فرمانده سابق نیروی هوایی انگلیس: میان مقام‏های هلمند و طالبان همکاری فزاینده وجود دارد

گزارشگر:17 جدی 1392 - ۱۶ جدی ۱۳۹۲

مقامات دفاعی سابق انگلیس روز دوشنبه هشدار دادند، با خروج سربازان این کشور از جنوب افغانستان طی سال جاری میلادی، بخش‌هایی از این منطقه ممکن است مجدداً به تصرف طالبان درآید.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که اخیراً دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس گفته بود نظامیان این کشور ماموریت خود را در افغانستان به پایان رسانده‌اند.
ریچارد ویلیامز، فرمانده سابق نیروی هوایی ویژه انگلیس در مصاحبه‌یی گفت، شواهد مربوط به همکاری فزاینده میان طالبان و سربازان و سیاستمداران افغانی در ولایت هلمند وجود دارد.mandegar-3
وی تأکید کرد: من شگفت‌زده خواهم شد اگر که والی بعدی هلمند ارتباطات نزدیکی با کسانی که ما طالبان می‌خوانیم، نداشته باشد. ما در نهایت وضعیتی بسیار ناراحت‌کننده خواهیم داشت که طی آن مردم خواهند گفت ما تقریباً ۵۰۰ تن را که اغلب آن‌ها در هلمند کشته شدند، از دست داده‌ایم و در پایان چیزی که نصیب ما شد این بود که ولایت هلمند را دوباره به یک والی حامی طالبان پس دادیم.
ماه گذشته میلادی، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس هنگامی که گفت سربازان خارجی تحت رهبری ناتو ماموریت خود در تامین امنیت در افغانستان را به پایان رساندند، با انتقاداتی شدیدی روبرو شد. چنین اظهاراتی مشابه اظهارات جورج دبلیو بوش، رییس‌ جمهور سابق امریکا در سال ۲۰۰۳ درباره عراق بود.
در آغاز سال ۲۰۱۳ انگلیس در افغانستان حدود ۹۰۰۰ نیرو داشت که این میزان در حال حاضر ۵۲۰۰ سرباز است و تا پایان سال جاری دیگر نیروی جنگی در افغانستان نخواهد داشت.
دیوید ریچاردز که تا سال گذشته میلادی رییس دفتر وزارت دفاع انگلیس بود، اظهار تردید کرد که ارتش افغانستان بتواند با پایان خروج سربازان خارجی از افغانستان با وضعیت موجود تطابق یابد و قابلیت آن‌ها برای مقابله با شبه‌نظامیان بلافاصله تضعیف خواهد شد.
وی خاطرنشان ساخت: مهمتر از همه این است که کاهش اعتماد به افغانستان سیگنالی خواهد بود که تأثیری ویرانگر بر اقتصاد افغانستان خواهد داشت و بنابراین منجر به فراهم‌شدن زمینه برای بازگشت شبه‌نظامیان خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.