آیا قانون محو خشونت علیه زنان لکۀ ننگ است؟

- ۲۸ ثور ۱۳۹۲

قانون محو خشونت علیه زنان با مخالفت شدید شماری از نماینده‏‎گان مواجه شد. این قانون بزرگترین دستاورد برای جلوگیری از خشونت برای زنان افغانستان به شمار می‌آید.
قانون محو خشونت علیه زنان روز شنبه در جلسۀ عمومی مجلس نماینده‎گان به بحث گذاشته شد و قرار بود در مورد تصویب آن رای‌گیری شود، ولی به دلیل مخالفت‌های شدید برخی نماینده‎گان، یک کمیسیون اختصاصی موظف شد تا توافق بر سر ماده‌های جنجالی قانون را به دست آورد.
مولوی تره خیل کوچی، مولوی عبدالرحمان رحمانی، قاضی نذیر احمد حنفی، عبدالستار خواصی و صادقی‌زادۀ نیلی با این قانون شدیدا مخالفت کردند.
تعیین سن ازدواج، تعدد زوجات، مراجعه زنان به خانه‌های امن، تعیین جزا برای عاملان خشونت با زنان، اختیار داشتن زنان به انتخاب شوهر و مخالفت با اجباری بودن ازدواج، نکاتی بودند که با مخالفت شدید برخی نماینده‎گان در داخل مجلس روبرو شدند.
در یازده سال اخیر حکومت افغانستان، نهادهای مدنی و فعالان حقوق زن بیشترین تلاش را برای کاهش خشونت علیه زنان انجام دادند؛ اما حالا نگرانی‌ها یک بار دیگر در رابطه با سرنوشت زنان پس از خروج نیروهای خارجی افزایش یافته است.
مخالف دین؟
قانون محو خشونت طرفداران زیادی در بین نماینده‎گان زن و مرد مجلس افغانستان دارد، ولی زمانی که مولوی‌ها هیاهو به پا کردند و آن را مخالف دین خواندند، کسی در برابر استدلال آن‌ها اعتراض نکرد.
این قانون از سوی رییس‌جمهور کرزی به شکل فرمان تقنینی نافذ شده و در حال حاضر در محاکم افغانستان اجرا می‌شود.
قاضی نذیر احمد حنفی، نماینده ولایت هرات گفت در صورتی این قانون تصویب شود، افغانستان با انقلاب مواجه خواهد شد: «اگر این (قانون محو خشونت علیه زنان) را شما تصویب کنید که خانه‌های امن توسط قانون تصویب شود، شما منتظر پیامدهای هفت ثور و انقلاب گذشته و میلیون‌ها شهید خواهید بود».
این در حالی است که صدها زن افغان که از خشونت‌های خانواده‌گی مجبور به ترک خانه های خود شده اند، در خانه‌های امن زنده‌گی می‌کنند. بیش از سه هزار مورد خشونت علیه زنان تنها در سال گذشته در افغانستان ثبت شده است.
دستاورد متزلزل
شماری از نماینده‎گان می‌گویند قانون محو خشونت هیچ‌گونه ضدیتی با دین و شریعت ندارد.
مسعوده کرخی، نماینده ولایت هرات گفت پس از قانونی اساسی، قانون محو خشونت علیه زنان، یگانه آدرس قانونی است که از زنان افغانستان در برابر ظلم و خشونت حمایت می‌باشد. خانم کرخی گفت: «امروز یک حاکمیت مطلق مردانه ‌را، مردان متعصب ما در این جا (مجلس نماینده‎گان) به نمایش گذاشتند. بعد از سقوط طالبان ما فکر می‌کردیم دستاوردهای خوبی داریم، اما امروز فهمیدیم که دستاوردهای ما بسیار متزلزل است».
مولوی عبدالرحمان رحمانی، نماینده بلخ قانون محو خشونت علیه زنان را «لکۀ ننگین خواند» و گفت این قانون مغایر ارزش‌های دین است.
مولوی رحمانی با محدود شدن مردان به قبول عدالت برای گرفتن چند زن به شدت مخالفت کرد: «وقتی کسی که (بین زن های خود) عدالت نمی‌تواند، پس ما قانون پروردگار را تعدیل کنیم؟»
عبدالستار خواصی، دیگر نمایندۀ مجلس گفت که ۶ مورد این قانون آشکارا با «کلام الله» در تضاد است. او گفت: «موادی که در (قانون محو خشونت علیه زنان) با شریعت و با قانون اساسی در تضاد است، همه حذف شوند. ما همه مسلمان هستیم».
طرفداران این قانون می‌گویند در صورتی که این قانون به رای گیری گذاشته می‌شد، آرای کافی به دست نمی‌آورد و از سوی پارلمان رد می‌شد.

زنگ خطر
برخی از نماینده‎گان بر این نظرند که با خروج نیروهای خارجی، بنیادگراها و افراطی‌ها یک بار دیگر می‌خواهند برداشت تندروانه از دین را بر مردم افغانستان تحمیل کنند.
بکتاش سیاوش، نماینده کابل گفت: «بعضی‌ها فکر مدرن و فکر نو را نمی‌پذیرند. به خصوص تغییراتی که در رابطه با زنان آمده؛ فکر می‌کنند که این تغییرات باید تا زمانی که خارجی‌ها در افغانستان هستند، پذیرفته شوند و پس از آن خود این‌ها باید حاکمیت کنند».
به باور این نماینده پارلمان، عملکرد امروز(دیروز) نماینده‎گان می‌تواند نمونه‌یی از یک «عقب گشت» در رابطه به دستاوردهای حقوق بشری در افغانستان باشد. سیاوش گفت کسانی در کمین نشسته اند تا با خروج نیروهای خارجی این گونه دستاوردها را زیر پا کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.