آبده‌های تاریخی بلخ در معرض تاراج قرار دارد

- ۱۳ اسد ۱۳۹۳

مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ با ابراز نگرانی می‌گویند که در شماری از روستاهای آن ولایت به دلیل نا امنی، آثار باستانی با تهدید قاچاق و غارت از سوی افراد مسلح ناشناس مواجه می‌باشد.
رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ می‌گوید که کشورهای آلمان، امریکا ، ترکیه و ناروی بیشتر از ۱۰ ساحه و آثار باستانی بلخ را ترمیم کرده‌اند اما هنوز هم شماری از این آثار و ساحات باستانی نیاز به ترمیم جدی دارند تا از نابودی آن جلوگیری صورت بگیرد.mnandegar-3
صالح محمد خلیق، رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت بلخ می‌گوید که در شماری از ولسوالی‌های بلخ آثار و ساحات باستانی به دلیل نا امنی با تهدید قاچاق و حفریات خودسرانۀ قاچاقبران آثار باستانی مواجه می‌باشد.
رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ می‌گوید که از ۴۰ اثر باستانی مشهور بلخ، خانقاه سلطان بهاوالدین ولد به ترمیم جدی ضرورت دارد. او می‌گوید که ترکیه وعدۀ ترمیم این خانقاه را داده است اما تا هنوز کار آن عملاً آغاز نشده است.
در جریان سال‌های گذشته مسجد نه گنبد یا حاجی پیاده، آرامگاه خواجه نصر پارسا، باغ تاریخی جهان نما، آرامگاه رابعه بلخی، فاطمه بلخی، آرامگاه ابن احمد خضروی بلخی، مزار میر روزه دار، مزار خواجه نظام الدین و آبده مسجد تاریخی قریه تخته پل به همکاری آلمان و ناروی ترمیم و باز سازی شده است.
به همین ترتیب آبده‌های تاریخی دیگر چون آرامگاه امیر شیر علی خان و وزیر محمد اکبر خان و مسجد چشمۀ شفا از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان ترمیم گردیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.