آغاز دو پروژۀ بازسازی در مسجد جامع بزرگ هرات

- ۲۶ حمل ۱۳۹۳

۲۷ حمل ۱۳۹۳

mnandegar-3کار خشت فرش بام و سنگ فرش صحن مسجد جامع هرات به هزینه بیش از ۳۰ میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات و فرهنگ و کمک‌های مردمی هرات آغاز شد. این بنا بیش از ۱۴ قرن قدمت دارد و پنجمین مسجد جامع بزرگ جهان می‌باشد.
مقامات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می‌گویند ستون‌ها و سقف‌های این مسجد تاریخی به خاطر نفوذ رطوبت با خطر مواجه بودند.
مقامات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می‌گویند ستون‌ها و سقف‌های این مسجد تاریخی به خاطر نفوذ رطوبت با خطر مواجه بودند.
به گزارش دویچه وله، مسجد جامع هرات که در جهان به مسجد «آبی» نیز مشهور است ۴۶۷۶۰ متر مربع مساحت دارد. این آبده برای قرن ها معبد آریایی ها بود و در قرن ۲۹ هجری پس از گرایش مردم این منطقه به اسلام به مسجد مبدل شد.
تا اکنون چندین بار از ایزوم گام شدن بام های مسجد جامع شهر هرات نگرانی های جدی مطرح شده، اما حالا مسوولان اداره اطلاعات و فرهنگ می‌گویند کار خشت فرش ۱۵ هزار متر مربع بام های این مسجد آغاز شده که این بناه را از صدمه دیدن نجات خواهد داد.
آریا رئوفیان، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات گفت که خشت فرش بام های مسجد جامع هرات به هزینه بالغ بر ۲۵ میلیون افغانی طی دو سال آینده تکمیل خواهد شد. که بخشی از این مبلغ را وزرات اطلاعات و فرهنگ و بخش قابل ملاحظه از کمک های مردمی تامین گردیده است.
آقای رئوفیان افزود: «در فصل گرما و سرما بناهای تاریخی باید منفض هایی برای تعبیه هوا داشته باشند. منفض های مسجد بسته شده بود و رطوبت به ستون ها و دیوارها رسیده بود. حالا این راه های تنفس برای ساختمان این آبده با سنگ فرش بام ها ایجاد می شود. سیستمی بر بام های ساختمان ایجاد می شود که موقعیت بیرون شدن رطوبت را از ساختمان در فصل های مختلف سال فراهم نموده و از فروپاشی آن جلوگیری می کند».
به گفته او کار سنگ فرش صحن مسجد جامع بزرگ شهر هرات نیز که آسیب دیده بود، به هزینه بالغ بر ۱۲ میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت و کمک های مردم آغاز شده است.
از زمان حکومت محمدظاهر شاه تا سال ۱۳۸۳ هجری، گمرک هرات مبلغی را به عنوان اعانه برای ترمیم و بازسازی مسجد جامع بزرگ هرات جمع آوری نموده و به مصرف می رساند؛ اما این روند در سال ۱۳۸۴ از سوی وزارت مالیه متوقف شد.
پس از آن بودجه ناچیز اختصاص یافته از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ تکافوی مصارف بازسازی و حفظ و مراقبت از این مسجد را نمی کرد.
در طول این سال ها، پیامد این وضعیت صدمات شدیدی به این بنای بزرگ تاریخی وارد کرد. تا اینکه با ابتکار اتاق تجارت وصنعت گران هرات، انجمن خادمین مسجد جامع ایجاد شد و برای ترمیم و نوسازی بخش هایی از این بنای تاریخی هزینه های چشم گیری را به مصرف رساند.
عبدالرحمن صلاحی، عضو انجمن خادمین مسجد جامع هرات با انتقاد از عمل کرد دولت نقش مردم را در حفظ میراث های فرهنگی ستایش کرده اضافه کرد: «وقتی مردم کمک می کنند که ضعف حکومت در پیشبرد پروژه را می بینند. وقتی که بودجه تخصیص داده نمی شود و حکومت درایت و توانمندی بازسازی و حفظ و مراقبت آبده های تاریخی را ندارد، مردم خودشان اقدام کرده اند».
همایون احمدی عضو مسلکی آمریت آبدات تاریخ ولایت هرات باور دارد اگر پروژه های با کمک مردم در زمینه حفظ آبدات تاریخ اجر شود این آثار با ارزش تاریخ از فروپاشی نجات میابد. وی گفت: «این پروژه مسجد جامع را از فروپاشی نجات می دهد. سقف مسجد جامع به شکل غیرمسلکی ایزوگام شده بود و سقف های خشتی و گنبدی این بنای تاریخی رطوبت زده بود. حالا این پروژه باعث می شود که عمر این آبده طولانی تر شود و رطوبت اش خشک شود».
این در حالی‌ست که عدم توجه مقامات مسئول حکومت مرکزی برای حفظ آبادات تاریخی در ولایت هرات که بیشتر از ۸۰۰ آثار و آبدات با ارزش تاریخیمی باشند باعث شده که بخشی از آنها فرو پاشیده و یا با خطر جدی فروپاشی روبرو شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.