رییس کمیسیون حقوق بشر: فعالیت‎های‌مان محدود گردیده است

- ۱۷ جوزا ۱۳۹۲

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر روز پنجشنبه در مراسم گرامی‌داشت از یازدهمین سالروز تأسیس این کمیسیون در ولایت هرات، دولت و جامعه جهانی را در تامین امنیت طی یازده سال اخیر ناکام خواند.
سیما سمر گفت که نبود امنیت کامل باعث شده است تا فعالیت‌های کمیسیون یاد شده در ولایات و نقاط دور دست افغانستان محدودتر از هر زمان دیگر شود.
خانم سمر گفت که ساحۀ نظارت آن کمیسیون به دلیل نا امنی روزبروز محدود شده می‌رود. او عدم تطبیق قانون، بی‌سوادی و سطح پایان آگاهی مردم را از چالش‌های دیگر فرا راه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان عنوان کرد.
خانم سمر همچنان گفت که تنها در دو ماه اول سال روان نزدیک به یک هزار غیر نظامی کشته و زخمی شده اند که در مقایسه با سال گذشته ده در صد افزایش را نشان می‌دهد. او از طرف‌های درگیر چه حکومت و همکاران بین‌المللی شان و چه مخالفان حکومت خواست تا از غیرنظامیان به صفت سپر انسانی استفاده نکنند.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با انتقاد از عملکرد شورای عالی صلح برای پایان بخشیدن به جنگ گفت که هیچ یک از اعضای این شورا برای تامین صلح تلاش نمی‌کند.
خانم سمر با صراحت کامل گفت که شورای عالی صلح نمی‌تواند صلح را در افغانستان تامین کند. به باور رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مخالفان حکومت قوی نیستند، بلکه دولت و نهادهای امنیتی افغان ضعیف استند.
این گفته‌های رییس کمیسیون حقوق بشر در حالی بیان می‌شود که از سه روز به این سو، مسوولان این کمیسیون سومین کنفرانس بازنگری از فعالیت‌های گذشته خود در ولایت هرات را دایر کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.