امریکا در بارۀ امضای قرارداد امنیتی: ضرورت داریم حالا امضا شود

گزارشگر:16 قوس 1392 - ۱۵ قوس ۱۳۹۲

mandegar رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفته است که ارتش آن کشور می‌تواند انتظار یک تصمیم سیاسی را در مورد موافقت نامه امنیتی بکشد. اما تاخیر در امضای آن به زیان حس اعتماد نیروهای امنیتی افغانستان بوده و برنامه‌های ناتو را تضعیف می‌کند.

این اظهارات جنرال مارتین دمسی رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده امریکا در حین وضع پیچیده و دشواری بیان می‌شود که در نتیجه تاخیر امضای موافقت نامه امنیتی دوجانبه بین افغانستان و ایالات متحده امریکا به وجود آمده است. این موافقت‌نامه به نیروهای امریکایی اجازه خواهد تا بعد از پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان اقامت داشته باشند.
با وجود مقاومت حامد کرزی رییس‌جمهور افغانستان که گفته است این موافقت نامه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه ثور امضا نخواهد شد، حکومت بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا گفته است که ضرور است این موافقت نامه در همین سال روان امضا شود.
دمسی نیز گفته است که «واقعاً ضرور است که حالا امضا شود». اما او علاوه نموده است که مانع عمده مشکلات لوژستیکی نبوده است. او هشدار داد که عوامل دیگری مطرح اند. مثلاً بسیاری متحدان نیاز دارند تا برای حضور سربازان شان در آینده تصویب پارلمان را بگیرند. از اینرو آنها ضرورت دارند تا این امر را هرچه زودتر برنامه ریزی کنند. همچنان یک تاخیر در این کار اعتماد نیروهای امنیتی افغانستان را خدشه دار می سازد که علیه شورشگری هنوز زورمند طالبان می جنگند.
جنرال دمسی در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع ایالات متحده امریکا، در پاسخ به این سوال که از نگاه لوژستیکی خارج ساختن نیروهای امریکایی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ چه مدت زمانی را در برخواهد گرفت گفت: «ما عامل محدود ساز نیستیم». رییس ستاد مشترک ارتش های امریکا افزود: «دست کم تا اوایل تابستان ما در حدی نخواهیم بود که بتواند براین گزینه تاثیر بگذارد».
ایالات متحده امریکا در افغانستان ۴۶ هزار سرباز دارد، اما این رقم در اوایل سال ۲۰۱۴ به ۳۴ هزار نفر کاهش می یابد.
دمسی خاطر نشان نمود که ماموریت افغانستان مشمول سایر کشور های عضو ناتو نیز می‌باشد که با توجه به نقش سربازان شان «آنها نیازمندی های دیگری دارند تا در مورد شان تصمیم گرفته شود».
نزدیک به ۲۷ هزار سرباز غیر امریکایی ناتو در افغانستان حضور دارند.
به گفته او «ما شاهد یک کاهش نیروهای ائتلاف می‌باشیم». دمسی افزود «چیزی دیگری که ما خواهیم دید یک کاهش اعتماد نیروهای امنیتی افغانستان در هنگامی است که در مورد تامین حمایت شان برای آنها یک اضطراب پیدا شود ».
دمسی گفت در حالی که نیروهای افغان قادر به جنگیدن با طالبان بودند، هنوز آنها اعتماد نداشتند. به گفته او «نیاز به آن است که (موافقت نامه امنیتی دوجانبه) همین حالا امضا شود. بیشتر این برای آن است که آنچه به (مسأله) توازن در افغانستان تعلق دارد، اعتماد است».
یک مقام نظامی ایالات متحده امریکا که نخواسته است از او نام برده شود گفته است: تاخیر در نهایی سازی موافقت نامه امنیتی می تواند آن حمایت بین المللی را خدشه دار گرداند که برای حضور ناتو بعد از سال ۲۰۱۴ ضروری می باشد. در این سال است که ناتو به ماموریت رزمی اش در افغانستان پایان می‌دهد.
این مقام نظامی گفته است: «مسأله صرفاً بر سر خارج کردن و داخل کردن نیروها نیست، بلکه بر سر حفظ یک شبکه بین المللی است که برای افغانستان پول و حمایت سیاسی فراهم سازد».
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا روز سه شنبه گفته بود که این موافقت نامه را می‌تواند بسم الله خان محمدی وزیر دفاع کرزی نیز امضا کند.
اما سخنگوی کرزی گفت که رییس‌جمهور افغانستان به وزیران اش اجازه امضای قرار داد امنیتی دوجانبه را تازمانی نمی دهد که قبل از آن تقاضا هایش برآورده نشوند.
دمسی گفت: مهم آن است که هر موافقت نامه‌یی باید الزام آور باشد. او گفت: «هر گاهی که این موافقت نامه از نگاه حقوقی توسط هردو جانب الزام آور و از لحاظ بین المللی قابل اعتماد شمرده شود، در آن صورت این موضوع مطرح می شود که کی آن را امضا کند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.