بدون فیس‌بوک از اضـطراب دور شوید

گزارشگر:8 جدی 1392 - ۰۷ جدی ۱۳۹۲

mandegar-1بخش نخست

اضطراب و ناراحتی منشای بسیاری از بیماری‌های عصر جدید است و دور ماندن از استرس، توصیۀ تمام پزشکان. اما در زنده‌گی‌های امروز، مواجه شدن با برخی اضطراب‌ها اجتناب‌ناپذیر است و هر کسی در طول روز بسته به نوع زنده‌گی خود کم و زیاد در معرض استرس قرار می‌گیرد. با این‌که دور ماندن از اضطراب کار بسیار سختی است، اما رهایی یافتن از عواقب آن‌ها اصلاً سخت نیست. شما لازم است برنامۀ غذایی‌تان را با غذاهای عاری از استرس پُر کرده و روش‌هایی برای مقابله با اضطراب‌های روزانه پیدا کنید.
برنامۀ سادۀ داکتر اوز می‌تواند به شما کمک کند تنها در ۲۴ساعت احساس بهتری داشته باشید و آرامش از دست رفته را به زنده‌گی خود بازگردانید. پس از همین امروز شروع کنید.
آهنگ گوش دهـید
ثابت شده که ملودی‌های دارای ریتم یک‌نواخت، دارای اثرات آرام‌بخش هستند. علاوه بر این، مطالعات دیگری نشان داده گوش دادن به موسیقی کلاسیک به مدت ۳۰ دقیقه، می‌تواند اثری همانند مصرفِ یک دیازپام۱۰میلی‌گرامی داشته باشد. همراه با این اثرات آرام‌بخش، موسیقی می‌تواند ضربان قلب را تنظیم و فشار خون را کنترل کند. بنابراین بعد از روزهای سخت، زمانی را برای گوش دادن به موسیقی در نظر بگیرید.
حمامِ آرام‌بخش با رایحۀ ضد اضطراب
شب‌ها زمانی است که بدن شما باید خود را آرام کند، اما استرس‌هایی که در طول روز در بدن شما جمع می‌شوند، روی خواب‌تان تأثیر منفی می‌گذارند و فرآیند آرامش را مختل می‌کنند. برنامۀ آرام‌بخش داکتر اوز به دلیل اهمیت خواب، از شب آغاز می‌شود. به عنوان اولین کار، لازم است شب‌ها قبل از خواب، با آب گرم شاور بگیرید. همین که جریان آب گرم از روی بدن شما رد شود، کافی است. لازم نیست هر شب یک حمام کامل بگیرید!
برای این‌که حمام آرام‌بخش‌تری داشته باشید، لازم است در یک ماگ کمی اسانس زرماری را با کمی آب‌لیموی ترش مخلوط کنید. تحقیقات نشان داده این دو ماده به ایجاد آرامش و از بین بردن تنش کمک می‌کند. وقتی زیر شاور هستید، ماگ را نزدیک‌تان بگذارید و هر چند وقت یک بار بوی محلول موجود در آن را نفس بکشید. این عطر آرام‌بخش به همراه بخار آب گرم حمام، به شما کمک می‌کند تا آرام شوید. اگر وقت دوش گرفتن ندارید، می‌توانید این محلول را کنار تخت‌تان بگذارید و قبل از خواب چند بار آن را بو کنید.
مراقب وضعیت قرار گرفتن بدنِ خود باشید
وضعیت قرار گرفتن بدن شما یا به عبارت دیگر شکلی که شما می‌ایستید، مقدار تنشی که در بدن خود تجربه می‌کنید را نشان می‌دهد. این وضعیت می‌تواند حتا استرسِ ناخواسته در بدن شما ایجاد کند. تنش در ماهیچه‌های شما، پیغامی به مغز ارسال می‌کند که طبق آن شما اضطراب دارید. هرچند دقیقه یک بار پشت خود را صاف کنید و تنش را از ماهیچه‌های خود بردارید تا شکل ایستادن جدید، ملکۀ ذهن‌تان شود. با این کار، تفاوت بزرگی در بدن خود احساس خواهید کرد.
آرامش با کشمش
این روش آرام‌بخش، از مردمِ شرق آسیا یاد گرفته شده است. وقتی شما استرس دارید، بیشتر می‌خورید و بدون این‌که طعم غذا را بفهمید، آن را فرو می‌دهید. اما اگر روی طعم و مزۀ غذا دقت کنید، هم بلافاصله آرام می‌شوید و هم حواسِ خود را بیدار می‌کنید. این آزمون کشمش به شما کمک می‌کند روش غذا خوردن خود را تغییر دهید. برای این کار قبل از صرف غذای اصلی، مقداری کشمش را در دست بگیرید و به دقت به آن‌ها نگاه کنید. سعی کنید رنگ و شکلِ آن‌ها را تشخیص دهید و آن‌ها را دانه دانه لمس کنید. کشمش را بو کنید. به این فکر کنید که این بو چه به یادتان می‌آورد. سپس کشمش‌ها را دانه دانه در دهان بگذارید و اجازه دهید بافت و مزۀ کشمش در دهان شما پخش شود. شما می‌توانید این روش خوردن را در مورد غذا خوردن و سایر فعالیت‌های خود انجام دهید. وقتی آرام غذا می‌خورید، علاوه بر آرامش یافتن از خوردن غذا، با حجم کمتری سیر می‌شوید و وزن‌تان کاهش پیدا می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.