چهار سرباز خارجی در حمله‌یی خودی در زابل کشته شدند

- ۲۷ سنبله ۱۳۹۱

در حمله‌یی مرگبار چهار نفر از نیروهای تحت امر ناتو در ولایت زابل کشته شده‌اند.
آدام وولجک، سخنگوی نیروهای امریکایی در کابل به بی‌بی‌سی گفت که ممکن است این حمله از سوی نیروهای پولیس افغانستان انجام شده باشد.
او افزود: «آیساف تایید می‌کند که صبح زود امروز چهار نفر از نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی در افغانستان (آیساف) در یک حمله در درون پایگاهی در جنوب افغانستان کشته شدند.»
او گفت: «ظن آن می‌رود که نیروهای پولیس افغان در این حمله دخیل باشند. در حال حاضر نیروهای ویژه امریکایی و افغان به محل رفته‌اند تا دریابند که واقعا چه اتفاق افتاده است؟»
جزییات بیشتری از این حمله هنوز اعلام نشده، ولی گفته می‌شود که یکی از مهاجمان کشته شده است.
این دومین حمله از سوی افرادی در لباس نیروهای امنیتی افغانستان به نیروهای ناتو در ۲۴ ساعت گذشته است.
تاکنون بیش از ۵۰ نفر از نیروهای نظامی خارجی در افغانستان براثر آنچه که اکنون «حمله‌های خودی» خوانده می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند.
روز شنبه، ۱۵ سپتامبر نیز مردی که لباس فرم پولیس افغانستان را به تن داشت، دو نفر از سربازان بریتانایی ناتو را هدف قرار داد و کشت. این حمله در یک ایست-بازرسی در جنوب افغانستان انجام شد.
این حمله‌های مرگبار که «سبز علیه آبی» نیز خوانده می‌شوند، در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.
در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نیروی ناتو (آبی) در کنار ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغان (سبز) در افغانستان خدمت می‌کنند.

جزییات بیشتر از حمله هلمند
در حمله نیروهای طالبان به پایگاه نظامی «بسشن» در روز جمعه، ۱۴ سپتامبر نیز دو نفر از نیروهای تحت امر ناتو کشته شدند.
«کمپ بسشن» بزرگ‌ترین پایگاه نظامی نیروهای خارجی در ولایت هلمند به شمار می‌رود.
ناتو در توضیح جزییات بیشتر درباره این حمله اعلام کرد که شش جت هاریر از بین رفته و به دو جت دیگر هم خسارات قابل توجهی وارد شده است.
ناتو گفته است که این حمله توسط حدود ۱۵ پیکارجو انجام شد که لباس فرم نظامیان امریکا را به تن داشتند و به اسلحه‌های خودکار، آرپی‌جی و جلیقه‌های انتحاری مسلح بودند.
مهاجمان، افرادی آموزش‌دیده توصیف شده‌اند و همه آن‌ها به جز یک نفر کشته شده‌اند.
طالبان مسوولیت این حمله را پذیرفته و اعلام کرده‌اند که این حمله را در تلافی «تمسخر اسلام در یک فیلم» انجام داده‌اند.

‘مقابله با حمله‌های خودی’
در روزهای نخست سپتامبر اعلام شد که به دلیل روند افزایشی حمله افرادی در لباس فرم نیروهای ارتش یا پولیس افغانستان به نیروهای ناتو، امریکا آموزش افراد تازه‌استخدام‌شده برای خدمت در نیروی پولیس محلی افغانستان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.
گفته شد که تحقیقات درباره ارتباط احتمالی هر یک از نظامیان در حال خدمت افغانستان با طالبان در جریان است و با پایان روند این تحقیقات، آموزش نیروهای جدید آغاز می‌شود.
حامد کرزی، رییس‌جمهور افغانستان به تازگی وعده داد که تمهیدات لازم برای مقابله با چنین حمله‌هایی در پیش گرفته می‌شود.
اما با وجود این وعده، این حمله‌ها ادامه داشته و براساس آخرین داده‌ها، بریتانیا تاکنون ۷ سرباز را در چنین حمله‌هایی از دست داده است.
طالبان در استخدام نیروهای امنیتی افغانستان فعال بوده و علنا اعلام کرده‌اند که حمله‌های درون‌سازمانی، بخشی مهم از استراتژی آنها علیه نیروهای تحت امر ناتو در افغانستان است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.