قوت گرفتن پیروزی داکتر عبدالله

گزارشگر:6 ثور 1393 - ۰۵ ثور ۱۳۹۳

جدیدترین آمار از نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری کشور نشان می‌دهد که به احتمال زیاد انتخابات به دور دوم کشانیده می‌شود.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز پنج‌شنبه جدیدترین آمار از شمارش آرای صندوق‌های رای را اعلام کرد که طبق آن نه عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه پیشین و نه اشرف غنی، وزیر مالیۀ پیشین نتوانستند اکثریت آراء را به‌دست آورند.mnandegar-3
حدود ۶ / ۸۲ آراء از ۳۴ ولایت افغانستان شمارش شده است و نشان می‌دهد که عبدالله عبدالله ۸ / ۴۳ آراء و اشرف غنی ۹ / ۳۲ آراء را بدست آورده است.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اعلام این نتایج گفت که شمارش آراء همچنان ادامه دارد. در همین حال خبرگزاری رویترز با توجه به اعلام نتایج قسمی گزارش داد که رقابت تنگاتنگ عبدالله و احمدزی به عنوان دو رقیب، احتمالاً در دور دوم انتخابات شدیدتر خواهد شد؛ اما با توجه به پیشتازی چشمگیر عبدالله عبدالله، احتمال پیروزی وی در دور دوم قوت گرفته است.
به همین ترتیب، زلمی رسول با کسب ۱ / ۱۱ درصد، عبد‌رب‌ الرسول سیاف با ۷ درصد، قطب الدین هلال با ۸ / ۲ درصد، محمد شفیق گل آغا شیرزی با ۶ / ۱ درصد، محمد داوود سلطانزوی با ۵ / ۰ درصد و هدایت امین ارسلا با ۲ / ۰ درصد به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. محمد یوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات روز پنجشنبه هفته گذشته گفت که این درصدی حاصل شمارش بیش از پنج میلیون و هشتصد هزار رای است.
رییس کمیسیون انتخابات گفته بود که «شک دارم که در مرحله اول یکی از نامزدان برنده انتخابات باشد.»
نورستانی گفت که تا دو روز دیگر(امروز، شنبه، ۶ ثور) بیش از ۱۷۰۰ محل رای‌گیری تفتیش و ۷۸۹ محل دیگر در سراسر افغانستان بازشماری می‌شوند و انتظار دارند نتایج ابتدایی صد درصد آرا روز شنبه اعلام شود.
وی گفت که تمام مراحل شمارش آرا، زیر نظر ناظران، نماینده‌گان نامزدان و اعضای جامعه مدنی انجام خواهد شد و کمیسیون از شفافیت در کار خود به رسانه‌ها و مردم افغانستان اطمینان می‌دهد.
بر اساس جدول زمانبندی شده انتخابات افغانستان، قرار بود نتایج ابتدایی کل آرای شمرده شده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز پنج‌شنبه اعلام شود اما دو روز به تأخیر افتاد.
سریر احمد برمک، از اعضای این کمیسیون گفته بود که دلیل تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی ۱۰۰درصد آرای انتخابات شانزدهم حمل، «ادامه بررسی اسناد انتخاباتی» و تعطیلی روز جمعه است.
پیش از این مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات گفته بودند که حدود ۹۰ درصد آرای انتخابات شمرده شده و آماده اعلام به رسانه‌ها است. نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا حالا در سه مرحله اعلام شده است.
کمیسیون انتخابات ابتدا ۱۰ درصد این نتایج شامل پانصد هزار رای از ۲۶ ولایت افغانستان را یک هفته بعد از روز رای‌گیری اعلام کرد که عبدالله عبدالله با ۹ / ۴۱ درصد و اشرف غنی احمدزی با ۷ / ۳۶ درصد پیشتاز معرفی شدند.
در مرحله دوم اعلام نتایج، مسوولان کمیسیون انتخابات ۵۰ درصد آرای شمرده شده را اعلام کردند که ۴ / ۴۴ درصد آن را عبدالله عبدالله و ۲ / ۳۲ درصد آن را اشرف غنی احمدزی نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص دادند.
بر اساس تقویم انتخاباتی افغانستان، پس از اعلام ابتدایی مجموع آرا انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون شکایات انتخاباتی ۲۰ روز وقت دارد تا به شکایت‌های انتخاباتی رسید‌ه‌گی کند.
در همین حال، طبق قانون اساسی افغانستان، اگر هیچ یک از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نتوانند بیشتر از ۵۰ درصد آرا را بدست آورند، انتخابات میان دو نامزدی‌ که بیشترین آرا را بدست آورده‌اند، به دور دوم کشیده خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.