واکنش پاکستان به اظهارات مقام‎های حکومت افغانستان: عمیقاً نا امید شده‌ایم

گزارشگر:13 حمل 1393 - ۱۲ حمل ۱۳۹۳

mnandegar-3دولت پاکستان اظهارات اخیر حامد کرزی رییس جمهوری و مقام‌های ارشد افغانستان در خصوص دخالت اسلام آباد در حمله اخیر به هتلی در کابل را رد و تداوم سرزنش کردن پاکستان در این حوادث تروریستی را رویکرد منفی برای روابط دوجانبه دانست.
وزارت خارجه پاکستان روز سه شنبه در بیانیه‌یی رسمی اعلام کرد: اظهارات مقام‌های کابل مبنی بر مانع شدن اسلام آباد در روند پیشبرد مذاکره‌های صلح میان شورای عالی صلح افغانستان و گروه طالبان و همچنین اتهام دخالت در حوادث تروریستی در این کشور مایه تاسف و ناامیدی عمیق است.
در این بیانیه آمده است: دولت پاکستان بارها چنین اتهاماتی را رد و تاکید کرده که تداوم اقدام دولت افغانستان برای سرزنش کردن اسلام آباد موجب تحت تاثیر قرار گرفتن روابط دوجانبه بویژه از بین رفتن تلاش‌های صمیمانه دو کشور در مسیر ایجاد اعتماد و تفاهم مشترک می‌شود.
حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان پیشتر در سخنانی، دولت پاکستان را به ایجاد موانع در مسیر پیشبرد روند صلح میان کابل و گروه طالبان متهم کرده است.
اداره امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرد که عملیات حمله به هتل کابل توسط سازمان‌های اطلاعاتی خارجی ( پاکستان ) برنامه ریزی و اجرا شده است.
طالبان مسوولیت حمله اول حمل به هتل سرینا کابل را که ۹ کشته از جمله یک ناظر خارجی انتخاباتی، روزنامه نگار و اعضای خانواده وی برجای گذاشت، به عهده گرفت.
در بیانیه مرکز دیپلماسی دولت اسلام آباد تصریح شد: پاکستان متعهد به حمایت از همه تلاش‌ها به منظور برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف در افغانستان است، زیرا اقدامات صلح و مسالمت‌آمیز در مسیر برگزاری انتخابات در آن کشور در راستای منافع پاکستان نیز محسوب می‌شود.
در این بیانیه افزوده شد: اسلام آباد به پشتیبانی و ارایه تسهیلات در خصوص پیشبرد روند صلح در افغانستان با توجه به ایده و دستور العمل مردم و دولت این کشور ادامه می‌دهد.
وزارت خارجه پاکستان با اشاره به اذعان جامعه بین المللی به نقش مثبت این کشور در خصوص افغانستان گفت: تلاش‌ها برای اشتباه جلوه دادن موقعیت ما در این زمینه موفق نخواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.