گمانه‌زنی در مورد انگیزۀ قاتل خبرنگار آلمانی

گزارشگر:23 حمل 1393 - ۲۲ حمل ۱۳۹۳

mnandegar-3مقام‌های امنیتی بازجویی فرمانده پولیس را که عکاس خبری اسوشیتدپرس را کشت و یک خبرنگار دیگر این خبرگزاری را زخمی کرد، آغاز کردند. بسیار کم اتفاق می‌افتد که یک نظامی که برخارجی‌ها آتش گشوده، زنده دستگیر شود.
به گزارش دویچه وله، مقام‌های امنیتی محلی که با این فرمانده پولیس پس از بازداشت‌اش صحبت کردند، می‌گویند، او یک فرد مذهبی و آرام به نظر می آمده است و ممکن است تحت تاثیر افراطی‌ گری قرار گرفته باشد که به خاطر حملات هواپیماهای بدون سرنشین، به انتقام از خارجی‌ها فراخوانده اند. گزارش‌های شاهدان و مقام‌ها تا به حال این تصور را ایجاد کرده است که این تیراندازی با برنامه‌ریزی قبلی انجام نشده است.
اما وزارت داخله افغانستان، که بر بازجویی نظارت می‌کند، به اسوشیتدپرس گفت که گمانه زنی در مورد انگیزه فرد ضارب در این مرحلۀ تحقیقات هنوز زود است. حمله فرمانده پولیس در خوست به مرگ انیا نیدرینگ هاوس، عکاس خبری اسوشیتدپرس و جراحت جدی کیتی گنون، خبرنگار ارشد این خبرگزاری منجر شد.
این تیراندازی روز جمعه در برابر ده‌ها نیروی امنیتی و کارمندان انتخاباتی در محوطه به شدت تحت محافظت حکومتی واقع در خوست انجام شد.
نیدرینگ هاوس و گنون به همراه یک کارمند حق الزحمه‌یی اسوشیتدپرس و یک ترجمان در یک کاروان موترهای کارمندان انتخاباتی از شهر خوست به سوی ولسوالی تنی در سفر بودند.
فرد تیرانداز که طبق تحقیقات نقیب الله نام دارد و یونیفورم پولیس اش را بر تن داشت، به گزارش شاهدان و مقام‌های نظامی به موتر این دو خبرنگار نزدیک شد، فریاد زد: «الله اکبر» و سپس شروع به تیراندازی نمود.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله روز چهارشنبه در یک مصاحبه گفت، نکته مثبت این است که فرد ضارب این بار زنده است، زیرا معمولاً در چنین مواردی، سوقصد کننده یا کشته می‌شود و یا فرار می‌کند». اما پولیس افغانستان این بار به گفته او «حرفه یی» عمل کرده و فرمانده مظنون را بلافاصله گرفتار کرده است.
گل ظاهر، رییس پولیس ولسوالی تنی گفت که او یکی از نخستین کسانی بود که با نقیب الله پس از تیراندازی صحبت کرده است. او در یک مصاحبه تیلفونی با اسوشیتدپرس گفت: «من بازداشت اش کردم. من از او پرسیدم: چرا این کار را کردی؟ نقیب الله گفت: نمی‌دانم».
با وجود این فرد مظنون به مقام‌های ولایتی که از او در روزهای بازداشت اش در خوست بازجویی کرده اند، در مورد انگیزه اش توضیحات متفاوت داده است.
گل محمد، از مقام‌های ارشد مبارزه با تروریسم در خوست که در بازجویی‌های آغازین نقیب الله شرکت داشت، گفت که سوقصد کننده در آغاز ادعا کرده که این حمله را برای انتقام گیری از یک حمله هوایی انجام داده که به تاریخ پانزدهم جنوری در ولسوالی غوربند ولایت پروان انجام شده است. این بمباران موجی از خشم و عصبانیت علیه خارجی‌ها را به دنبال داشت.
اما وزارت داخله افغانستان می‌گوید که این حمله هوایی هیچ ارتباطی با محل زنده‌گی نقیب الله و خانواده‌اش در پروان ندارد. صدیقی گفت، در هیچ کجا از منطقه محل زنده‌گی او و خانواده‌اش هیچ گونه حمله هوایی انجام نشده است. به این ترتیب به گفته سخنگوی وزارت داخله، انگیزه فرد سوقصدکننده هنوز روشن نیست.
گل محمد، مقام ارشد مبارزه با تروریسم در خوست گفت که نقیب الله ادعا کرده که از سخنان یک نماینده پارلمان و یک ملا متاثر شده که مردم را به جهاد علیه امریکایی‌ها و دیگر خارجی ها تشویق کرده اند: «او گفت: شکر خدا که هیچ مسلمان را نکشتم».
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله گفت که براساس گزارش‌های مقام های محلی، نقیب الله فردی بوده آرام که پنج بار در روز نماز می خوانده و از یک سال و نیم پیش بدین سو درخوست انجام وظیفه می‌کرده است. این فرمانده پولیس طبق گزارش ها سابق اعمال خلاف قانون نداشته و به هیچگونه مواد مخدر نیز معتاد نبوده است. به این ترتیب به گفته صدیقی، رفتار او پیش از این واقعه، کاملا عادی بوده است.
نقیب الله روز جمعه فقط یک تفنگچه داشت، اما او درخواست یک اسلحه اتوماتیک کلاشنیکوف کرد که طبق گزارش های مقام های محلی با آن بر روی خبرنگاران آتش گشود.
تیراندازی به سوی انیا نیدرینگ هاوس، عکاس خبری آلمانی و زخمی کردن گنون تا کنون آخرین حمله در یک سلسله از حملات هدفمندانه به خارجی ها در افغانستان بوده است. نیدرینگ هاوس از مناطق مورد منازعه مانند بالکان در سال های ۱۹۹۰، عراق، لیبیا و افغانستان گزارش می داد و گنون، خبرنگار کانادایی از سال های ۱۹۸۰ بدین سو در افغانستان فعال بود.
نیدرینگ هاوس که در پی تیراندازی در محل حادثه کشته شد، ۴۸ سال داشت. مراسم خاکسپاری او روز شنبه در یک صومعه در نزدیکی زادگاهش در آلمان انجام می شود.
کیتی گنون که ۶۰ سال دارد، زخم های جدی برداشته است. او اکنون در یک شفاخانه در آلمان مورد معاجله قرار دارد و وضعیت صحی اش باثبات عنوان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.