نمایندۀ ویژۀ امریکا: موافقت‌نامۀ امنیتی پیش از مبارزات انتخاباتی امضا شود

- ۱۲ اسد ۱۳۹۲

جمیز دابنز نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان در سفری به کابل، با مقام‌های افغان دیدار کرده و گفته است که کابل و واشنگتن باید برای امضای موافقتنامه دوجانبه امنیتی در هفته‌های آینده به توافق برسند.
آقای دابنز که در جمع شماری از خبرنگاران در سفارت امریکا در کابل صحبت می‌کرد گفت که سرنوشت امضای موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن، باید قبل از آغاز مرحله مبارزات انتخاباتی روشن شود.
آقای دابنز گفت برگزاری انتخاباتی که نتیجه آن برای همه قابل قبول باشد می‌تواند آینده افغانستان را تضمین کند.
او اما تاکید کرد که امضای موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و امریکا نباید به بحثی انتخاباتی در مرحله مبارزات انتخاباتی بدل شود.
مبارزات انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان تا سه ماه و نیم دیگر در ۲۶ عقرب امسال آغاز می‌شود و تا ۴۸ ساعت قبل از روز انتخابات (شانزدهم حمل ۱۳۹۳) ادامه خواهد یافت.
بارک اوباما رییس جمهوری امریکا نیز یک ماه قبل در گفت‌وگوی ۹۰ دقیقه‌‎یی خود با آقای کرزی گفته بود که انتظار دارد موافقتنامه امنیتی میان دو کشور تا ماه اکتبر (سه ماه دیگر) امضا شود.
مقام‌های افغانستان گفته اند که حاضر است همزمان با آغاز مذاکرات نمایندگان طالبان با نماینده‌گان شورای عالی صلح، گفت‌وگوها برای امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا را هم از سر بگیرد.
پیشتر حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در واکنشی جدی به نحوه گشایش دفتر مذاکرات طالبان در قطر، گفت‌وگوها برای امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا را تعلیق کرد.
آقای کرزی ماه گذشته در دیدار با سناتوران امریکایی گفته بود که کشورش برای امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا شرایطی دارد و این موافقتنامه باید «آینده یک افغانستان متحد، امن و دارای یک نظام قوی مرکزی» را تضمین کند.
سفر به پاکستان
نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان قبل از این که به کابل سفر کند با مقام‌های پاکستانی در اسلام آباد دیدار کرده و نیت رهبران پاکستانی و همچنین نتایج سفر جان کری وزیر خارجه امریکا به اسلام آباد را با حکومت افغانستان در میان گذاشته است.
آقای دابنز به خبرنگاران گفته است که دولت جدید پاکستان متعهد به تقویت روابط با افغانستان است. او گفت که رهبران پاکستانی منتظر سفر رییس جمهوری افغانستان به اسلام آباد هستند و مایل اند که با رییس جمهور کرزی برای پیشبرد روند صلح همکاری کنند.
حکومت افغانستان در ماه‌های اخیر تقاضای رسمی دولت پاکستان را برای بازدید از اسلام آباد به دلیل بی نتیجه بودن سفر های مشابه قبلی، رد کرده است.
در تازه ترین نامه خبری که از دفتر ریاست جمهوری افغانستان به رسانه ها فرستاده شده آمده است که رییس جمهوری حامد کرزی در دیداری با نماینده ویژه امریکا تاکید کرده است که به شرطی به پاکستان سفر می کند که سفرش «نتایج ملموسی» داشته باشد.
آقای کرزی گفته اگر سفرش به پاکستان به تسریع روند گفت‌وگوهای صلح و تقویت روابط میان دو کشور نیانجامد، این سفر به نفع دو کشور نخواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.