غالب در مراسم گرامیداشت از روز بین‌المللی حقوق بشر: مشکل اصلی‌ ما بی‌سوادی است

گزارشگر:18 قوس 1392 - ۱۷ قوس ۱۳۹۲

mandegarحکومت افغانستان و نهادهای حقوق بشری محافل سخنرانی و نمایشگاه‌هایی را به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در کابل برگزار کردند. این در حالی است که سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت زنان در کشور هشدار می‌دهد.
حبیب الله غالب، وزیر عدلیه روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت از روز جهانی حقوق بشر که در دانشگاه کابل برگزار شد، بی‌سوادی را مانع اصلی تطبیق حقوق بشر در افغانستان عنوان کرد. آقای غالب گفت: «چون جامعۀ ما امی و بی‌سواد است، بیشتر کارها را ما متاسفانه به اساس تقلید می‌کنیم. بسیاری مشکلاتی را که ما می‌بینیم مشکل بی‌سوادی است».
وزیر عدلیه افغانستان گفت تمام تلاش‌ها براساس احترام به حقوق بشری افراد جامعه تدوین می‌شوند و در صورتی که این قوانین تطبیق شوند، بسیاری مشکلات رفع خواهند شد.
تغییر دیدگاه نسل جدید
فوزیه کوفی، رییس کمیسیون زنان و حقوق بشر مجلس نماینده‌گان در این مراسم گفت که فکر و ذهن مردم افغانستان به خصوص نسل جوان و تحصیل کرده نسبت به گذشته تغییر کرده است.
خانم کوفی گفت در صورتی که دانشجویان به حقوق بشر تعهد داشته باشند، حقوق بشری هزاران خانواده، بهبود خواهد یافت. او از همه افغان ها خواست همانگونه که خود تعلیم و تحصیل می‌کنند به دختران و زنان نیز این اجازه را بدهند: «پیام امروز را از این سقف بیرون کنید و حداقل تعهد کنید که از امروز تا سال آینده هیچ نوع عملی را انجام نمی دهید که منجر به نقض حقوق بشر دیگران شود».
به گفته فوزیه کوفی، تنها حدود ۲۰ درصد زنان افغانستان سواد دارند و بقیه از این نعمت محرومند. کوفی گفت افغانستان در میان تمام کشورهای جهان بدترین وضعیت حقوق بشر را دارد و باید در این عرصه تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.
این درحالی است که سازمان ملل متحد می‌گوید که افغانستان در تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان ناکام بوده است. حامد کرزی در سال ۲۰۰۹ قانون منع خشونت را به پارلمان افغانستان سپرد که این قانون پس از تاخیر زیاد، در آغاز سال روان میلادی تصویب شد. اما نوی پیلی، کمیسار حقوق بشر در سازمان ملل متحد می‌گوید: «این قانون یک دستاورد بزرگ برای همه افغان هاست؛ اما اجرای آن آهسته و همراه با دشواری بوده است».
نمایشگاه حقوق بشر
سازمان ملل متحد، اداره انکشافی ایالات متحده امریکا و شماری از نهادهای حقوق بشری صدها جلد کتاب، بروشور و مجله را در یک نمایشگاه به طور رایگان در اختیار علاقمندان گذاشتند موضوع اصلی نمایشگاه معرفی ابعاد مختلف حقوق بشری بود. جزوه هایی در مورد حقوق کودکان، حقوق زنان، خشونت علیه زنان و جلوگیری از ازدواج اجباری در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده بودند.
میرزا رفعت، از برگزار کنند‌ه‌گان این نمایشگاه گفت: «هدف برنامه این است که فرهنگ حقوق بشری در جامعه بیشتر نهادینه شود. ما می‌خواهیم فرهنگ حقوق بشر را ترویج کنیم. ما وقتی حرف از حقوق بشر می‌شنویم، فکر می‌کنیم ضد دین [است] در حالی حقوق بشر عین دین است و مطابقت با دین دارد».
دانشجویانی که در این نمایشگاه شرکت کردند، خواستار افزایش چنین برنامه ها به منظور معرفی حقوق بشر شدند.
راشد، یک دانشجوی دانشگاه کابل گفت: «این نمایشگاه تمام مواد حقوق بشر را برای محصلین به طور رایگان فراهم ساخته و محصلین می توانند معلومات آفاقی خود را بلند ببرند».
زهرا، یک تن از اشتراک کننده‌های دیگر گفت که چنین نمایشگاه‌هایی معلومات آن‌ها را بلند می‌برد: «صد درصد تاثیر دارد؛ چرا که هر معلوماتی که ما اخذ می کنیم، تاثیرات مثبت دارد. جوانان باید از این مواد استفاده مثبت کنند».
این نمایشگاه برای یک روز برگزار شده و قرار است برخی از هنرمندان در آن هنر نمایی کنند و ناگفته‌های مردم افغانستان را از زبان هنر موسیقی بیان نمایند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.