دو کودک در قندهار و کاپیسا سر بریده شدند

- ۱۱ سنبله ۱۳۹۱

مقام‌ها محلی افغان از سربریدن دو کودک، یک پسر در قندهار به دست طالبان و یک دختر به دست افراد ناشناس در ولایت کاپیسا خبر داده‎اند.
جاوید فیصل، والی قندهار روز جمعه به بی‌بی‌سی گفت که این کودک پسر را طالبان برای گرفتن انتقام از برادرش که مامور پولیس است، سر بریده‌اند.
آقای فیصل افزود که این کودک ۱۲ ساله ساکن ولسوالی ژیری، زمانی که به ولسوالی پنجوایی سفر کرد، از سوی طالبان دستگیر و چهارشنبه گذشته سربریده شد.
سخنگوی والی قندهار افزود که افراد وابسته به گروه طالبان جسد سر بریده این کودک را در کنار جاده گذاشته بودند.
این در حالی است که به گفته آقای فیصل، طالبان در نیمه ماه رمضان هم یک کودک ۱۴ ساله را به اتهام «جاسوسی» به نفع دولت در یک جلسه مهمانی در ژیری دستگیر و سر بریده بودند.
ژیری و پنجوایی هر دو از مناطق ناامن ولایت قندهار شمرده می شوند که گروه طالبان در آنها نفوذ دارند و تا حال نیروهای امنیتی چند بار در این مناطق عملیات کرده‌اند.
«دریافت جسد سراپا بریدۀ یک دختر هفت‌ساله»
از سوی دیگر، عبدالحکیم آخندزاده، ولسوال تگاب در ولایت کاپیسا، در شمال کابل به بی‌بی‌سی گفت که جسد سر و پا بریده یک دختر هفت ساله در باغ یک روستا پیدا شده است.
آقای آخندزاده افزود که این دختر عصر روز (پنجشنبه) در روستای «جالوخیل» ولسوالی تگاب به قتل رسیده و هنوز مشخص نیست که چه کسانی و به چه دلیلی سر و پای این کودک را بریده اند.
این مقام محلی همچنین گفت که هنوز هیچ کسی در مورد قتل این دختر شکایتی نکرده و خبر قتل او را روستاییان به مراجع دولتی اطلاع داده اند.
ولسوال تگاب همچنین گفت که نهادهای امنیتی و پولیس به دلیل این که تا حال شکایتی در این مورد مطرح نشده، تحقیقات را در این زمینه آغاز نکرده اند.
تگاب یکی از مناطق ناآرام ولایت کاپیسا است که گروه‌های طالبان و حزب اسلامی در آن نفوذ دارند و به گفته آقای آخندزاده مکتب‌های دخترانه در این منطقه مسدود هستند.
در یک سال گذشته چندین مورد قتل زنان و دختران در مناطق مختلف افغانستان به ثبت رسیده که فعالان حقوق زن از آن‌ها به عنوان «قتلهای زنجیره‌یی» یاد می‌کنند.
قتل این زنان و دختران انتقادهای زیادی را هم در پی داشته و فعالان حقوق زن و حقوق بشر خواستار اقدام جدی دولت برای انجام تحقیقات شفاف در این مورد شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.