکت “پامیر” و هم‌چنان شرکت نوشابه انرژی‌زای “پارتی” نیز به جمع حامیان مالی این لیگ پیوسته‌اند.
شوتی برای آیندۀ درخشان
لیگ برتر افغانستان روشن، مسابقاتی را میان نوجوانان تحت نام “شوتی برای آیندۀ درخشان” راه‌اندازی کرده است که افراد بین سنین ۱۴-۱۶ سال، در آن شرکت می‌کنند. این لیگ در نظر دارد، کسانی که در این رقابت‌ها خوبتر بدرخشند، آنان را به در یک دورۀ آموزشی فوتبال در یکی از بهترین مکاتب فوتبالِ یکی از کشور‍‌های منطقه بفرستد. آنان نحوه بازی‌ فوتبال را با معیار‌های جهانی تحت نظارت مربیان مشهور فوتبال آموزش می‌بینند.
اشخاصی که اعضای تیم ملی افغانستان هستند و یا برنده‌گان فصل قبل از این مسابقه هستند واجد شرایط برای این رقابت شمرده نمی‌شود.
این رقابت شامل سه مرحله است و افراد شرکت‌کننده باید بتوانند از هر مرحله را با موفقیت به پایان برسانند.
مرحلۀ اول آن مقاله‌نویسی است که از تاریخ ۱۹آگست تا ۱۰ سپتمبر می‌باشد. افراد شرکت‌کننده می‌توانند که مقاله‌های‌شان را در مورد موضوعاتی که در سایت لیگ برتر افغانستان گذاشته شده است، آنلاین بفرستند.
مرحلۀ دوم این رقابت‌ها سنجش مهارت‌های فوتبال شرکت‌کننده‌گان می‌باشد که از تاریخ ۱۷ ستپمبر تا ۲۰سپتمبر ادامه خواهد داشت.
در این دوره، ۶۸ اشتراک‌کننده (یک پسر و یک دختر از هر ولایت) دارد که با عبور موفق از مرحلۀ اول شامل این مرحله می‌شود. زونی که از ۸ منطقه افغانستان نماینده‌گی کند، برای استقبال از شرکت کنند‌ه‌گان این رقابت‌ها در نظر گرفته می‌شود. با این وجود یک پسر و یک دختر از هر منطقه برای حضور در مرحلۀ نهایی انتخاب می‌شوند.
مرحلۀ سوم این رقابت‌ها شناختن بهترین مهارت‌های فوتبال از میان آنانی است که زمان این مرحله از ۲۲ سپتمبر تا ۲۶ سپتامبر می‌باشد. در این این مرحله از ۶۸ اشتراک‌کنندۀ مرحله دوم، ۱۰ اشتراک‌کنندۀ برتر آن برای مرحلۀ سوم انتخاب می‌شوند.
به‌گفتۀ مقاماتی برگزارکنندۀ لیگ برتر افغانستان روشن، اسامی دو بازیکن برتر این رقابت‌ها به‌صورت زنده از طریق رسانه‌ها اعلان شده و جایزۀ در جریان مسابقات نیمه‌نهایی و نهایی لیگ برتر افغانستان روشن به آنان اعطا خواهد شد.
لیگ برتر افغانستان روشن، متعلق به فدراسیون فوتبال افغانستان می‌باشد. فدراسیون فوتبال افغانستان (AFF) یک ارگان ورزشی در افغانستان است که از طرف فدراسیون جهانی فوتبال در سال ۱۹۴۸ پذیرفته شده است.
این فدراسیون یک نهاد غیردولتی است که فعالیت‌های خود را در زمینۀ فوتبال از سال ۱۹۹۲ در افغانستان شروع کرده است. فدراسیون فوتبال افغانستان انواع مسابقات (فوتبال، فوتسال، فوتبال ساحلی، فوتبال گل کوچک، فوتبال خیابانی و غیره) را در سرتاسر افغانستان توسط مسابقات مختلف، لیگ و مسابقات قهرمانی و صنف‌های آموزشی سازماندهی می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.