سفیر آسترالیا در کابل: ۴۰۰ سرباز ما پس از ۲۰۱۴ می‌مانند

گزارشگر:15 عقرب 1392 ۱۴ عقرب ۱۳۹۲

پس از جرمنی، آسترالیا دومین کشوری است که شمار سربازانش را برای حضور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی مشخص کرده است.
جان فلیپ سفیر آسترالیا در کابل روز سه‌شنبه به رادیوی آزادی گفت که در بارۀ چه‌گونه‌گی حضور این نیروها هم‌اکنون گفت‌وگوها با حکومت افغانستان جریان دارد.
او افزود: «ما به حکومت پیشنهاد کردیم که می‌خواهیم پس از سال ۲۰۱۴ میلادی چهار صد سرباز خود را در افغانستان داشته باشیم mandegarو حالا این مربوط به تصمیم حکومت افغانستان است که حضور این تعداد عساکر را با ما موافقه می‌کند یا نه؟ اگر آنان این پیشنهاد ما را بپذیرند پس از امضای توافقنامۀ امنیتی و دفاعی افغانستان امریکا، ما هم برای مشخص ساختن محل بود و باش سربازان خود تفاهمنامه‌یی را امضا می‌کنیم.»
به گفتۀ فلیپ، آسترالیا در پلان دارد که این چهار صد سربازش را تا سال‌های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان داشته باشد.

وی گفت، این سربازان آسترالیایی مانند سربازان ناتو که پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می‌مانند، در بخش آموزش و حمایت از نیروهای امنیتی افغان کار می‌کنند و نقش جنگی نخواهند داشت.
در حال حاضر آسترالیا یک هزار و دوصد سرباز نظامی در چوکات آیساف افغانستان دارد که یک تعداد زیاد آنان در ولایت ارزگان مستقر اند.
به اساس توافق قبلی میان حکومت افغانستان و جامعه جهانی، قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی یک بخش اعظم از سربازان خارجی این کشور را ترک کنند.
رییس جمهور کرزی گفته است هر کشوری که خواهان حضور نظامی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان می‌باشند، باید با حکومت این کشور، تفاهمنامه‌های جداگانه‌یی را امضا نمایند.
در حال حاضر کابل و واشنگتن برای مشخص‌ساختن چگونگی حضور یک تعداد نیروهای امریکایی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی روی یک توافقنامه کار می‌کنند.
در این حال، سفیر آسترالیا می‌گوید که تلفات نیروهای امنیتی افغان پس از گرفتن مسوولیت‌های امنیتی از سربازان خارجی افزایش یافته که این مساله نگران کننده می‌باشد.
اما وی گفت که مقام‌های کشورش برای جلوگیری از این مشکل با حکومت افغانستان صحبت کرده اند و یک سلسله تدابیری هم روی دست گرفته شده است.

سفیر آسترالیا تصریح کرد: « آسترالیا به نیروهای امنیتی افغان آموزش خنثی سازی ماین‌های کنار جاده را داده است و تلاش داریم تا یک مقدار وسایل نظامی در این زمنیه را به زودی در اختیار این نیروهای نیز قرار بدهیم و این وسایل به نیروهای امنیتی افغان بسیار کمک می کنند و ما روی همین مساله زیاد توجه داریم. »
حکومت افغانستان یگانه دلیل افزایش تلفات در میان نیروهای امنیتی افغان را انفجار ماین‌های کنار جاده عنوان کرده است.
به اساس گزارش‌ها ظرف هشت ماه گذشته نیروهای امنیتی افغان بیش از هشتاد درصد مسوولیت تامین امنیت نفوس کشور و رهبری جنگ با مخالفین مسلح را بر عهده گرفته اند.
مقام های افغان می‌گویند که در این مدت همه روز بین ۱۰ تا بیست تن از نیروهای امنیتی افغان در نتیجه انفجار ماین و جنگ با مخالفین مسلح کشته شده اند.
کارشناسان مسایل نظامی می‌گویند که اگر جامعه جهانی به این مشکل توجه جدی نکند، ممکن پس از سال ۲۰۱۴ میلادی نیروهای امنیتی افغان به تنهایی نتوانند در جنگ با مخالفین مسلح و تامین امنیت مردم پیروز شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.