افتضاح در کانکور و یک پرسـشِ بـزرگ

گزارشگر:29 دلو 1392 - ۲۸ دلو ۱۳۹۲

گزارش‌ها می‌رسانند که برگزاری امتحان کانکورِ شهر هرات لغو شده است. این آزمون قرار بود که دیروز برگزار گردد، اما به علت بیرون شدنِ پاسخ‌های سوالات امتحان، از سوی مقامات لغو شده است. این دومین مورد در امتحانات کانکورِ امسال است که به‌دلیل پخش شدن کلید سوالات، برگزاری کانکور از سوی مقامات وزارت تحصیلات عالی لغو می‌گردد. یکی دو ماه قبل در یک رویداد مشابه، امتحان کانکور در ولایت لوگر ملغا اعلام شد. در آن رویداد، برگه‌های امتحان‌ را در آب ریختند.
برخی از گزارش‌های تأییدناشدۀ دیگر نیز در این زمینه وجود دارند که در بسیاری از استان‌های دیگر کشور، بدون این‌که چنین تقلباتِ مفتضحانه به رسانه‌ها گزارش شوند، امتحان کانکور برگزار می‌گردد و شاگردان با خاطر آرام با کلیدهای دست‌داشتۀ‌شان به حلِ سوالات می‌پردازند. حالا پرسش این است که چرا مقامات وزارت تحصیلات عالی و نیز معارف، به‌رغم این‌که چندین‌بار این واقعاتِ شرم‌آور گزارش شده‌اند، از آن جلوگیری نمی‌کنند؟
در مطلبی که چندی قبل در همین ستون و در ارتباط با همین موضوع منتشر شد، دلایل این‌که چه‌گونه مسایل قومی ‌و فساد، دامن‌گیرِ نهادهای وزارت تحصیلات عالی شده، به‌صورت مفصل تشریح یافته بود. در آن مطلب تذکر رفته بود که در بسیاری از ولایت‌ها به اعتبار آن‌که هر ولایت و قومی‌ که بیشتر دانش‌آموزان را به نهادهای تحصیلات عالی معرفی کند، مباهات و افتخاری بزرگ را کمایی خواهد کرد؛ اکثراً به صورت مشترک تصمیم‌گیری می‌شود که باید شاگردان در صحنۀ امتحان آزاد گذاشته شوند و با در دسترس قرار دادنِ کلید حل سوالات، زمینۀ تحققِ چنین هدفی به‌وجود ‌آید. به نظر می‌رسد که در قضیۀ هرات نیز کلید حل سوالاتِ کانکور روی همین ملحوظ به بیرون درز کرده و یا هم شاید مسایل رشوت و خویش‌خوری و… در درز کردنِ کلید پرسش‌ها نقش ایفا کرده باشند. حالا دلیل هر چه که باشد، مایۀ شرم‌ساری حکومت از جمله وزارت تحصیلات عالی است.
با توجه به برخی گزارش‌ها که در رسانه‌ها دربارۀ نحوۀ طرحِ سوالات کانکور منتشر شده، دیده می‌شود که وزارت تحصیلات عالی سرِ سوزن به این آزمون اهمیت قایل نیست و بدیهی‌ست که وقتی نگاه به یک امتحانِ سرنوشت‌ساز، ساده‌انگارانه باشد، تقلب و فساد نیز در آن به‌ساده‌گی می‌تواند نفوذ کند.
برگه‌های سوالات آزمونِ کانکور به‌روشنی نشان می‌دهند که طراحانِ پرسش‌ها، افرادی کم‌سواد و در عین حال متملق بوده‌اند. پرسش‌هایی نظیر این‌که خانم رییس‌جمهور کرزی چه نام دارد، یا نام پدر کرزی چیست، یا حامد کرزی در کدام سال تولد شده است و یا معکوس واژۀ ضامن چه است، همه نشان می‌دهند که کسی به طرحِ هدف‌مندِ پرسش‌های این آزمون توجه نداشته است. وقتی سوالات این‌‌چنین مسخره باشند، تقلبِ گسترده در آن نیز جای شگفت ندارد.
جنجال آزمون کانکور، جنجالِ امسال و پارسال نیست. در سال‌های پسین، همواره این آزمون مسأله‌ساز بوده است. بارها از تقلب‌های گسترده و افشای کلید حل سوالات، شکایات مستندی گرد آمده است. اما با این‌همه، هیچ‌کس به حلِ بنیادین مسأله نپرداخته است. حل بنیادین که یک کارِ دشوار و زمان‌گیر است، حتا در راستای مجازات و یا عزلِ متولیانِ متخلف در وزارت تحصیلات عالی، کسی توجه نکرده است.
چنین وضعیتی، دست‌کم ما را به یک نتیجه می‌رساند که حکومت و به‌ویژه وزارت تحصیلات عالی، از برگزاری یک آزمون شفاف، سراسری و سالم عاجز اند و عملاً و به‌کرات، ناتوانی‌های‌شان را در این پروسه آشکار کرده‌اند. با این حال، یک پرسشِ بسیار مهم و حیاتیِ دیگر نیز به ذهن آدم خطور می‌کند، این‌که: وقتی حکومت آقای کرزی از عهدۀ برگزاری یک آزمون کانکور برنمی‌آید، چه‌گونه خواهد توانست انتخابات سال ۱۳۹۳ را ـ که یک‌عالم چالش و مشکل فراراهش وجود دارد ـ آن‌گونه که لازم است برگزار کند؟

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.