وزارت خارجۀ پاکستان: ملا برادر را آزاد می‌کنیم

- ۱۹ سنبله ۱۳۹۲

وزارت امور خارجه پاکستان روز سه شنبه اعلام کرد اسلام آباد قصد دارد ماه جاری معاون سابق رهبر گروه طالبان را آزاد و از این طریق به تحرک بخشیدن به روند صلح افغانستان کمک کند.
حکومت افغانستان از ماه‌ها پیش بدین‎سو خواستار رهایی ملا عبدالغنی برادر شده بود. حکومت افغانستان باور دارد که آزادی ملا برادر در راستای گفت‌وگوهای صلح تأثیر مثبتی برجای می‎گذارد.
پیش از این یکی از رسانه‏های پاکستانی از احتمال انتقال ملا برادر به قطر و یا عربستان سعودی خبر داده بودند.
یک مقام ارشد پاکستانی در گفت‌وگو با روزنامه تریبون پاکستان، با اعلام این خبر گفت: طی چند ماه اخیر، اسلام‌آباد، کابل و واشنگتن به‌طور مخفیانه مذاکراتی را درباره سرنوشت ملا برادر که زمانی قدرتمندترین رهبر طالبان بعد از ملا عمر بود، انجام داده‌اند.
به گفته وی، مذاکرات درباره این موضوع هم اکنون در مراحل نهایی قرار دارد و احتمالاً ملا برادر به کشور عربستان یا ترکیه منتقل می‌شود.
این مقام پاکستان افزود: اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، ملا برادر نه تنها به یک کشور دیگر منتقل می‌شود، بل که به احتمال زیاد مذاکره با دولت افغانستان و امریکا را نیز رهبری می‌کند.
ملا برادر از موسسان جنبش طالبان و مسوول رهبری عملیات‌های شبه‌نظامیان بر ضد نیروهای ناتو امریکا بود که در سال ۲۰۱۰ توسط تیم مشترک اطلاعاتی سیا و پاکستان در شهر کراچی دستگیر شد. وی در زمان دستگیری، در حال انجام مذاکرات صلح با دولت افغانستان بود و دیدارهایی نیز با حامد کرزی رییس‌جمهور افغانستان داشت.
همچنین این موضوع از جمله محورهای سفر اخیر کرزی به پاکستان نیز بوده است.
یک مقام دیگر پاکستانی نیز در این باره گفت: احتمالاً طالبان دفتر سیاسی جدید خود را در عربستان تأسیس می‌کنند و ملا برادر نیز به احتمال زیاد به این کشور منتقل می‌شود.
پیش از این، طالبان دفتر سیاسی خود در دوحه قطر را به خاطر اعتراض دولت افغانستان به نصب پرچم و تابلوی این گروه در این دفتر تعطیل کرد.
با این حال، به نوشته این منبع، کابل خواهان انتقال دفتر طالبان به یکی از کشورهای عربستان یا ترکیه است.
پاکستان چند روز پیش نیز بنا به درخواست دولت افغانستان، هفت تن از زندانیان طالبان را آزاد کرد، اما هنوز درباره سرنوشت ملا برادر اظهارنظر رسمی نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.