رییس ستاد مشترک ارتش امریکا: توافقنامۀ امنیتی تا اکتبر مشخص شود

- ۰۱ اسد ۱۳۹۲

جنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا در سفری به کابل، گفته که سرنوشت توافقنامه امنیتی بین افغانستان و امریکا باید تا ماه اکتبر آینده مشخص شود.
آقای دمپسی به دنبال دیدار با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، در گفت‌وگویی با خبرنگاران در سفارت امریکا در کابل تأکید کرد که تا پیش از پایان ماموریت فعلی ناتو در افغانستان مسایل مربوط به این موضوع روشن شود.
او افزود: «از نظر نظامی، مایلم از حالا تا ماه اکتبر، در چارچوب توافقنامه امنیتی دوجانبه، شناختی روشن‎تر از آینده داشته باشم.»
«چرا می گویم تا اکتبر؟ زیرا ما می‌خواهیم تا اکتبر سال ٢٠١۴ یعنی تقریبا نود روز قبل از انقضای ماموریت فعلی ناتو و آغاز مرحله‎یی که ناتو آن را «حمایت قاطع» می‎نامد، چارچوبی پایدار در اختیار داشته باشیم.»
«به این ترتیب، اکتبر سال ٢٠١٣ کمابیش حدود یک سال قبل از این تاریخ است و توصیه من از لحاظ نظامی این است که باید تلاش کنیم تا حدود یک سال مانده به زمان پیاده شدن ترتیبات جدید، تا حد امکان، وضوح و قطعیت بیشتری در این زمینه به دست آوریم.»
اما در اطلاعیه‌‎یی که از طرف دفتر آقای کرزی به دنبال دیدار او با رییس ستاد ارتش امریکا منتشر شد، آمده که رییس جمهوری افغانستان از آماده‌گی مشروط خود برای امضای این توافقنامه سخن گفته است.
بر اساس این اطلاعیه، آقای کرزی در دیدار با آقای دمپسی گفته که علاقمند امضای توافقنامه درازمدت امنیتی بین کابل و واشنگتن است، مشروط بر این که این توافقنامه منجر به تامین صلح و امنیت، تقویت نیروهای امنیتی افغانستان شود و کشورش را هم «نیرومند و متحد» کند.

گزینه صفر وجود ندارد
رییس ستاد ارتش امریکا همچنین گفت که «گزینه صفر» یا خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان در دستور کار او نیست.
پیش از این برخی رسانه‌های امریکایی گزارش داده بودند که اگر توافقنامه دوجانبه امنیتی بین کابل و واشنگتن به امضا نرسد، مقام‌های امریکایی در باره خروج کامل نیروهای خود از افغانستان فکر خواهند کرد.
مارتین دمپسی گفت: «من گزینۀ صفر روی دست ندارم. کسی از من نخواسته که برای گزینه صفر آمادگی بگیرم. من گزینه صفر را توصیه نمی‎کنم. گزینه صفری وجود ندارد.»
این نخستین سفر رییس ستاد مشترک ارتش امریکا به افغانستان پس از تعلیق گفتگوهای دوجانبه درباره پیمان امنیتی میان دو کشور از سوی دولت حامد کرزی است.
به دنبال گشایش دفتر گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، در ۲۸ جوزا ، دفتر آقای کرزی اعلام کرد که این گفت‌وگوها ، به دلیل تناقض میان گفتار و عمل ایالات متحده امریکا در مورد روند صلح، از جانب افغانستان به تعلیق درآورده شد.»
هر چند آقای کرزی پیش از آن بارها بر این امر تاکید داشت که گروه طالبان باید برای پیش برد گفت‌وگوهای صلح نشانی مشخصی داشته باشد، اما پس از گشایش این دفتر، آن را «توطئه» خواند.
یک هفته پیش کریم خرم رییس دفتر آقای کرزی گشایش دفتر طالبان در قطر را « توطیه‎ای برای تجزیه افغانستان» خواند، اما جیمز کانینگهام سفیر امریکا در افغانستان این اظهارات را « مزخرف و بی‌اساس» دانست.
دفتر گروه طالبان در قطر در حال حاضر به صورت موقت بسته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.