تلفات سنگین طالبان در غزنی

- ۰۸ سنبله ۱۳۹۱

مقام‌ها در ولایت غزنی می‌گویند از چهار روز به این سو عملیات پاکسازی طالبان در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی ‏ادامه دارد. به گفته آن‌ها در این عملیات طالبان متحمل تلفات سنگین شده اند.
معاون والی غزنی می‌گوید، طالبان با تجمع در این ولسوالی دور افتاده، مرکز ولسوالی را در محاصره قرار داده بودند به این دلیل عملیات پاکسازی در این ولسوالی آغاز شد.
اجرستان از ولسوالی‌های دور افتاده ولایت غزنی است. این ولسوالی بارها بین طالبان و نیروهای دولتی دست به دست شده است. به جز مرکز ولسوالی تمام روستاهای اجرستان در اختیار طالبان قرار دارد.
محمد علی احمدی، معاون والی غزنی روز گذشته به دویچه وله گفت، در این عملیات به طالبان تلفات سنگینی وارد شده است: «چند تن از قوماندانان ورزیده طالبان کشته شده، تعداد زیادی از جنازه‌های آن‌ها در میدان جنگ باقی مانده است.»
در این عملیات دو تن از سربازان اردو و پولیس نیز کشته شده اند.
احمدی گفت که روز گذشته نیز جنگ در این ولسوالی جریان داشت. او گفت که جنگجویان طالبان از ولایات ارزگان و هلمند به کمک شورشیان در ولسوالی اجرستان رسیده اند. ولسوالی اجرستان با ولایات نا امن ارزگان و هلمند هم مرز است.
مرز مشترک با ولایات نا امن
معاون والی غزنی از حکومت خواست تا نیروهای بیشتری را برای تامین امنیت اجرستان به این ولسوالی اعزام کند. او گفت تعداد نیروهایی‌که در این ولسوالی وجود دارند، نمی‌تواند پاسخ گوی تهدیدهای طالبان باشد.
به گفته این مقام ولایت غزنی نیروهایی‌که حالا با طالبان درگیر شده از مرکز غزنی فرستاده شده‌اند، زیرا شماری نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های این ولایت از ۷۰ تا ۸۰ نفر بیشتر نیست.
در ولسوالی اجرستان نیروهای خارجی حضور ندارند. احمدی می‌گوید اجرستان ۲۰۰ کیلومتر با مرکز غزنی فاصله دارد و راه‌های دشوار گذر آن سبب شده تا به محل امنی برای طالبان تبدیل شود.
احمدی گفت: «این نقطه‌ایست که با هلمند و ارزگان همجوار است و فاصله زیادی از غزنی دارد. به این دلیل به یکی از نقاط تجمع مخالفین تبدیل شده بود.»
این مقام ولایت غزنی از حکومت خواست تا تشکیل نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های آسیب‌پذیر ولایت غزنی را افزایش دهد. او گفت که غزنی با شش ولایت نا امن هم مرز است.
در همین حال، مقام‌ها در ولسوالی مالستان غزنی می‌گویند طالبان در نقاط مرزی اجرستان و مالستان جابجا شده اند. ولسوال مالستان می‌گوید، هرچند هنوز امنیت مالستان تهدید نمی‌شود اما آماده‌گی برای حمله احتمالی طالبان وجود دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.