هشدار وزارت صحت عامه از افزایش بیماری ایدز

- ۱۵ سرطان ۱۳۹۲

وزارت صحت عامه از افزایش موارد ابتلا به ویروس ایدز در کشور هشدار می‌دهد. تازه‌ترین آمار نشان می‌دهد که بیشترین ناقلان این ویروس معتادان تزریقی مبتلا می‌باشند. شمار معتادان تزریقی در افغانستان بیشتر شده است.
داکتر فدا محمد پیکان، رییس بخش «اچ. آی. وی» یا ویروس ایدز در وزارت صحت عامه می‌گوید که بیشترین شمار مبتلایان در کابل و کمترین آن در ولایت بادغیس به ثبت رسیده است. به گفته او، در ۳۱ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان واقعات مثبت ایدز ثبت شده اند.
داکتر پیکان می‌گوید: «آماری که در بانک اطلاعاتی ما ثبت شده، می‌رساند که تا ختم سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۳۶۷ تن به اچ. آی. وی. مبتلا بوده اند. این آمار ممکن است بیشتر باشد، چرا که ما تنها کسانی را ثبت کرده ایم که خودشان داوطلبانه برای آزمایش خون حاضر شده اند».
پیکان می افزاید که وزارت صحت عامه به کمک سازمان صحی جهان و دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، همه ساله آمار بیمارانی را که به تازگی ثبت می‌شوند، اعلام می‌کنند. به گفتۀ وی در ماه دسمبر سال جاری آمار سال ۲۰۱۲ نیز منتشر خواهد شد.
«اچ. آی. وی» ویروس مهلکی است که سیستم دفاعی بدن را مورد حمله قرار می دهد. این ویروس وقتی وارد مرحله چهارم رشد یا ایدز می‌شود،
حیات بیمار را با خطر مرگ رو به رو می کند. این بیماری قابل پیشگیری است، اما تا کنون قابل درمان نیست.
اولین واقعه ایدز در افغانستان در سال ۱۳۶۸ هجری خورشیدی تشخیص شد. در سال‌هایی که در افغانستان جنگ بود، زمینه فراهم نبود تا در مورد این بیماری آگاهی داده شود و به خاطر همین مردم افغانستان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفته اند.
آقای پیکان می‌گوید که داشتن آگاهی در مورد وقایه از این بیماری بسیار مهم است. به همین خاطر وزارت صحت عامه به کمک حمایت کننده های مالی مختلف ۴۸ مرکز آگاهی بخشی، مشوره و تشخیص داوطلبانه را در سراسر کشور ایجاد کرده است. او می‌افزاید که در این کشور ۴۰ پروژه برای جلوگیری از گسترش این بیماری هم اکنون جریان دارند و تنها دو مرکز تداوی برای این بیماری در ولایت های کابل و هرات فعالیت دارند. این مراکز تنها ۱۷۰ تن از بیماران مبتلا به ایدز را به صورت رایگان تحت درمان قرار داده اند. همچنان کلینیک هایی در مرز با کشورهای همسایه افغانستان ایجاد شده اند که در آنها به تردد کنندگان در مورد این بیماری آگاهی داده می شود و داوطلبانه آزمایش خون انجام می گیرد.
به گفته مقام‌های صحی، تحقیقات نشان می‌دهند که بیشتر واقعات ایدز از خارج افغانستان «مخصوصاً کشورهای همسایه» به این کشور منتقل شده اند و در حال حاضر بیشترین ناقلان ویروس ایدز معتادان تزریقی می باشند که از سوزن های مشترک استفاده می کنند.
وزارت صحت عامه می‌گوید که هم اکنون بیش از پنج هزار معتاد تزریقی در افغانستان تحت پوشش برنامه‌های پیشگیرانه از انتقال ایدز قرار دارند. در این برنامه به معتادان آگاهی داده می‌شود و به آنها بسته های حاوی سرنج، وسایل تعقیم شده تزریق و کاندوم توزیع می گردد. بیماری ایدز از طریق مقاربت جنسی، انتقال خون، زاد و ولد افراد مبتلا، شیر مادر و استفاده مشترک از وسایل تخریش‌کننده مانند تیغ ریش تراشی انتقال می‌یابد.
احمد (نام مستعار) جوانی است که در ولایت غزنی زنده‌گی می کند و مدتی است که از اروپا به افغانستان برگشته است. او می گوید: «من در اروپا زندگی می‌کردم و باید صادقانه بگویم آنجا خیلی عیاشی کردم، حالا من وضعیت بدن خود را می‌دانم. من مبتلا به ایدز هستم، تحت درمان قرار دارم و هر ماه باید آزمایش بدهم». او نمی خواهد با هر کس در مورد بیماری اش صحبت کند، زیرا به گفته خودش، در آن صورت مردم با او بد برخورد می‌کنند.
مردم افغانستان در مورد بیماری ایدز زیاد نمی دانند. محمد هاشم، یکی از باشنده‌گان ولایت هلمند می‌گوید: «من نمی‌دانم که ایدز از چه طریقه‌هایی انتقال می‌یابد و هنوز هم نمی‌دانم که آیا افرادی که ایدز دارند انسان‌های عادی هستند و دارای وضعیت روانی متعادل هستند یا خیر؟».
ویروس ایدز از طریق داشتن روابط عادی اجتماعی همانند دست دادن، غذا خوردن، آب بازی کردن در یک حوض مشترک و بوسیدن انتقال نمی‌یابد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.