مکتب آموزش فوتبال در کابل افتتاح شد

/

برای اولین‌بار در افغانستان یک مکتب برای آموختن فوتبال به کودکان ونوجوانان شروع به کار کرد. این مکتب در کابل، به کمک سفارت جمهوری فدرالی آلمان افتتاح شد. قرار است در ولایات دیگر نیز ابتکارهای مشابهی روی دست گرفته شوند.
به گفتۀ مسوولان کمیته ملی المپیک افغانستان، در این مکتب ابتدایی آموزش فوتبال، به هزاران کودک و نوجوان فوتبال به طور حرفه‌یی آموزش داده می‌شود.
تمرین‌های مکتب فوتبال روز پنجشنبه شروع شد. دراین مراسم نمایندگان کنفدراسیون فوتبال اروپا هم شرکت داشتند.
به گفته علی اصغرلعلی یک عضو رهبری فدراسیون فوتبال در کمیته ملی المپیک افغانستان ومعلم فدراسیون جهانی فوتبال، افتتاح این مکتب به منظور آموختن حرفه یی ورزش فوتبال به کودکان ونوجوانان کشور می باشد.
برای اولین بار دراین مکتب ۲۵۰ کودک ونوجوان توسط آموزگاران داخلی وخارجی تربیت می شوند. در بین این آموزگاران یک معلم فوتبال آلمانی نیز می باشد.
دراین ارتباط علی اصغر لعلی می‌گوید: «کودکان ما از این خوش اند که امروز فوتبال را به شکل تخنیکی ومسلکی آن فرا می گیرند. ما مربیان فوتبال را هم تربیت می کنیم وبعداً یک فسیتوال کودکان فوتبالر را دعوت می کنیم، تا آنها را به سایر مکاتب هم بفرستیم که با کودکان کار کنند».
در پرداخت مصارف این مکتب فوتبال که در مقر کمیته ملی المپیک ساخته شده است، برعلاوه آلمان کشور دنمارک هم سهم گرفته است. پیش بینی شده است که تا پایان سال جاری در ولایت های بلخ، قندهار، هرات وهلمند نیز همچو مکاتبی ساخته شوند.
جنگ های داخلی تیم ملی فوتبال افغانستان را که درموقع اش در سطح منطقه صاحب نام بود، از بین برد. اما از دوسال باینسو پس از بازی کرکیت، بازی فوتبال در افغانستان باز راه پیشرفت را می پیماید.
درسال گذشته در بازی‌های فوتبال آسیای جنوبی تیم ملی افغانستان مقام دوم را به دست آورد وهمین چند روز پیش بود که تیم افغانستان در بازی فوتبال پاکستان را شکست داد.
دو تن از نوجوانان مکتب فوتبال ابراز امیدواری کردند که آنها بتوانند در آینده تیم افغانستان را به میدان های جهانی برسانند.
محب الله می‌گوید: « این مکتب فوتبال به ما فوتبال مسلکی وفنی را نشان می دهد وما از آن زیاد یاد می گیریم».
ربی می گوید: «من می خواهم فوتبالر خوبی شوم و در آینده عضویت تیم ملی را داشته باشم و تیم خود را درسطح جهانی پیروز سازم».
بنا به گفته حامیان مالی وتخنیکی مکتب درکابل، برای امسال تنها پنج مکتب فوتبال به شمول کابل در یک سلسله ولایت های دیگر نیز در نظر است. برنامه ما چنان است که در آینده در تمام افغانستان اینگونه مکاتب ساخته شود.
مکتب فوتبال در افغانستان ضامن موفقیت فوتبال شمرده می‌شود.
بنا به گفته مقامات کمیته ملی المپیک تا پنج سال دیگر ، به بیش از ۲۰ هزار کودک آموزش های تخنیکی ومسلکی فوتبال داده می شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.