واکنش پولیس به خبر افزایش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر: تـوان مــبارزه نـداریم

گزارشگر:25 عقرب 1392 - ۲۴ عقرب ۱۳۹۲

بررسی تازه اداره مبارزه با جرایم و مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که کشت کوکنار در افغانستان در سال جاری میلادی ۳۶ درصد افزایش یافته است که تهدیدی برای ثبات این کشور عنوان می‌شود.
اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد گفته است که افزایش کشت کوکنار تهدید جدی برای صحت، امنیت و بازسازی در افغانستان می‌باشد. این اداره تاکید کرده است که باید پاسخ جدی برای ناکامی در محو کشت کوکنار در افغانستان داده شود.mandegar
دین محمد مبارز راشدی، سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان روز پنجشنبه (۲۳ عقرب / ۱۳ نوامبر) در کنفرانس خبری مشترک با مسوولان اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد گفت که عمده ترین دلیل افزایش ساحه تحت کشت کوکنار، ناامنی بوده است. او تاکید کرد که اراده مبارزه با مواد مخدر وجود داشته، اما دلایل تخنیکی سبب افزایش کشت کوکنار شده است.
براساس سروی سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۳ کشت کوکنار به ۲۰۹ هزار هکتار زمین رسیده است در حالی که در سال ۲۰۱۲ تنها ۱۹۳ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بود.
آمار این اداره نشان می‌دهد که در سال جاری ۵۵۰۰ تن تریاک در افغانستان تولید شده است. در سال ۲۰۰۷ حدود ۷۴۰۰ تن تریاک در این کشور تولید شده بود. ملل متحد گفته است که دلیل این کاهش، اقلیم نامناسب در سال جاری بوده است.
در همین حال، سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت که برنامه‌هایی برای کاهش کشت کوکنار در افغانستان روی دست است: «باورم این است که می‌توانیم به زودترین وقت گراف کشت کوکنار را پایین بیاوریم. راه حل‌هایی که دارم شاید در این کنفرانس وقتش نباشد، اما در فرصت مناسب شما این پروگرام‌ها را می بینید.» پیش از این نیز چندین بار مقام ها از برنامه هایی برای ازبین بردن کشت کوکنار خبر داده اند، اما این برنامه ها نتایج موثری نداشته اند.
این در حالی است که افغانستان در تمام کنفرانس های بین المللی وعده سپرده است که به صورت جدی با مواد مخدر مبارزه می کند ولی با گذشت یازده سال، این کشت به جای کاهش در حال افزایش است.
«پولیس ناتوان است»
در همین حال، وزارت داخله افغانستان می‌گوید نیرو و ظرفیت کافی برای محو کامل کشت کوکنار در افغانستان وجود ندارد. باز محمد احمدی، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله گفت: «ظرفیت‌های موجود اداره پولیس مبارزه با مواد مخدر در عرصه محو کشت با وضعیت کشت، ناامن بودن ولایات تحت کشت و حمایت تروریستان و طالبان از باندهای مافیا متناسب نیست. ظرفیتی که ما بتوانیم مواد مخدر را محو کنیم، اعتراف می‌کنم که وجود ندارد.»
این مقام وزارت داخله افغانستان هشدار داد که در سال آینده حمایت از پولیس مبارزه با مواد مخدر ضعیف تر خواهد شد. بنا براین این نیروها به حمایت جدی نیاز دارند.
جان لوک لومهایو، مسوول اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر ملل متحد در این کنفرانس گفت که مبارزه با مواد مخدر به تنهایی کار حکومت افغانستان نیست. او گفت همان گونه که میلیاردها دالر مفاد مواد مخدر به دست مافیای جهانی می افتد، جهان نیز در قبال محو کشت کوکنار مسوولیت دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.