زلمی رسول و گل‌آقا شیرزی جریمه شدند

گزارشگر:13 حمل 1393 - ۱۲ حمل ۱۳۹۳

کمیسیون رسیده‎گی به شکایت‌های انتخاباتی دو نامزد ریاست جمهوری را جریمه کرد.
روز گذشته جلسه علنی رسیده‎گی به شکایت‌های انتخاباتی با حضور نماینده‌گان نامزدهای ریاست جمهوری، نهادهای مدنی و رسانه‌ها در دفتر این کمیسیون در کابل برگزار شد.
در این جلسه به سه شکایت مطرح شده از زلمی رسول نامزد ریاست جمهوری رسیده‎گی شد.mnandegar-3
حمایت و حضور والی و سخنگوی پکتیا در همایش انتخاباتی آقای رسول، حضور اجباری مردم در نشست انتخاباتی او و رفتار توهین آمیز مقامات پولیس قندهار با مردم در همایش انتخاباتی آقای رسول در قندهار از جمله این شکایت‌ها بود.
در جلسه کمیسیون، عکس‌هایی از استقبال و حضور والی پکتیا و سخنگویش در همایش انتخاباتی آقای رسول به رسانه‌ها نشان داده شد.
به گفته مسوولان این کمیسیون، جمعه خان همدرد والی پکتیا در روز همایش انتخاباتی زلمی رسول، مدارس در این ولایت را تعطیل کرده و مردم را به زور به این همایش آورده است.
همچنان در جلسه، ویدیویی از برخورد توهین آمیز پولیس با مردم در همایش انتخاباتی آقای رسول در قندهار پخش شد.
مسوولان کمیسیون گفتند که فرمانده پولیس قندهار به زور مردم را به این همایش برده و سربازان پولیس به کسانی که قصد ترک همایش را داشتند، توهین می‌کردند.
ستار سعادت رییس کمیسیون رسیده‎گی به شکایت‌های انتخاباتی گفت که آقای رسول به همین دلایل به پرداخت ۲۰۰ هزار افغانی جریمه نقدی محکوم شده است.
او همچنان افزود که پرونده‌های والی و سخنگوی ولایت پکتیا و فرمانده پولیس قندهار را به کمیسیون انتخابات می‌فرستند تا به ارگان‌های مربوط ارجاع شود و این افراد از وظایف‌شان برکنار شوند.
آقای سعادت گفت که پیش از این آقای اشرف غنی احمدزی نیز به پرداخت پنجاه هزار افغانی به خاطر استفاده از امکانات دولتی محکوم شده بود اما تنها این دو نامزد نیستند که از این امکانات استفاده کرده‌اند.
او گفت که بیشتر نامزدها در جریان مبارزات انتخاباتی خود از امکانات دولتی استفاده کرده‌اند اما کمیسیون، شکایت و مدرکی برای رسیده‎گی به این تخلف‌شان نداشته است.
«زلمی رسول، نه خاک دارد و نه ناموس»
محمد شفیق گل آغا شیرزی به دلیل توهین به زلمی رسول، یکصدهزار افغانی جریمه نقدی شد.
در جلسه روز گذشته کمیسیون رسیده‎گی به شکایت‌های انتخاباتی فایل صوتی از صحبت‌های محمد شفیق گل آغا شیرزی در ولایت هرات پخش شد که در آن می‌گوید: «زلمی رسول، نه خاک دارد و نه ناموس»
مسئولان کمیسیون این حرف را توهین و هتک حرمت آقای رسول دانستند و به همین دلیل آقای شیرزی را به پرداخت یکصدهزار افغانی پول نقد محکوم کردند.
اما نماینده آقای شیرزی در این جلسه گفت که هدف آقای شیرزی از این سخن، مجرد بودن آقای رسول بوده و در آن قصد توهین وجود نداشته است.
در جلسه روز گذشته ده شکایت از جمله عدم پرداخت مالیات شهرداری به خاطر نصب پوسترها از سوی نامزدان و ارائه نکردن گزارش مالی مبارزات انتخاباتی در زمان مشخص به کمیسیون مستقل انتخابات، مطرح شد.
اما تصمیم‌گیری در مورد بقیه شکایت‌ها تا تکمیل بررسی‌ این قضایا به تعویق افتاد.
از آغاز مبارزات انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی بیش از سه هزار شکایت به کمیسیون رسیده‎گی به شکایت‌های انتخاباتی رسیده است.
مسوولان این کمیسیون می‌گویند که به تمامی این شکایت‌ها رسیده‎گی شده و برخی از آنها به ارگان های عدلی فرستاده شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.