وزارت دفاع: عملیات سیمرغ موثر واقع شده است

- ۲۰ اسد ۱۳۹۲

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروی هوایی در عملیات سیمرغ به خوبی از نیروهای زمینی حمایت کرد. این نیرو به زودی به هواپیماهای جنگنده و بدون سرنشین اکتشافی مجهز خواهد شد.
دولت وزیری، معاون سخنگوی وزارت دفاع روز شنبه به دویچه وله گفت که نیروهای افغانستان توانسته اند بدون حمایت نیروهای خارجی کنترول ولسوالی ارزه ولایت لوگر را از دست شوریان بیرون کنند. به گفته او، در عملیاتی که تحت عنوان «سیمرغ» برای پاکسازی این منطقه کلیدی راه‌اندازی شده بود، تلفات سنگینی به شورشیان وارد شده و تعداد زیادی از آنان کشته و بازداشت شده اند. در این عملیات یازده تن از منسوبین اردوی ملی نیز کشته شده اند که عامل اکثر این تلفات انفجار ماین‌های جاسازی شده بوده است.
این مقام وزارت دفاع می‌‍گوید هنوز هم عملیات تصفیوی در ولایت لوگر جریان دارد، اما عملیات محاربوی در این منطقه پایان یافته است. وزیری افزود: «آمار دقیقی از تلفات نمی‌توانیم ارایه کنیم؛ ده ها نفر کشته شده اند. کشته شده‌گان جنگجویان چچنی، عرب، پنجابی، وزیرستانی، ازبک و افغان بوده اند. ده‌ها میل سلاح و صدها کیلوگرام مهمات انفجاری به دست آمده است». هرچند وزیری گفت شمار دقیق تلفات شورشیان در این عملیات معلوم نیست، جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در گفت‌وگو با رسانه ها تایید کرد که در این عملیات بیش از ۲۰۰ جنگجوی خارجی و داخلی کشته شده اند.
مقامات وزارت دفاع می‌گویند که در میان کشته شده‌گان، زخمی‌ها و بازداشت شده‌گان طالبان برخی از سران خارجی شورشیان نیز وجود دارند. وزیری می‌گوید که شورشیان از پاکستان رهبری می‌شدند.
حمایت هوایی موثر
آقای وزیری می‌گوید که در این عملیات نیروی زمینی اردو و پولیس از سوی هلیکوپترهای اردو به گونه موثر حمایت شدند. اگر چه او می‌پذیرد که هنوز قوای هوایی نیاز به تجهیزات و آموزش بیشتر دارند؛ اما عملکرد آنان را در این عملیات در خور ستایش می داند.
وزیری می گوید: «این عملیات کاملاًٌ افغانی بود، قوای توپچی، مخابره، انجنیری، استخبارات، کماندو و قوای پیاده همه از پولیس و اردو و امنیت ملی بودند و قوای هوایی ارتش آنان را حمایت می کردند. ما می پذیریم که در قوای هوایی مشکلات زیاد و جدی داریم، اما وزارت دفاع مصمم است که این مشکلات را از سر راه خود بردارد. به زودی قوای هوایی به پا ایستاده خواهد شد».
این مقام وزارت دفاع افغانستان افزود که قوای هوایی این کشور فعلا هلیکوپتر و هواپیماهای ترانسپورتی و جنگی را در اختیار دارد و علاوه بر دانشگاه هوایی یک مکتب هوایی را در میدان هوایی نظامی «شیندند» ولایت هرات نیز ایجاد کرده است.
وزیری می‌گوید به زودی ایالات امریکا ۲۴ بال هواپیمای دوکاره «جنگنده و ترانسپورتی» سی ۱۳۰ را به قوای هوایی خواهد داد. او همچنان از خریداری ۲۰ بال جنگنده سوپرتوکانو از یک شرکت امریکایی- برازیلی خبر داد. به گفته این مقام افغانستان، ایالات متحده این جنگنده ها را که قابلیت انجام عملیات اکتشافی هم دارند، خریداری کرده و به زودی به افغانستان منتقل خواهد کرد.
هواپیمای بدون سرنشین
این مقام وزارت دفاع افغانستان همچنان یادآور شد که قرار است ایالات متحده امریکا هواپیماهای کوچک بدون سرنشین را هم که فقط برای انجام عملیات های اکتشافی استفاده می شوند، در اختیار افغانستان قرار دهد. آقای وزیری می گوید: «طبق وعده جانب امریکایی قرار است طیاره های کوچک بی پیلوت به جانب افغانی داده شود. قوای پیاده ما از این طیاره های بسیار کوچک در عملیات های کشفی شان استفاده خواهند کرد که برای ما بسیار موثر است».
مقامات در حالی از انجام عملیات موفقانه در ولسوالی ازره در ولایت لوگر و واپس گیری این منطقه از طالبان خبر می دهند که این منطقه به عنوان مرکز تجمع شورشیان طالبان، تهدید جدی برای کابل پایتخت این کشور و همچنان مسیر اکمالاتی طالبان محسوب می شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.