افشای اشتباهی کارمند سیا در افغانستان

گزارشگر:7 جوزا 1393 - ۰۶ جوزا ۱۳۹۳

کاخ سفید سهواً نام یک کارمند ارشد (سی آی ای) در افغانستان را افشا کرد. نام این فرد در یک لیست شرکت‌کننده‌گان در جلسه مشاوره با بارک اوباما نشر شده بود که روز یک شنبه میان خبرنگاران پخش شد.
به گزارش روزنامه واشنگتن پست، از این مقام «سی آی ای» به حیث «رییس دفتر» در کابل نام برده شده است. طبق این گزارش او در میان گروهی بوده که با بارک اوباما، رییس جمهور امریکا حین سفر او به کابل دیدار می‌کردند.mnandegar-3
فهرست نام شرکت کننده‌گان در دیدار با بارک اوباما در بگرام از طریق ایمیل به گزارشگرانی فرستاده شد که رییس جمهور امریکا را حین دیدار اعلام نشده اش از افغانستان همراهی می‌کردند.
در ادامه گزارش واشنگتن پست آمده است که کاخ سفید پس از این که متوجه اشتباه خود شد، نام کارمند «سی آی ای» را پاک کرده و فهرست تصحیح شده را نشر کرد.
این روزنامه می‌نویسد که اسکات ویلسون، رییس دفتر کاخ سفید که در این سفر حضور داشت، فهرست اصلی از ایمیلی که کارمندان مطبوعاتی کاخ سفید در دسترس گذاشته بودند را کاپی کرد و آن را شامل یک گزارش ساخت و به یک لیست توزیع فرستاد که شامل ادرس های ای میل بیش از ۶ هزار تن می شود.
واشنگتن پست در ادامه می‌نویسد که ویلسون پس از این که متوجه ذکر نام کارمند «سی آی ای» شد، از مقام های مطبوعاتی کاخ سفید در افغانستان پرسید که آیا آن ها این کار را دانسته انجام داده اند.
به گزارش واشنگتن پست، دفتر مطبوعاتی این گفته ویلسون را در آغاز رد نکرد. ظاهرا به این دلیل که مقام های نظامی لیست را برای توزیع میان سازمان های جدید در دسترس قرار داده بودند. «اما مقام های ارشد کاخ سفید متوجه این اشتباه شده و به طور عاجل خواهان آن شدند که یک فهرست جدید و به روز شده بدون ذکر نام کارمند «سی آی ای» نشر شود».
این روزنامه می‌نویسد که از افشای نام این شخص به تقاضای حکومت اوباما خودداری می‌کند. براین اساس حکومت ایالات متحده هشدار داده که در غیر این صورت ممکن است جان این فرد و خانواده اش به خطر بیافتد.
واشنگتن پست می‌نویسد، این که «سی آی ای» مجبور به برکناری این کارمند بلندپایه اش از افغانستان شود، هنوز معلوم نیست. کاخ سفید هرگونه اظهار نظر دراین باره را رد کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.