کشورهای جهان دربارۀ آیندۀ افغانستان در توکیو بحث کردند

- ۲۷ ثور ۱۳۹۳

mnandegar-3نماینده‎گان و هیأت‌های کشورهای مختلف جهان روز پنجشنبه در توکیو گردهم آمده اند تا در مورد آیندۀ افغانستان بحث کنند. این نشست در حالی صورت می‌گیرد که جامعۀ بین المللی تا پایان سال روان میلادی نیروهای رزمی خود را از افغانستان بیرون میکشد.
گروه بین المللی تماس افغانستان و پاکستان، که شامل نماینده‎گان تقریباً ۵۰ کشور و سازمان های جهانی است، روز پنجشنبه در توکیو پایتخت جاپان در مورد افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند. ریاست هیأت افغانی در این اجلاس را ارشاد احمدی معین وزارت خارجۀ افغانستان به عهده دارد. بیرون رفتن نیروهای بین المللی در پایان سال روان میلادی شمار زیادی از افغان‌ها را نگران آیندۀ کشور شان ساخته است.
آقای احمدی در مراسم افتتاح کنفرانس گفت: «مهم این است که جنگ تا هنوز پایان نیافته است». احمدی همچنان یاد آور شد: «برای به‌دست آوردن موفقیت‌های همیشگی در این دورۀ حساس، به تداوم حمایت جامعۀ بین المللی نیاز میرود.»
پیش از آغاز این کنفرانس یک مقام حکومت جاپان به روز چهارشنبه (۱۴ می ۲۰۱۴ / ۲۴ ثور ۱۳۹۳) گفت که این نشست برای این نیست که کشورهای جهان کمک‌های مالی به افغانستان وعده بدهند. این مقام جاپانی، که خبرگزاری فرانس هویت اش را واضح نکرده است، گفت:
«اگر در مجموع حرف بزنیم، این نشست یک فرصت خوب برای جامعۀ جهانی است تا ادامۀ کمک‌های خود به افغانستان را وعده بدهد». او همچنان گفت: «سربازان بین المللی در پایان سال روان میلادی از افغانستان بیرون می شوند. آنها (افغان‌ها) از سال آینده به بعد خود مسوولیت حفظ امنیت عامۀ کشور خود را به عهده میگیرند، و مشکلات داخلی در آنجا در جای خود باقی است».
این مقام جاپانی در ادامه گفت که دموکراسی جوان افغانستان «با چالش‌های زیادی روبرو است، مثل تطبیق قانون ضد پول شویی و یا ساختن یک چارچوب قانونی برای بهره برداری از منابع و معادن کشور».
کنفرانس توکیو پیرامون افغانستان در حالی برگزار میشود که پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۷ حمل امسال تا هنوز رهبری سیاسی برای آیندۀ کشور معلوم نشده است.
به تأسی از قانون اساسی افغانستان حامد کرزی اجازه نداشت برای بار سوم برای مقام ریاست جمهوری خود را نامزد کند. دور اول انتخابات، با وجود تهدیدهای جدی از سوی طالبان، موفقانه به پایان رسید و در آن تقریباً هفت میلیون افغان واجد شرایط رأیدهی برای انتخاب زعیم جدید سیاسی شان به پای صندوق های رأی رفتند. اشتراک گستردۀ زنان در این انتخابات، به ویژه در مناطقی که ترس از حملات طالبان بیشتر وجود داشت، ضربۀ کوبنده ای بر مخالفان پیشرفت افغانستان بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.