پیروزی شگفت‎انگیز تیم کرکت افغانستان بر تیم سکاتلند

شنبه 9 حوت 1393/

mnandegar-3تیم ملی کریکت افغانستان با پیروزی در برابر سکاتلند، صفحۀ دیگری در تاریخ چند سالۀ این ورزش گشود و پس از یک رقابت نفس‌گیر، نخستین پیروزی خود را در رقابت‌های جام جهانی کریکت جشن گرفت.
رقابت را که تیم افغانستان با تیم هم طراز خود در میدان دونیدن نیوزیلند انجام دادند، روند رویارویی این تیم را در رقابتهای بعدی دشوارتر خواهد ساخت.
ملی پوشان افغانستان پس از پیروزی یک وکت در برابر سکاتلند – که یک تیم دستۀ دوم شورای بین‌المللی کریکت است – چهارم مارچ در برابر آسترالیا، تیم میزبان و یکی از مدعیان جام جهانی ۲۰۱۵ قرار خواهد گرفت.
آسترالیا تاکنون یک رقابت انجام داده و با تعین هدف ۳۴۲ دوش در برابر انگلستان، آن تیم را با تفاوت ۱۱۲ دوش در ۴۲ اوور شکست داد و پس از نیوزیلند جایگاه دوم را در جدول گروهی کسب کرده است.
کارشناسان به این باور اند که خط بیتنگ افغانستان می‌باید در برابر بازیکنان آسترالیایی توانمندی بیشتری به نمایش بگذارند تا بتوانند در دنبال کردن و یا هم تعین هدف موثر، خط کارکشتۀ بیتنگ آسترالیا را به آزمون بکشند.
نیوزیلند تیم دیگر گروه الف است که تا کنون در سه رقابت سه پیروزی کسب کرده و بدون شک رویارویی افغانستان با آن تیم دور از هیجان و دشواری نخواهد بود.
شگفت زدگی جهان کرکت
برای دومین روز پیهم، تیم‌های دستۀ دوم شورای بین المللی کریکت رو در روی هم قرار گرفت و با نمایش کارکردگی های نفس‌گیر، برگزار کنندگان و هواخواهان تیم های خود را به حیرت انداختند.
نخستین پیروزی افغانستان در جام جهانی کریکت که با وضعیت غیرقابل پیشبینی همراه بود به آخرین وکت متکی شد و حمید حسن و شاهپور ځدران – دو بالر تیم ملی کرکت – به تعقیب کارکردگی چشمگیر سمیع الله شینواری- افغانستان را به سکوی پیروزی کشانید.
برخی از کارشناسان فکر می‌کردند که رقابت میان امارات متحدۀ عرب و آیرلند شاید بهترین رقابت جام تلقی شود اما رویارویی افغانستان با سکاتلند و رفت و برگشت «بخت پیروزی» گاهی جانب تیم افغانستان و گاهی هم سوی سکاتلندی ها، نشان داد که نمی‌شود همچو رقابت‌ها را پیشبینی کرد.
پیش از آغاز رقابت میان افغانستان و سکاتلند، برخی کارشناسان شبکه‌های دیداری ورزشی به این باور بودند که تیم‌های کریکت دستۀ دوم شورای بین المللی، رقابت را با سرعت چشمگیری آغاز می‌کنند.
اما در جریان رقابت کنترل بازی را از دست داده و به همین دلیل تیم‌های عضو دایمی آن شورا تلاش می‌‌کنند با تیم‌های تازه وارد در جام جهانی، با حوصله مندی برخورد کنند.
اما کارکرد جاوید احمدی که ۵۱ دوش کسب کرد و ۹۶ دوش سمیع الله شینواری – آنهم در دشوارترین لحظات رقابت – این تصور مبصرین کریکت را نادرست ثابت ساخت و افغان‌ها با یک وکت پیروز شدند.
هر چند سمیع الله شینوارى و جاوید احمدى نقش عمدۀ در پیروزی تیم ملی کریکت داشتند اما مشارکت ۶٠ دوش میان شینوارى و حمید حسن ستودنى بوده و ضربه ۴ نمره‌یى شاهپور در صفحه تاریخ پیروزى‌هاى تیم کریکت افغانستان ماندگار شد.

شاهپور ځدران، پس از ۱۰ اوور، ۳۸ دوش داد و چهار بازیکن سکاتلند را از میدان خارج کرد، دولت ځدران ۳ بازیکن حالانکه حمید حسن و نبی عیسی خیل هر کدام یک – یک بازیکن سکاتلندی را از میدان خارج کردند.
عکس العمل ها پس از پیروزی
مردم در داخل و خارج از افغانستان بدون در نظرداشت زمان برگزاری رقابت تا آخرین بال رقابت بیدار نشسته و پس از پیروزی تیم ملی در جام جهانی از طریق صفحات فیسبوک از تیم ملی حمایت شان را اعلام کردند.
در برخی از شهرهای افغانستان نیز تعداد از جوانان با راه اندازی گردهمایی و شور و شعف از پیروزی تیم ملی افغانستان تجلیل کردند.
ارگ، دفتر رییس اجراییه و دفتر بانوی نخست افغانستان نیز با اعلامیۀ رسمی نخستین پیروزی تیم ملی کریکت افغانستان را تبریک گفتند.

اشتراک گذاري با دوستان :