حملۀ طالبان بر پروژه‌های زیربنایی افغانستان ادامه دارد طـالبان برق لشکرگاه را قطع کردند

- ۱۹ سنبله ۱۳۹۲

برق لشکرگاه با مشکل ربرو شده و مسوولین ریاست برشنا در هلمند گفته اند به خاطر جنگ و ناامنی‌ها در ولسوالی سنگین نمی‌توانند این مشکل را رفع کنند. نبود برق و آب آشامیدنی برای مردم این شهر دشواری‌های زیادی ایجاد کرده است.
شهروندان لشکرگاه به صورت نوبتی بعد از ۷۲ ساعت یک شبانه روز برق داشتند. اما اکنون پانزده شبانه روز است که این برق نیز قطع شده است.
برق بند کجکی از ولسوالی‌های سنگین و گرشک گذشته و به شهر لشکرگاه می‌رسد. شماری از باشنده‌گان این ولسوالی‌ها می‌گویند طالبان صدها متر لین و چندین پایه برق را در ولسوالی سنگین تخریب کرده اند.
درجریان یک ماه گذشته وضعیت امنیتی ولسوالی سنگین رو به وخامت گراییده و جنگ میان نیروهای دولتی و شورشیان طالبان شدت یافته است.
انجنیرنصرالله قانع، معاون تجارتی ریاست برشنا در هلمند می‌گوید به نسبت جنگ و ناامنی‌ها در سنگین کارمندان ریاست برشنا نمی‌توانند به ساحه بروند. وی می‌افزاید: «در سنگین و ساروان قلعه از ده، دوازده روز بدین سو جنگ ادامه دارد، شرایط خراب است و کارمندان ما نمی‌توانند در حالت جنگی به ساحه بروند تا پایه ها و شبکه برق را ترمیم کنند، ما منتظر هستیم که ساحه تحت کنترول بیاید و بعد کارمندان برای انجام وظیفه به آنجا اعزام شوند.»
معاون تجارتی ریاست برشنا در هلمند می‌گوید لین انتقال برق در مسیر ولسوالی سنگین در چندین نقطه قطع گردیده و ترمیم دوباره آن وقت زیادی می‌خواهد.
مقامات امنیتی در ولایت هلمند می‌گویند که نیروهای اردوی ملی و پولیس، همواره در ولسوالی‌های ناامن این ولایت در مقابل طالبان قرار
گرفته اند و آنان را پس رانده اند و این بار نیز آنان این ولسوالی را از وجود شورشیان پاک‌سازی خواهند کرد.
در همین حال، باشنده‌گان لشکرگاه به خاطر نبود برق با مشکلاتی زیادی مواجه شده اند. عبدالخالق یکی از شهروندان لشکرگاه می‌گوید: «مشکلات ما زیاد است، جنراتور هم نداریم؛ چندین روز است که یک قطره آب هم در خانه ها نیست، بچه ها مجبورند از مسجد یا جای دیگر آب بیاورند؛ آنجا هم بخاطر شلوغ بودن و طولانی بودن صف نوبت نمی‌رسد.»
عموماً در شهرها و ولسوالی‌هایی که در افغانستان شبکه آب رسانی وجود دارد، وابسته به انرژی برق می‌باشد. همین که برق در شهر قطع شود، سیستم آبرسانی نیز از کار می‌افتد و مردم با فقدان آب آشامیدنی و مصرفی روبرو می‌گردند.
محمد جمیل، باشندۀ ولایت میدان وردک که در شهر لشکرگاه تحصیل می‌کند، می‌گوید که آنان به دلیل نبود برق نمی‌توانند به درس‌های شان رسیده‌گی کند. او از مقام‌های محلی می‌خواهد که به خاطر فراهم نمودن انرژی برق لشکرگاه تلاش کنند. او اضافه می کند: «برق نیست. مطالعه کرده نمی توانیم. مشکلات ما بسیار زیاد است. بچه های افراد دولتی با لباس اتو کشیده و شیک به صنف حاضر می شوند اما ما حتا آب برای خوردن نداریم. جنگ سیاسی میان دولت و طالبان بالای ما تحمیل می شود. ما می خواهیم برق را هرچی زودتر جور کنند.»
ساکنان لشکرگاه می‌گویند هم زمان با قطع شدن برق قیمت مواد سوختی مانند گاز، تیل و چوب نیز افزایش یافته و در این میان افراد فقیر و نادار بیشتر متضرر می شود.
قابل یادآوری است که این اولین حمله طالبان بر شبکه‌های برق در افغانستان نیست. قبل از این نیز شورشیان طالبان بارها بر شبکه برق وارداتی از ترکمنستان و ایران، در ولسوالی های ولایت هرات حمله کرده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.