غریبه زیبایی که در افغانستان مکتب می سازد

- ۲۵ حمل ۱۳۹۲

دویچه وله
در مکتب روستایی نزدیک کابل، انجلینا جولی به عنوان یک کارگر امدادی یا انجنیر شناخته می‌شود؛ نه به عنوان یکی از مشهورترین ستارگان سینمای جهان. او در نزدیکی کابل یک مکتب برای کودکان افغان ساخته است.
انجلینا جولی، فرستاده ویژه کمیساریای عالی پناهنده‌گان سازمان ملل متحد، اواخر سال گذشته میلادی یک مکتب در نزدیکی کابل ساخت. او قصد دارد تا با فروش جواهراتش مکتب‌های بیشتری در افغانستان بسازد.
این ستاره سینمای هالیوود سال ۲۰۱۱ به «قلعه گودر» رفت و در بین ساکنان آن هوادارانی یافت؛ بین کسانی که هیچ فیلمی از انجلینا جولی را ندیده اند و نمی‌دانند که واقعاً او چقدر در جهان مشهور است.
کارهای این چنینی در افغانستان جنجال برانگیز است. در این کشور بسیاری از افغان‌های محافظه‌کار ستاره‌هایی همچون او را به رفتار غیراسلامی و حتا فاحشه‌گی متهم می‌کنند.
حمیرا، دختر ۱۳ ساله یکی از ۲۵۰ شاگرد دختری است که در این مکتب درس می‌خواند. او می‌گوید: «ما سابق در حویلی پشت مسجد درس می‌خواندیم که بسیار سخت بود. حالا ما بسیار خوش هستیم که یک مکتب داریم. اینجا یک جای بسیار زیبا است».
حمیرا در پاسخ به این پرسش که چه کسی مکتب را ساخت، با لبخند جواب می‌دهد: «خانم امریکایی مقبول».
مکتب دو منزله که در ۳۰ کیلومتری شمال کابل ساخته شده، کلکین‌های بزرگ دارد و دیوارش آبی آسمانی رنگ شده است. در بیرون این مکتب روی لوحه‌یی نوشته شده: «از طریق مساعدت سخاوتمندانه انجلینا جولی، نماینده ویژه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان».
حتا گل رحمان ایاز، مدیر مکتب نمی‌داند که انجلینا جولی کیست. ظاهراً او فکر می‌کند که انجلینا یک کارمند ارشد کمیساریای عالی پناهنده‌گان است. ایاز پس از آن که فهمید جولی ستاره سینما است، با تردید گفت: «جدی؟ به هرحال، او یک زن بزرگ است، بسیار مهربان».
ایاز از جولی خواست تا از حویلی پشت مسجد دیدن کند که در آن زمان به عنوان صنف درسی از آن استفاده می‌شد. ایاز گفت: «او (انجلینا) بسیار فروتن است. روی خاک می‌نشیند. او هیچ رقم یک ستاره سینما رفتار نمی‌کند».
صابره، تنها معلم زن مکتب فکر می‌کرد که انجلینا جولی یک متخصص بازسازی است که آمده تا مکتب بسازد. صابره ۳۰ ساله می‌گوید: «من فکر کردم که او انجنیر است». او در ادامه می‌گوید: «من هرگز فیلم‌های او را ندیدم اما امیدوارم که برگردد».
در زمان حاکمیت طالبان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، سینماها تعطیل بود، و زنان و دختران اجازه نداشتند که به مکتب بروند. اما امروزه، افغان‌ها بسیار مشتاق سینما هستند، هرچند که آنان فیلم‌های ملودرام هندی را به فیلم‌های امریکایی ترجیح می‌دهند.
مقامات می‌گویند که میلیون‌ها طفل که حدود ۴۰ درصد آنان دختر هستند، به مکتب‌ها برگشته اند؛ اما به گفته کبیر حقمل یکی از مقام‌های وزارت معارف، نیمی از ۱۰٫۵ میلیون شاگرد مکتب هنوز زیر خیمه‌ها و در فضای باز درس می‌خوانند، و ۲۰۰ هزار معلم سواد و شرایط کافی برای تدریس ندارند.
حقمل می‌گوید: «هر کس در بخش معارف افغانستان سرمایه‌گذاری کند، بر آینده افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است».
انجلینا جولی سابقه طولانی در کارهای خیریه و انسانی دارد. او قصد دارد تا جواهرات خود بفروشد و مکتب بسازد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.