کمک ۵ میلیون دالری فیفا به‌افغانستان

چهارشنبه 29 ثور 1395/

 

mandegar-3براساس تصمیم اخیر کنگرۀ فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال تصمیم به‌این گرفته است تا به‌هر عضو فیفا در مدت چهار سال، مبلغ پنج میلیون دالر کمک کند.
این کمک به‌خاطر پیشرفت و تقویت فوتبال در کشورهای عضو فیفا عنوان شده است.
فیفا این پول را از عواید به‌دست آمدۀ جام جهانی فوتبال قرار است به‌فدراسیون‌های عضو کمک کند.
بنابر تصمیم فیفا، هر فدراسیون عضو، سالانه مبلغ ۷۵۰ هزار دالر را می‌تواند در ساخت چمن‌های فوتبال، برگزاری مسابقات و فوتبال بانوان مصرف کند. فدراسیون‌های عضو هم چنین می‌توانند سالانه مبلغ ۵۰۰ هزار دالر را روی کارهای اداری و مدیریتی به‌مصرف برسانند.
فیفا هم چنین به‌فدراسیون‌های که نیازمند باشند نیز تا مبلغ یک ملیون دالر در جریان یک سال کمک خواهد کرد. این کمک به‌خریداری وسایل فوتبال، برنامه‌های کارورزی و هم چنین مصارف حضور و شرکت تیم‌های بانوان و تیم‌های جوانان در مسابقات بین‌المللی اختصاص داده شده است.
فیفا همچنین کمک سالانۀ ۲۲ میلیون دالری به‌کنفدراسیون‌های قاره‌یی را به ۴۰ میلیون افزایش داده است. فیفا سالانه یک ملیون دالر به‌فدراسیون‌های منطقه‌یی (مانند فدراسیون فوتبال مرکز آسیا) خواهد پرداخت تا برای برگزاری رقابت‌ها و شرکت تیم‌های جوانان و بانوان در سابقات هزینه شود.
این اداره هم‌چنین چندین شاخص را مطرح کرده است که با بر آوردن هر کدام علاوه بر مبلغ ۱۰۰ هزار دالری که سالانه پرداخت می‌شود، ۵۰ هزار دالر دیگر نیز در برابر هر شاخص پرداخت می‌شود. این شاخص‌ها عبارت از استخدام یک دبیر کُل، استخدام یک مدیر فنی، برگزاری لیگ مردان، برگزاری لیگ بانوان، برگزاری لیگ جوانان، برگزاری لیگ جوانان بانوان، طرح استراتیژی انکشاف و بهبود فوتبال بانوان، برنامۀ عملکرد و حساب‌دهی خوب، استراتیژی رشد و انکشاف فوتبال پایه و استراتیژی رشد و انکشاف داوری می‌باشند.
کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز در هر سال حدود ۴۰۰ هزار دالر نیز به‌فدراسیون فوتبال افغانستان کمک می‌کند.
افزایش کمک به‌اعضا، توام با نظارت بیشتر از سوی فیفا است. یکی از موارد نظارت این است که هر فدراسیون عضو باید نتیجه گزارش حسابرسی (Audit Report) مصارف خود را در ختم هر سال برای عموم منتشر کند.
فدراسیون فوتبال افغانستان هم چنین از بعضی برنامه‌های خاص فیفا، مثل پروژه گُل و هم چنین پروژه «Performance» نیز نفع می‌برد. کشورهایی از جمله آلمان، جاپان، انگلستان و چند کشور دیگر نیز فدراسیون فوتبال افغانستان را کمک نقدی و غیر نقدی می‌کنند. یک قسمت بزرگ عواید دیگر فدراسیون فوتبال افغانستان از برگزاری تورنمنت روشن حاصل می‌شود. علاوتاً شرکت‌های مثل الکوزی حامی مالی تیم ملی فوتبال افغانستان هستند و مبلغ ۳۰۰ هزار دالر امریکایی از حساب این شرکت به‌طور سالانه برای حمایت از تیم ملی افغانستان پرداخته می‌شود.
یک محاسبۀ سطحی نشان می‌دهد که فدراسیون فوتبال افغانستان سالانه عایدی بیش از پنج ملیون دالر دارد که برای کشوری مثل افغانستان یک عاید فوق‌العاده بزرگ محسوب می‌شود. با این هم، فدراسیون فوتبال کشور به مانند سال‌های قبل هنوز هم مشکل بودجه‌یی را مطرح می‌کند و زمینۀ درست آماده‌گی تیم‌های ملی کشور را آماده نمی‌سازد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.