کمیسیون انتخابات: نـیروهـای امـنیتی بـی‎طـرف بمـانـنـد

گزارشگر:18 جوزا 1393 - ۱۷ جوزا ۱۳۹۳

mnandegar-3کمیسیون انتخابات می‌گوید انتقال مواد حساس انتخاباتی از مراکز ولایات به ولسوالی‌ها و مراکز انتخاباتی توسط هلیکوپترها و ترانسپورت زمینی ادامه دارد تا دو روز پیش از انتخابات، به همه مراکز رای دهی برسد.
مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌‌‌گویند انتقال مواد انتخاباتی از مراکز ولایات به ولسوالی‌ها تاکنون با هیچ مانعی بر نخورده است. این در حالی است که مواد حساس انتخاباتی به بیش از ۵۰ ولسوالی به دلیل ناامنی و راه‌های صعب‌العبور، توسط هلیکوپتر انتقال داده می‌شوند.
احمد یوسف نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات روز شنبه، ۱۷ جوزای ۱۳۹۳، در نشستی که با حضور مقام‌های امنیتی برگزار شد، گفت به جای ۵۰۰۰ کارمند انتخابات که در دور اول متهم به تقلب بودند، کارمندان جدید به کار آغاز کرده اند.
آقای نورستانی گفت که در انتخابات دور دوم از تقلب توسط کارمندان کمیسیون جلوگیری خواهد شد: «برای این کارمندان در آموزش‌ها بسیار جدی تاکید شده که باید از هرگونه تخطی و تخلف و تقلب جلوگیری کنند. احیانا اگر کسی بالای آن‌ها اعمال نفوذ می‌کند یا تهدید می‌کند، حداقل به ما اطلاع دهند تا ما از طریق نیروهای امنیتی جلو این مساله را بگیریم».
در انتخابات ۱۶ حمل شکایت‌های زیادی در مورد تقلب توسط کارمندان کمیسیون انتخابات ثبت شد. براساس این شکایت‌ها، در برخی از مراکز رای دهی، کارمندان به مردم گفته بودند که ورق های رای دهی تمام شده در حالی که پس از پراکنده شدن مردم، خود با استفاده از ورق های رای دهی، به جای آنان رای داده بودند.
کمیسیون انتخابات از نیروهای امنیتی نیز خواست تا در انتخابات بی‌طرف بمانند. مداخله نیروهای امنیتی در انتخابات و استفاده از زور برای پر کردن صندوق های رای دهی توسط افراد مسلح، یکی از نگرانی های اصلی در انتخابات ۲۴ جوزا است.
آقای نورستانی گفت: «از نیروهای امنیتی همیشه خواهش ما این بوده که در روز انتخابات از مداخله در امور انتخابات به جز از فراهم آوری امنیت و محیط سالم برای رای دهندگان، اجتناب بورزند».
آمادگی‌های امنیتی
در همین حال، وزیر داخله افغانستان در این نشست گفت همه قوماندانان امنیه در ولایات تعهد سپرده اند که در انتخابات بی طرف می‌مانند. عمر داوودزی، وزیر داخله گفت: «یقین دارم که همه قوماندانان ما، جز و تام های ما، افسران ما و جوانان ما به تعهدی که سپرده اند وفا می‌کنند».
آقای داوودزی گفت که سطح تهدیدات امنیتی در انتخابات ۲۴ جوزا نسبت به انتخابات ۱۶ حمل بلندتر است. اما او تاکید کرد که تعهد نیروهای امنیتی با این تهدیدها نیز وجود دارد. وزیر داخله افغانستان گفت: «با اطمینان خاطر گفته می‌توانم که انشاالله تاریخی را که کمیسیون تعیین کرده انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. حوادث خرد و ریزه شاید باشد، اما دشمن نمی تواند که انتخابات را تخریب کند یا مانع انتخابات شود».
روز گذشته، کاروان تبلیغاتی عبدالله عبدالله هدف حمله انتحاری قرار گرفت؛ اما او از این حادثه جان به سلامت برد. رحمت الله نبیل سرپرست ریاست امنیت ملی در این نشست گفت که سرنخ‌هایی در مورد این حمله به دست آمده است. او در این مورد جزییات بیشتر نداد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.