شفاخانه‎های دولتی به بخش خصوصی واگذار می‌شود

گزارشگر:14 دلو 1392 ۱۳ دلو ۱۳۹۲

وزارت صحت عامه اعلام کرد که بدلیل هزینه‌های زیاد خدمات صحت و عدم توانایی دولت به‌خصوص در بخش تأمین تجهیزات و متخصصین، شفاخانه‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
ثریا دلیل، وزیر صحت عامه روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی، با بیان این‎ که افغانستان در عرصۀ صحت پیشرفت قابل ملاحظه کرده است افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد مادران به خدمات پیش از بارداری دسترسی دارند.mandegar-3
وزیر صحت عامه تأکید کرد: خدمات پیشرفته صحت مانند بیماری‌های قلبی، سرطانی و… نیازمند هزینه‌های مالی هنگفتی به‌ویژه در بخش تجهیزات و افراد متخصص است بنابراین دولت به تنهایی قادر نیست تمام این مسایل را فراهم کند.
وی اظهار داشت: به همین دلیل، برنامۀ مشارکت عمومی و بخش خصوصی را به راه انداخته تا سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بتوانند در شفاخانه‎های دولتی سرمایه‌گذاری کنند.
دلیل اظهار داشت که وزارت صحت عامه از اولین وزارت‌خانه‎هایی است که ۲ سال پیش بخشی به نام مشارکت عمومی و خصوصی را ایجاد کرده است.
هزینه درمان بیماران براساس برنامه جدید دریافت می‌شود
وزیر صحت عامه افغانستان با بیان اینکه ۷۳ درصد هزینه مداوای بیماران، توسط خود بیمار و بقیه توسط دولت پرداخته می‎شود، افزود: به طور متوسط یک فرد ۴۲ دالر در خدمات صحی هزینه می‌کند که ۳۱ دالر آن از شخص بیمار و ۱۱ دالر آن از دولت دریافت می‌شود.
وی افزود: بیمارستان‎های جمهوریت، بیمارستان طفل و مادر و بیمارستان جناح از جمله بیمارستان‎هایی هستند که برای مشارکت عمومی و خصوصی در نظر گرفته شده‌اند.
سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش صحت عامه و درمان
قربان حقجو، رییس اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز که در این کنفرانس صبحت می‎کرد، با اشاره به دست‌آوردهای وزارت صحت عامه افغانستان اظهار داشت که در بخش صحت عامه و درمان، بخش خصوصی سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‎یی نکرده است و وضعیت کیفی بیمارستان‎های خصوصی نیز رضایت بخش نیست.
وی افزود: بخش خصوصی در شهر کابل ۴۵ درصد سرمایه‌گذاری کرده است و ۵۵ درصد در ۳۱ ولایت دیگر افغانستان که از نظر دسترسی همگانی به بیمارستان‌ها و بخش‎های صحت عامه توازنی برقرار نیست.
تجارت با صحت عامه مردم
رییس اتاق تجارت و صنایع افغانستان تاکید کرد: سرمایه‌گذاران بایستی بدانند که بر صحت عامه و درمان مردم افغانستان نباید تجارت کنند، هدف از سرمایه‌گذاری در این بخش بایستی خدمت به مردم باشد نه تجارت به قیمت جان مردم.
حقجو با بیان این که اکنون ۱۶ هزار نفر در بیمارستان‎ها و درمانگاه‎ها مشغول بکار هستند، اظهار داشت که سرمایه‌گذاری در بخش صحت عامه و درمان، زمینه‌های کاری را نیز برای بسیاری فراهم می‌کند.
بر اساس ارقام صحت عامه ملی افغانستان، در سال‎های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ میلادی به علت میسر نبودن مراقبت‌های صحت عامه سالانه ۲۸۵ میلیون دالر صرف دریافت خدمات درمانی، در خارج از این کشور شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.