سـیلاب مرگبار در ولایت‎های شمـالی و غـربی ۸۰ تن جان باختند و صدها خانه ویران شدند

گزارشگر:6 ثور 1393 - ۰۵ ثور ۱۳۹۳

جاری‌شدن سیلاب‌ها در ولایت‌های شمال و شمال غربی افغانستان حدود ۸۰ قربانی به جا گذاشته است. همچنان این سیلاب‌ها صدها خانه، زمین‌های زراعتی و بازارهای محلی را تخریب کرده است.
جاری‌شدن سیلاب مردم ولایت‌های جوزجان، سرپل، فاریاب و بادغیس را شب جمعه غافلگیر کرد و مجموعاً بیش از ۸۰ قربانی به جا گذاشت.
عبدالرحمان محمدی، معاون والی جوزجان گفت که بیش از ۴۰ تن در این ولایت کشته شده و ۸۰ تن دیگر ناپدید اند. به گفته آقای محمدی، در شهر شبرغان اجساد ۲۶ تن به شمول ۱۵ کودک و ۵ زن پیدا شده است.mnandegar-3
او افزود که در ولسوالی‌های قوش تپه، درزآب و خواجه دوکوه نیز بر اثر بارش شدید باران سیلاب جاری شده و ۱۷ جسد تا حالا پیدا شده است. به گفته او، در این سه ولسوالی ۹ قریه تخریب شده و بسیاری جاهایی دیگر نیز که در مسیر این سیلاب قرار داشته است، آسیب دیده اند.
عبدالرحمان محمدی افزود: «نیروی هوایی دو هلیکوپتر را برای نجات مردم از مناطق سیلاب زده اختصاص داده است، اما فکر می کنم این دو هلیکوپتر برای نجات هزاران تن از مردم روستایی کافی نیستند».
این مقام ولایت جوزجان گفت که سرک‌های مواصلاتی مناطق سیلاب زده مسدود شده است و حدود پنج هزار تن مجبور شده اند که خانه های خود را ترک کنند. او گفت: «این سیلاب در ۳۰ سال گذشته سابقه نداشته است».
عبدالجبار حقبین، والی سرپل گفت که در این ولایت نیز شش تن در اثر سیلاب جان داده و ۱۷ تن دیگر ناپدید هستند. جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب نیز گفت که جاری‌شدن سیلاب در این ولایت جان ۳۰ تن را گرفته است.
همچنان در شهر قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس نیز جاری‌شدن سیلاب تلفاتی به جا گذاشت. قمر الدین شکیب، معاون والی این ولایت به دویچه وله گفت: «مجموعاً هشت نفر تلفات جانی داریم تا حالا و در ولسوالی مرغاب شش نفر مفقود الاثر می باشند».
به گفته او، ۲۰۰ دکان در منطقه گنج بازار و بیش از صد خانه در شهر قلعه نو و حومه آن آسیب دیده اند. آقای شکیب که گفت ادارات صحت عامه، هلال احمر و برنامه غذایی جهان در حال حاضر آمادگی ارائه خدمات اولیه را برای خانواده های آسیب دیده دارند، اما خسارت های وارد شده در اثر این سیلاب به حدی است که اداره محلی نمی تواند آن را جبران کند.
تاجران و بازاریان شکایت دارند که سیلاب خسارت های زیاد مالی به آنها وارد کرده است. سید علی محمد، چوب فروش در شهر قلعه نو گفت که به ارزش هشت صد هزار افغانی چوب داشت و سیلاب همه آنها را با خود برده است.
سیلاب‌های ناشی از باران‌های موسمی در افغانستان همواره قربانی می‌گیرد، زیرا از یک طرف این حوادث قابل پیش بینی نیستند و از سوی دیگر امکانات کافی برای جلوگیری از تلفات و خسارات وجود ندارد.
سال گذشته نیز صدها خانه بر اثر سیلاب‎ها در شمال کشور ویران شدند و چندین تن کشته شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.