روزنبرگ: اخراج من از افغانستان غیر قانونی بود

گزارشگر:8 سنبله 1393 - ۰۷ سنبله ۱۳۹۳

mnandegar-3در نخستین بیانات پس از اخراج اش از افغانستان، متیو روزنبرگ گفت که اخراج وی، به ویژه به امر دادستانی کل افغانستان، حتا در تناقض با قوانین افغانستان بود.
روزنبرگ به این باور است که افغانستان دارای قوانین خوب و با تفصیل است که توسط «افغان ها و شماری زیادی از متخصصین که معاشات بسیار بالا را از {کشور های} غربی به دست میاوردند، نوشته شده است. ولی {قوانین} احترام نمی شود.»
به باور آقای روزنبرگ، بر اساس قانون رسانه های افغانستان، دادستانی صلاحیت اخراج یا مجازات خبرنگاران را ندارد.
این خبرنگار امریکایی می‌گوید که فرمان اخراج وی از افغانستان به دستور حامد کرزی، رییس جمهور آن کشور، صورت گرفته است.
آقای روزنبرگ یکی از مشکلات عمده را قدرت فوق العادۀ رییس جمهور در آن کشور عنوان می کند که به نظر وی تقریباً قدرت یک دیکتاتور است.
این خبرنگار امریکایی می‌گوید:» قدرت حکومت فوق العاده مرکزی است، که رییس جمهور تقریبا، قدرت دیکتاتور را دارد. او هر کس را می تواند استخدام و یا بر طرف کنداز معلم مکتب گرفته تا اعضای کابینه.»
آقای روزنبرگ هفتۀ گذشته به خاطر نشر یک مقاله از سوی دادستانی کل افغانستان، مجبور به ترک آن کشور شد.
در آن مقاله، آقای روزنبرگ بدون ذکر نام شماری از مقامات عالی‌رتبه حکومت نوشته بود، در صورت که دو نامزد ریاست جمهوری به توافق سیاسی نرسند، گزینه ای بعدی، تشکیل حکومت موقت خواهد بود. به باور و این خبرنگار نیوریارک تایمز، آن اقدام احتمالی را یک نوع کودتا عنوان کرده بود.
آقای روزنبرگ می‌گوید: « صادقانه قبل نشر مقاله چنین برداشت کردم که رییس جمهور کرزی از آنچه در اطراف اش به صورت آشکار بسیار آشکار گفته می شود، با خبر است، ولی به نظر می رسد که آگاه نبود.»
نهادهای مدافع رسانه ها، سازمان ملل و سفارت امریکا در کابل با اخراج متیو روزنبرگ مخالفت ورزیده بود.
به دنبال اخراج این خبرنگار، سخنگویان هر دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان گفتند که در صورت برنده شدن شان، به او اجازه فعالیت مجدد را در افغانستان خواهند داد.
آقای روزنبرگ می‌گوید که از نوشتن مقاله‌یی که موجب اخراج اش از افغانستان شد، پیشمان نیست و زمان که رییس جمهور جدید آن کشور وظیفه اش را آغاز کرد، دو باره به آن کشور برخواهد گشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.