اشتباهات جیمز باند در رژیم غذایی!

- ۲۶ حوت ۱۳۹۱

بخش نخست

یکی از پرطرف‌دارترین قهرمانان فیلم‌های سینمایی از ۵۰ سال پیش تا کنون، مأمور ارشد اطلاعاتی یعنی «جیمز باند» است. باند برای انجام هر کدام از عملیات‌های خود، نیاز به انرژی زیادی داشت؛ به همین دلیل رژیم غذاییِ او بسیار پرانرژی و سرشار از پروتیین و کربوهیدرات بود. در حقیقت شخصی مانند باند تقریباً به اندازه یک افسر نیروی زمینی ارتش، انرژی مصرف می‌کرد که میزان آن در حدود ۶ هزار کالری در روز محاسبه شده است. بعضی ‌از افرادی که تاکنون یکی از فیلم‌های مأمور ۰۰۷ را تماشا کرده‌اند، آرزو داشتند بدنی عضلانی و کاملاً متناسب مانند جیمز باند را داشته باشند. بسیاری از این افراد تصور می‌کنند آقای باند با خوردن غذاهای خاص به این فرم بدنی رسیده است، بنابراین بعضی از علاقه‌مندان به این‌گونه فیلم‌ها فکر می‌کنند که با تقلید از رژیم غذایی مأمور ۰۰۷، می‌توانند مانند او اندامی متناسب داشته باشند. اما آیا واقعاً جیمز باند درست غذا می‌خورد؟
اشتباه اول: خوردن گوشت
قطعاً همه علاقه‌مندان به جیمز باند می‌دانند که او عاشق گوشتُ قرمز است و همیشه روی میز او غذاهایی مانند استیک، همبرگر و… به چشم می‌خورد. در یکی از جلدهای سری کتاب‌های جیمز باند با نام «از روسیه با عشق» عنوان شده است که جیمز باند یکی از طرف‌داران پروپاقرص کبابِ ترکی است. اما آیا می‌دانید اگر یک انسان معمولی به اندازه جیمز باند گوشت قرمز مصرف کند، چه خطرهایی سلامتِ او را تهدید می‌کند؟
محققان معتقدند، افرادی که در مصرف غذاهای گوشتی و محصولات پروتیینی که معمولاً با سرخ کردن تهیه می‌شوند، زیاده‌روی می‌کنند، باید در مرحله اول منتظر ابتلا به سرطان باشند. قرار دادن گوشت در معرض حرارت بالا، باعث تولید مواد کیمیایی خطرناک در آن می‌شود که به DNA بدن آسیب وارد می‌کند. با این کار مواد کیمیایی خاصی در گوشت تولید می‌شود که به اختصار HCAها و PAHها نامیده می‌شوند. HCAها زمانی تولید می‌شوند که پروتیین موجود در گوشت برای مدت طولانی در معرض حرارت قرار می‌گیرد و PAHها زمانی ساخته می‌شوند که چربی موجود در گوشت روی شعله آتش می‌افتد و دود تولید شده ناشی از آن، مواد کیمیایی سرطان‌زا را روی گوشت پراکنده می‌کند.
چه میزان مجاز به مصرف گوشت هستیم؟
جیمز باند در هر وعده غذایی مقدار زیادی گوشت می‌خورد، اما واقعاً یک انسان معمولی تا چه حد مجاز به مصرف گوشت است؟
دانشمندان در آخرین تحقیقات خود اعلام کردند، هر فرد در طول هفته حداکثر می‌تواند ۵۰۰ گرم گوشت قرمز مصرف کند تا از بیماری‌هایی مانند سرطان در امان باشد. با این‌که گوشت قرمز یکی از مهم‌ترین منابع آهن است، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان شود. سرطان روده بزرگ یکی از شایع‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در جهان است و تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که بیش از اندازه از گوشت قرمز و محصولات مشتق شده از آن استفاده می‌کنند، بیشتر از دیگران به این سرطان دچار می‌شوند.
اشتباه دوم: وعده صبحانه
صبحانه مهم‌ترین بخش از رژیم غذایی جیمز باند را تشکیل می‌داد که معمولاً شامل تعداد زیادی تخم‌مرغ و سوسیس بود. این صبحانه سنگین و سرشار از پروتیین، مأمور ۰۰۷ را تا فرا رسیدن وعده غذایی چاشت سیر نگه می‌داشت و ماشینِ او را برای انجام عملیاتِ دشوار روشن می‌کرد. جیمز باند با این نوع غذا خوردن آهن زیادی را وارد بدن خود می‌کرد و با مصرف تخم‌مرغ هم نیازش به پروتیین برطرف می‌شد. اما به گفته دکتر «کاترین کالین» از سازمان رژیم غذایی انگلستان، این صبحانه مخصوص یک مرد بسیار فعال و پرتحرک است. این در حالی است که حداکثر تحرک بدنی‌یی که مردان امروز هنگام صبح دارند، آن است که در موتر بنشینند و خود را به محل کار برسانند. اگر شخصی به اندازه جیمز باند هنگام صبح تخم مرغ بخورد، باید منتظر بیماری قلبی باشد. تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف زرده تخم مرغ باعث پر شدن دیواره داخلی رگ‌ها با پلاک‌هایی می‌شود که از کلسترول انباشته شده‌اند. تشکیل پلاک یکی از دلایل شایع حملات قلبی و سکته به شمار می‌آید و سالانه جان تعداد زیادی از مردم را می‌گیرد.
چه میزان مجاز به مصرف تخم مرغ هستیم؟
تخم مرغ یکی از بهترین غذاها برای وعده صبحانه است. پروتیین‌ موجود در تخم‌مرغ، به‌خصوص در سفیده آن، به ما در بیدار ماندن و به‌دست آوردن حس هوشیاری هنگام صبح کمک می‌کند. این غذا مغز را وادار می‌کند کالری بیشتری بسوزاند و به این ترتیب به حفظ تناسب اندام هم کمک زیادی می‌شود. اما دانشمندان مصرف زیاد زرده تخم مرغ را اصلاً به صلاح نمی‌دانند.
تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که در هفته بیش از ۳ بار زرده تخم مرغ می‌خورند، بسیار بیشتر از افرادی که حداکثر ۲ زرده تخم مرغ مصرف می‌کنند، دارای پلاک‌ در رگ‌های خونی و قلبیِ خود هستند. زرده تخم‌مرغ یکی از منابع بسیار غنی از کلسترول است و می‌تواند به جمع شدنِ کلسترول در رگ‌ها کمک کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.