پاکستان: پـرونده دیـورند بسـته شده است

- ۱۶ ثور ۱۳۹۲

سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان، روز دوشنبه اقدام این کشور برای احداث پُسته‌های امنیتی در امتداد مرز با افغانستان را مهم خواند و از آن دفاع کرد.
اعزاز احمد چودری روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در اسلام آباد تاکید کرد: پسته‌های امنیتی واقع در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان به منظور مدیریت بهتر امور مرزی و هماهنگی‌های لازم میان دوکشور، بسیار مفید و موثر است.
این درحالی است که منابع خبری از درگیری‌های تازه میان نیروهای مرزی پاکستان و افغانستان خبر داده‌اند.
وی گفت: بازسازی و احداث این پسته‌های امنیتی برای مقابله با فعالیت‌های نامطلوب و هرگونه ناامنی مرزی، بسیار حایز اهمیت است.
اعزاز چودری خاطرنشان کرد: حل و فصل موضوع احداث پسته‌های مرزی پاکستان در مناطق مرزی با افغانستان باید از مسیر دوجانبه دیپلماتیک به ویژه برگزاری نشست با حضور مقامات عالی رتبه نظامی دو کشور پیگیری شود.
وی یادآور شد: در سال‌های اخیر مقامات عالی‌رتبه پاکستان و افغانستان در سطوح مختلف بر ضرورت تنظیم و اجرای راهکار موثر با هدف مدیریت مرزی نتیجه بخش بوده و با توجه به منافع متقابل دو کشور صورت گرفته است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی دولت اسلام آباد درباره اظهارات اخیر حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان درباره پسته‌های مرزی پاکستان تاکید کرد: پسته مرزی گرسال پاکستان، هدف حملات توپخانه‌یی نیروهای افغان قرار گرفته، به علاوه مقامات دولت کابل در این زمینه اظهارات تهدیدآمیز و تحریک‌کننده داشته اند.
وی مسالۀ خط مرزی دیورند را موضوعی حل و فصل شده خواند و افزود: بحث مجدد درباره این موضوع باعث می‌شود تا پاکستان و افغانستان از مسایل دیگری که مورد توجه دو طرف در راستای همکاری دوجانبه می‌باشد، دور شوند.
این دیپلمات ارشد پاکستان تأکید کرد: مبارزه علیه افراط گرایی و تروریسم از سوی پاکستان و افغانستان ادامه داشته و تمام ذی‌نفعان در ارتباط با این مساله باید با یکدیگر همکاری و در از بین بردن این معضل حسن نیت نشان دهند.
وی با یادآوری تقاضای رییس‌جمهوری افغانستان مبنی بر اینکه پاکستان از نفوذ خود بر گروه طالبان بهره برد و این شبه نظامیان را برای کشاندن به میز مذاکرات صلح و برقراری ثبات در افغانستان آماده کند، خاطرنشان کرد: اسلام آباد واکنش مثبت به تقاضای حامد کرزی ارایه داده است.
تنش ها بین کابل و اسلام آباد درحالی بالا گرفته است که روز چهارشنبه گذشته براثر درگیری میان مرزبانان افغانستان و نیروهای پاکستان در خط مرزی دیورند، شماری کشته و یا زخمی شدند. در این رویداد که نظامیان افغان نیروهای پاکستانی را آغازگر آن معرفی کردند، پاسگاه‌های مرزی که گفته می‌شود پاکستان در داخل خاک افغانستان احداث کرده است، تخریب شد.
حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان روز شنبه هفته جاری نیز تأکید کرد که افغانستان هرگز خط مرزی دیورند را که انگلیسی‌ها در سال ۱۸۹۳ میلادی آن را ترسیم کردند، به رسمیت نخواهد شناخت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.