ادارۀ مستقل آب رسانی و کانالیزاسیون: کمک نمی‎کنند کانالیزاسیون شهر را بسازیم

گزارشگر:21 جدی 1392 - ۲۰ جدی ۱۳۹۲

mandegar-3ادارۀ مستقل آب رسانی و کانالیزاسیون می‌گوید برای اعمار سیستم کانالیزاسیون در سطح کشور به هشت میلیارد دالر نیاز دارد، اما هیچ نهاد و کشور کمک‌کننده حاضر به پرداخت این مبلغ نیست.
در کابل و دیگر شهرهای افغانستان برخی مردم آب آشامیدنی خود را از چاه‌های شخصی به دست می‌آورند. این چاه‌های آب در نزدیکی چاه‌های بدرفت (سیپتیک) قرار دارند و امکان آلوده شدن آب آشامیدنی به مواد فاضله انسانی بالاست.
به دلیل نبود سیستم آب رسانی و کانالیزاسیون مردم با مشکلات محیط زیستی و صحی مواجه اند. اما در سال‌های اخیر در این عرصه نه تنها کاری صورت نگرفته بلکه در در چندین شهر، شهرک‌های جدیدی بدون سیستم کانالیزاسیون معیاری ایجاد شده اند.
انجنیر داد محمد بهیر، رییس اداره مستقل آب رسانی و کانالیزاسیون افغانستان مشکل اصلی را در نبود ماستر پلان شهری و در نظر گرفتن تاسیسات زیربنایی در ساخت شهرها می‌بیند. بهیر به دویچه وله گفت: «کانالیزاسیون و آب رسانی لازم و ملزوم یک دیگر اند. بر اساس استندرد تخنیکی، شبانه روز برای هر فرد ۱۰۰ متر مکعب آب باید در نظر گرفته شود. اما ما توانایی تامین آن را نداریم».
به گفته رییس اداره آب رسانی و کانالیزاسیون، مشکل اصلی این است که شهرها به صورت غیرمعیاری ساخته شده و معیارهای بنیادی شهرسازی در نظر گرفته نشده است. به گفته او، برنامه‌یی برای کاهش این مشکل وجود دارد، اما بودجه‌یی برای آن وجود ندارد. براساس برآورد مقام‌های اداره آب رسانی و کانالیزاسیون، هشت میلیارد دالری برای اعمار سیستم کانالیزاسیون در افغانستان نیاز است.
انجنیر داد محمد بهیر می‌گوید آب رسانی در افغانستان اولویت دارد: «آب کافی در منابع ما وجود ندارد که ما بتوانیم برای فاضلاب کار کنیم. سیستم فاضلاب یک سرمایه گزاف کار دارد. در قدم اول برای سیستم فاضلاب و کانالیزاسیون در کابل حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون دالر نیاز است تا ما بتوانیم تنها سیستم فاضلاب یک پنجم شهر کابل را منحیث یک پروژه امتحانی عملی بسازیم».
از سالیان متمادی به دلیل نبود وعدم تطبیق ماستر پلان شهری، شهرها به صورت غیرمعیاری ساخته شده اند. مسوولان اداره آب رسانی و کانالیزاسیون به این فکر می کنند که چگونه می توانند در شهرها بهبود بیاورند، در غیر آن ممکن نیست که این شهرها ویران شده و دوباره از نو ساخته شوند.
در عین حال، مسوولان اداره آب رسانی و کانالیزاسیون از تطبیق پروژه‌های آبرسانی در سال ۲۰۱۴ میلادی در شهر کابل خبر می‌دهند. انجنیر بهیر می‌گوید در شهر کابل حدود ۷۱ میلیون دالر از سوی آلمان، فرانسه و امریکا برای این پروژه‌ها هزینه می‌شود. با تطبیق این برنامه ۵۰ هزار خانوار از نعمت آب صحی بهره مند خواهند شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.